משעשע: כשאבו מאזן העניק עיתון ציוני כמתנה

יו"ר הרשות הפלסטינית ביקר בסעודיה והעניק במתנה למלך הסעודי את העיתון "פלסטין פוסט" משנת 35 שדיווח על ביקור מייסד שלשלת המלוכה הסעודית בישראל • אבו מאזן לא ידע שמדובר בעיתון יהודי ציוני שתמך במאבק היהודים על ארץ ישראל

מחמוד עבאס
מחמוד עבאס

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ביקר השבוע בערב הסעודית ונפגש עם המלך סלמאן. בפגישתו העניק יו"ר הרשות הפלסטינית למלך, העתק ממוסגר של עיתון מתקופת שנות השלושים בשם "פלסטין פוסט".

העיתון שהעניק מחמוד עבאס, הוא מתאריך ה-13 באוגוסט 1935. בתחתית העמוד הראשון פורסמה ידיעה על קבלת פנים מצד ערביי ארץ ישראל לאמיר אבן סעוד, מייסדת שושלת המלוכה הסעודית, שביקר בעזה. רק דבר אחד שכח יו"ר הרשות לקחת בחשבון, פלסטין פוסט היה עיתון יהודי שתמך במאבק יהודי ארץ ישראל להקמת מדינה יהודית.

כשמתבוננים על שאר החדשות המפורסמות באותו עמוד שבחר יו"ר הרשות לתת במתנה, מוצאים דיווח על התכנסות צירים ציונים בלוצרן לקראת הקונגרס הציוני הי"ט, וכן דיווח על כינוס של תנועת "המזרחי" בקרקוב. דיווחים שאבו מאזן נורא "שמח" שהמלך הסעודי יראה כשהוא יביט בתמונה.

למעשה ה"פלסטין פוסט" הוא גלגול מוקדם של ה"ג'ורזלם פוסט". במאמר המערכת הראשון של העיתון, הסביר העורך דאז גרשון אגרון, את הסיבה להוצאת עיתון יהודי באנגלית. "מטרתנו לתת לציבור בארץ ישראל עיתון עברי בשפה האנגלית, ולאפשר לפקידי הממשל הבריטי בפלסטינה הבנת מה בענייני יהדות וציונות", כתב.

דיוויד ברין, עורך הנוכחי של העיתון "ג'רוזלם פוסט", פרסם גם הוא את התמונה של אבו מאזן מעניק את העיתון כמחווה למלך הסעודי, וכתב: "אני תוהה אם עבאס מנוי לעיתון שלנו".

 

.

 

השארת תגובה