גילוי מרצון • 17 מיליארד ב'שחור'

במסגרת תכנית 'גילוי מרצון' דיווחו בעלי עסקים על כסף 'שחור' ללא פתיחת הליך פלילי בהיקף 17 מיליארד שקלים • מנכ"ל 'רשות המיסים' לא עוצר: הרשות שכרה את שירותיה של חברה העוסקת בגילוי עסקאות ברשת • כך תדווחו על כספכם מבלי לפתוח בהליך פליל

רשות המיסים
רשות המיסים

מנהל רשות המסים משה אשר השתתף בשבוע שעבר (רביעי) בכנס השנתי של step ישראל והתייחס לתוצאות תכנית "גילוי מרצון' שבוצעה על ידי רשות המיסים במטרה לאפשר בידי מעלימי המס לדווח על הכנסותיהם בלי לשלם על כך קנסות וללא הליך פלילי. עד עתה, לפי דבריו, הניב המהלך 17 מיליארד שקל במסגרת 5,000 תיקים שנפתחו ברשות. הנוהל שהיה אמור להסתיים בסוף החודש, יוארך עד סוף השנה, זאת כאמור עקב הצלחתו. "הארכנו את הנוהל, כך שמי שצריך עוד קצת זמן – יש לכם עד סוף השנה", אמר אשר בכנס.

היקף ההון השחור עומד על אחוזים גבוהים במדינת ישראל, כך על פי נתוני הבנק העולמי. כחלק מהמלחמה בהעלמת המס, שכרה רשות המיסים את שירותיה של חברת 'אתנה' במתמחה בכריית מידע באינטרנט. "לאחרונה זכתה אצלנו במכרז חברה שמתמחה בחיפוש באינטרנט. היא מחפשת ברשת את הסיגנאלים הרלוונטיים לנו. נניח אנשים שהולכים לאתר יד 2 ומוכרים רק מוצרים חדשים, אנחנו אוספים את כל הנתונים עליהם ומגלים שהם בעצם סוחרים באינטרנט שלא מוכרים במס הכנסה. אין להם חנות או עובדים, אבל הם עושים הרבה כסף ולא מדווח".

בעיה נוספת עמה מתמודדים ברשות המיסים היא חשבונות הבנק הסודיים של UBS בהם מסתירים לא מעט ישראלים את כספם. לאחרונה נחשפה רשימת לקוחות על ידי רשות המסים, "הצלחנו לתפוס סוכן שמשווק את הבנק ללקוחות ישראלים", אמר אשר בכנס. "יש כבר כתבי אישום וכמה בדרך ואין ספק שהפרשה יצרה טלטול מסוים בשוק הבנקאות".
לדבריו, יש לרשות המיסים רשימה נוספת של חשבונות בנק בהם מחביאים ישראלים את כספם במטרה לחמוק מתשלום מס, "אנחנו בדיאלוג מאוד מתקדם להשיג עוד רשימה מבנק שוויצרי מוכר. במסגרת הטיפול ברשימות אלה, ישראל עלתה על רשימות של ישראלים שהקימו חברות במדינות אוף שור. מסמכי פנמה היו הטיזר הראשון – אבל הגענו לכמה חברות ויש לנו 1,500 תיקים שאנחנו בודקים אחד אחד אם זה דווח או לא. מעבר לזה, יש המון מידע בתקשורת על פעילות עסקית והונאות".

במרכז המאבק בהון השחור, ניצבים בחודשים האחרונים עמדות המרת המטבע הזר שעל פי החשד משמשים פלטפורמה להלבנת כספים בהיקפים עצומים. מנהל רשות המסים התייחס לסוגייה ואמר כי מאחר וחלק משמעותי מההון השחור לעסקים עובר בצ'יינג'ים, "בחצי השנה האחרונה פקדנו כ-600 צ'יינג'ים בארץ. ראינו שם תופעה מדהימה – הצ'יינג' חושש שלא לרשום שהוא ניכה צ'ק ואת פרטיו, לכן הצ'יינג'ים מסודרים באופן יחסי ומנהלים רישומים מסודרים. זה מאפשר לנו לעבור על הנתונים שלהם. כך גילינו סכומי עתק שלא דווחו. חלק מהתיקים שנפתחו נכנסו לחקירות, משפחות הפשע מנהלות את העסקים שלהן בתוך הצ'יינגים האלה."

בכנס השתתף גם עו"ד מאיר לינזן, שותף במשרד הרצוג-פוקס-נאמן ויו"ר 'סטפ' ישראל. לדברי לינזן, "צריך למצוא את האיזונים הנכונים בין גביית המס לבין שמירה על הפרטיות של האדם ושמירה על זכויות בסיסיות אחרות, כמו הזכות לקבל ייעוץ, משום שזהו ההבדל בין מדינה בעלת משטר טוטליטרי למדינה דמוקרטית. כן, במדינה דמוקרטית זכויות האזרח לפרטיות והזכות להיוועצות צריכות להיות מאוזנות כנגד האינטרסים של השלטון – אף אם מדובר ברצונות ואינטרסים חשובים. חייבים לשמור על האיזון הנכון".

השארת תגובה