הרצוג ועבאס סיכמו: "ירושלים לא תשאר מאוחדת"

למעלה משנה אחרי הבחירות מתברר, הרצוג ואבו מאזן הגיעו לסיכום על החזרת ששטחים, חלוקת ירושלים ושיבה מצומצמת של פליטים • אפרים סנה שניהל את המו"מ מטעמו של הרצוג אמר לכל הזמן, "הוכח שיש עם מי לדבר, ניתן להביא שלום"

יצחק הרצוג ואבו מאזן
יצחק הרצוג ואבו מאזן

לפני הבחירות האשים ראש הממשלה את יצחק הרצוג כי יחלק את ירושלים, הרצוג בתגובה ענה, כי ישמור את נתניהו מאוחדת. הערב מתברר, זאת לא הייתה טעות, הרצוג אכן התכוון לחלק את ירושלים.

על פי המסמך שנחשף היום (א') בחדשות 10,  יו"ר "המחנה הציוני", יצחק הרצוג הגיע להבנות עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס עוד טרם הבחירות האחרונות. במסגרת ההבנות, הסכים הרצוג להחזיר את שטחי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים לשליטת הרשות הפלסטינית, ובנוסף להחזיר פליטים לשטחי מדינת ישראל לפי הסכמה הדדית.

על פי הדיווח, מי שניהל את המשא ומתן החשאי מצד הרצוג, היה אפרים סנה. עוד סוכם, כי יוזמת השלום הערבית, עליה הרצוג מרבה לדבר בעת האחרונה, תהיה בסיס למציאות האזורית החדשה במזרח התיכון.

בסוגית הגבולות, הסכים הרצוג להעברת השליטה על 100% מהשטח שנכבש ביוני 1967, מתוכם 4% במסגרת חילופי שטחים. בנושא ירושלים, הסכים הרצוג כי ישראל תיסוג משכונות מזרח העיר, וירושלים המזרחית תהיה בירת המדינה הפלסטינית, כשעירייה אחת תחלוש על הטיפול המוניציפלי בשתי הבירות. בהר הבית, לפי התכנית, היה אמור לפעול כוח רב לאומי אך עם ריבונות ישראלית באזור הכותל המערבי.

בנושא הכי נפיץ, זכות השיבה, פתרון המחלוקת היה על בסיס יוזמת השלום הערבית, ומושתתת על החלטה 194 של האו"ם, על פיה יינתן פיצוי כספי לרוב הפליטים וישראל תאפשר למספר פליטים מצומצם לחזור, בשם הסמליות. הצדדים הסכימו על נוכחות ישראליות סמלית בבקעת הירדן, כולל שתי נקודות שריון. עוד הוחלט, כי הטרור יסוכל באמצעות מנגנונים המשולבים לישראל, ירדן ופלסטין.

סגן שר הביטחון לשעבר אפרים סנה מי שניהל את המשא ומתן החשאי אמר ל'כל הזמן', "המשא ומתן התנהל במשך תקופה ארוכה לפני הבחירות, אך המגעים הופסקו עם פרוץ הבחירות היות והרצוג רצה להמשיך את המשא ומתן כראש ממשלה". לדברי סנה, לא היה כל חשש ואפילו להיפך, ההבנות שהושגו היו מבטיחות את שלום ישראל ולא פוגעות במורשת ובזכויות. "מה שהוכח זה שיש עם מי לדבר ויש על מה לדבר ובניגוד לדברי הממשלה ניתן להביא שלום" מסכם סנה.

השר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין, אמר בתגובה לחשיפת ההסכם: "חשיפת ההסכם הסודי בין הרצוג לאבו מאזן מוכיחה שוב, ניצחון הליכוד בבחירות האחרונות הציל את מדינת ישראל מתכנית אובדנית של ויתורים מסוכנים ביותר, הכוללת את חלוקת ירושלים. למדנו שוב, עד כמה מפלגת העבודה של היום היא שמאל קיצוני. תהום קיצונית מפרידה בינינו לבינם ואין להם מקום בממשלה בראשות הליכוד".

השארת תגובה