הכדורגלן וויתר על קידום ויוקרה בגלל השבת

שחקן הכדורגל ניר נחום אמר לא לכסף וליוקרה וסירב לחתום בקבוצת הפועל אשקלון שתשחק בליגה הבכירה בישראל בה נערכים משחקים בשבת • בשיחה עם כל הזמן אומר נחום, "שבת היא מעל הכל, אני לא מתכוון לחלל את השבת"

ניר נחום במדי הפועל תל אביב 2013
ניר נחום במדי הפועל תל אביב 2013

ניר מוקיר שבת: שחקן הכדורגל ניר נחום, סירב לכסף וליוקרה ואמר לא לקבוצת הכדורגל הפועל אשקלון שתשחק החל מהעונה הקרובה בליגה הבכירה, בה מתקיימים משחקים בשבת.

הכדורגלן ניר נחום, שיחק בעונה החולפת בקבוצת הכדורגל הפועל אשקלון בליגה השנייה, בה המשחקים מתקיימים בימי שישי. בתום העונה, עלתה הקבוצה לליגה הראשונה, בה המשחקים נערכים בשבת. בעקבות כך, הודיע ניר נחום למנהלי הקבוצה, שלא ימשיך עם הקבוצה בעונה הקרובה בגלל השבת. הנהלת הקבוצה, סירבה להרים ידיים בקלות ולוותר על אחד מהשחקנים היותר משמעותיים שלה, אך ניר נחום סירב להצעה.

המצב הבעייתי בו כדורגלנים המשחקים בליגה הראשונה חייבים לשחק בשבת, נמשך כבר תקופה ארוכה. ניר נחום בשיחה עם 'כל הזמן מספר', כי הוא "מכיר כדורגלנים שומרי מסורת שמשחקים בליגה הבכירה ומחפשים כמה שפחות לחלל שבת, לא כל אחד יכול לוותר בקלות שכזו על הצעה מפתה".

לפני מספר חודשים, התברר כי על פי החוק אין כלל היתר למשחקי כדורגל להתקיים בשבת. בעקבות כך, שרת התרבות מירי רגב הקימה וועדה לבחון את הנושא. אחת מהחלטותיה היו, "תשמר הזכות לכדורגלן לא לשחק בשבת או בחג מבלי לפגוע בשכרו ו/או במעמדו", החלטה שאינה ברת ביצוע, שכן קבוצות הכדורגל נמנעים מלהחתים שחקנים שומרי שבת ואלה נאלצים לשחק בפחות שכר בליגה השנייה.

בשיחה עם 'כל הזמן' אומר נחום, "ההחלטה הייתה קשה אבל אני עושה אותה בלב שלם". ניר סיפר, כי המאמן וההנהלה ניסו לשכנע אותו, "אבל שבת היא מעל הכל, אני לא מתכוון לחלל את השבת".

הוא הוסיף, כי זה לא הפעם הראשונה, "התחלתי לשמור שבת בשנים האחרונות. היו לי הצעות לפני כמה שנים אחרי שהתחלתי לשמור שבת וסירבתי. החלטתי לשחק רק בליגה השנייה בה המשחקים ביום שישי. גם בליגה השניה זה לא פשוט. אני עושה מאמצים לשמור את השבת. המשחקים מסתיימים רבע שעה לפני כניסת שבת, אני הולך לבתי מלון או הולך ברגל. בזכות אשתי ומספר חברים שמחזיקים אותי, אני מצליח לשמור את השבת".

נחום סיפר, כי אחרי הצעת הקבוצה שימשיך לשחק איתם גם בליגה הבכירה, הוא נכנס לשאול את הרב יעקב ישראל איפרגן (הרנטגן). שענה לו, "שבת היא מקור הברכה". נחום ממשיך, "אני ברוך השם הגעתי למצב שאני לא רוצה לחלל שבת בשום מצב. שבת אצלי זה או שחור או לבן, אפשר למצוא טריקים לשחק בשבת, אך אני שומר עליה בכל מצב".

השארת תגובה