הפיוס עם טורקיה: ישראל ויתרה על חלק מהדרישות

אחרי שש שנות יריבות: הקבינט צפוי להתכנס בשבוע הבא לאשר הסכם פיוס עם טורקיה • למרות האישור הצפוי ההכרזה הרשמית רק בחודש הבא • ישראל נסוגה מהדרישה לסלק את מפקדת החמאס מאיסטנבול ותאשר הקמת תחנות כח בעזה

ארדואן צילום העמוד הרשמי
ארדואן צילום העמוד הרשמי

הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס בשבוע הבא ביום רביעי, בכדי לאשר את הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. הסכם הפיוס צפוי להיחתם אחרי שש שנים של נתק, בעקבות משט המרמרה שהוביל למשבר בין שתי המדינות.

על פי הדיווח, בחדשות 2,  ביום ראשון הקרוב תערך פגישה בין צוותי המו"מ של שתי המדינות, כשאת הצד הישראלי ייצגו יוסף צ'חנובר, שליחו המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויעקב נגל מ"מ ראש המטה לביטחון לאומי. בתום המפגש צפויה להתפרסם הודעה על השלמת המגעים והגעה לפיוס.

יצויין כי למרות הפגישה וההצהרה הצפויה, ההכרזה הרשמית על הסכם הפיוס תידחה לחודש הבא, עד שטורקיה תביא לביטול התביעה בבית משפט באיסטנבול נגד קצינים ישראלים בגין אחריותם להשתלטות על ספינת המרמרה. על פי ההסכם, ישראל תשלם כ-21 מיליון דולר לקרן הומניטרית טורקית שתשלם פיצויים למשפחות, זאת מלבד התנצלות ישראלית שכבר נעשתה.

על פי פרטי ההסכם שנחשפים, שתי המדינות יחזרו לנורמליזציה מלאה וחילופי שגרירים. טורקיה תיסוג מהתנאי להסיר את המצור על עזה וישראל תאפשר לטורקיה להעביר ציוד וסיוע הומניטרי לעזה דרך נמל אשדוד. ישראל אף תעניק שלל היתרים לטורקיה, בהם היתר בניית בית חולים בעזה מתקן התפלת מים ותחנת כוח. ישראל אף נסוגה מהתנאי שמפקדת החמאס תסולק מאיסטנבול, ולעומת זאת תסתפק בכך שטורקיה תתחייב שחמאס לא יוכל לפעול נגד ישראל משטח טורקיה.

השארת תגובה