"גדולה ממני" • ההספדים בהלווית רעיית ראש הישיבה

אלפים השתתפו בלוויית הרבנית יעל כהן ע"ה אשת חבר לנשיא מועצת חכמי התורה • בעלה ראש הישיבה חכם שלום שליט"א בכה וקרא "היא יותר גדולה ממני" • אחיה, הגאון רבי מסעוד בן שמעון, ביקש שהקהל יתחזק בצניעות, "עד מתי נצטרך קורבנות ציבור של נשים צדקניות"

נשיא המועצת חכם שלום כהן שליט"א מספיד
נשיא המועצת חכם שלום כהן שליט"א מספיד

אלפי בני תורה, אברכים וראשי ישיבות ליוו אחר הצהרים את אשת נשיא מועצת חכמי התורה, הרבנית יעל כהן ע"ה. מסע ההלוויה יצא מישיבת 'פורת יוסף' בגאולה, שם נערכו ההספדים.

ראשון המספידים היה חבר מועצת חכמי התורה, הגאון רבי שמעון בעדני שליט"א, שעמד על גדלותה של הרבנית, "הרבנית הייתה עקרת הבית, עיקר הבית בחינוך ובגידול הילדים". לאחר מכן הספיד הגאון רבי משה צדקה שליט"א, שביקש שהרבנית תתפלל על כלל ישראל שיחזור בתשובה".

אחיה, הגאון רבי מסעוד בן שמעון שליט"א הספיד את הרבנית, וביקש שהקהל הקדוש יתחזק בצניעות ולחזור בתשובה. "עד מתי נשמע שוד ושבר, עד מתי נצטרך קורבנות ציבור של נשים צדקניות שמסתלקים מאיתנו. בעמדך לפני כסא הכבוד, תתפללי על עם ישראל. אבא אמר עלייך, "יעל זכתה לעולם הזה ולעולם הבא", את העולם הזה ראינו, את העולם הבא את בטח תזכי לראות".

לאחר מכן, הספיד הראשל"צ הגר"ש עמאר שליט"א, "כשמסתכלים על הילדים שלה, את ההישגים שלהם יודעים מי זו האשה הזו". הראשל"צ ביקש שהרבנית תתפלל על בעלה שהקב"ה ישים נחמה בלבו ויאריך ימיו ושנתיו עד ביאת גואל צדק. ותבקשי גם על אחים שלך הרבנים הגאונים ועל בניך החביבים שהשם ישפיע עליהם שפע בריאות ורוב נחת, ואת תלכי לקץ ותנוחי ותעמדי לגרלך לקץ הימין".

הגאון הרב ראובן אלבז שליט"א ספד את הרבנית, "חבל על דאבדין אבדה מאתנו צדקת. תבורך מנשים יעל. היא הייתה אשת הגאון מורנו ורבנו שכל כולו תורה ותורה, שום דבר לא מעניין אותו בעולם, היא ודאי שמחה בשמים, אך אנחנו חסרים כאן נשמה קדושה וטהרה שהגנה על הדור מצרות". הרב אלבז ביקש שהרבנית תתפלל על בעלה מלמעלה, "תתני לרב כוח להמשיך להנהיג את עם ישראל".

לבסוף הספיד בעלה נשיא מועצת חכמי התורה ראש הישיבה חכם שלום שליט"א. הרב סיפר על הדרך בה הכיר את רעייתו, "כשהציעו לי אותה לאישה, ההצעה באה מצד אמא שלה. אמרתי,  אומנם את אבותיהם, הייתי תלמיד שלהם, אני מכיר, גדולי עולם, אבל בעוונותינו גם גדולי עולם, הבנות שלהם לא רצו להתחתן עם תלמיד חכם. היה קשה מאוד. עשיתי פגישה ראשונה, אמרתי לה, 'את מוכנה לחיות חיי תורה כמו ההורים שלך?', אמרה לי 'כן', למחרת דיברתי דבר שהיה נשמע עוד פעם, אמרה לי 'דיי, גמרנו, כן', אחר כך עשינו ווארט. אז היו עושים ווארט היום עושים ספורט, עוד ועוד, לא יודעים כבר על מה לדבר".

"היא גדולה, היא גדולה באמת, גם לפי הדור שהיא חיה אתו, ולפי הדור היום על אחת כמה וכמה, היא יותר גדולה ממני, אני אומר לכם, היא גדולה ממני. לא הפריעה לי בחיים, אף פעם, היה צריך לקחת את הילדים לתלמוד תורה, לא היה לנו רכב בעיר העתיקה, הייתה הולכת עד שער יפו בכדי לשים אותם בתלמוד תורה, יום יום, גם הבנות. אפילו הבן הקטן, הייתה צריכה לקחת אותו כדי שילמד בישיבה. איזו מסירות נפש. לא היה לנו טלפון, לא היה מכבסה, הכל בידיים, מעולם לא התלוננה, לא דרשה, לא הפריעה לי, כמה שאני יכול לשבת על הסדר  תשב. אף אחד לא יודע מה זו מסירות נפש של אישה, המסירות הזו שווה פי כמה מהבעלים, בזכות האישה קיבלנו את התורה".

בהמשך, ביקש הרב המקובל בניהו שמואלי שליט"א מחילה בשם המשפחה ומכל מי שהגיע עמה במגע. לאחר מכן יצא מסע ההלוויה דרך רחובות מלכי ישראל, בריינדס, בר אילן לבית העלמין סנהדריה, שם נטמנה.

השארת תגובה