הישג לשרת המשפטים שקד: חוק הטרור אושר

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את 'חוק הטרור' של איילת שקד • מהיום: החמרה בענישה למבצעי טרור, בעקיפין ובמישרין ואפילו אם הניסיון שלכם לא יצא אל הפועל • שקד: רק בענישה הולמת ובהרתעה אפשר לנצח את הטרור

הלווייתם של ארבעת הנרצחים בפיגוע הטרור במרכול בפריז. צילום: לע"מ
הלווייתם של ארבעת הנרצחים בפיגוע הטרור במרכול בפריז. צילום: לע"מ

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 57 תומכים מול 16 מתנגדים,  את הצעת החוק שזכתה לכינוי 'חוק הטרור' אותה יזמה שרת המשפטים איילת שקד.

חוק המאבק בטרור, שנמנה על חלק משורת חוקים אותם קידמה הממשלה כדי להיאבק בגל הטרור, מרחיב באופן ניכר את סמכויות המדינה ואת הכלים שבידי רשויות אכיפת החוק במלחמתן בטרור, במימונו ובהפצתו ואף מתקן הוראות לשעת חירום שהופעלו במדינה מאז הקמתה

על פי החוק, העומד בראש ארגון טרור במישרין או בעקיפין, יהיה צפוי למאסר של 25 שנה. אם במסגרת פעילות ארגון הטרור, דין העומד בראש הארגון יהיה מאסר עולם כעונש חובה. מאסר עולם יהיה גם העונש של מבצע עבירת טרור תוך שימוש בנשק כימי, ביולוגי או רדיואקטיבי. אם נגזר מאסר עולם על האסיר, לא ניתן יהיה לקצוב את העונש, אלא לאחר שריצה 15 שנה לפחות.

גם המבצע פעולה או עסקה בנשק, בחומר מזיק או במתקם רגיש למטרות טרור יהיה צפוי לענישה של 20 שנות מאסר או קנס בגובה של פי עשרה מהקנס הקבוע בחוק. המבצע תפקיד ניהולי או פיקודי בארגון יהיה צפוי לעונש של 10 שנות מאסר, ואם הפעילות היא פלילית הענישה תוחמר לעד 15 שנות מאסר. מי שעושה עבירת רכוש הקשורה לטרור יהיה צפוי לעונש של 10 שנות מאסר או קנס בגובה של פי 20 מהקנס הקבוע בחוק.

החוק אף מתייחס למאמני הטרוריסטים שיהיו צפויים לעונש של 9 שנות מאסר, ואילו המקבל אימון שכזה, המגייס חברים לארגון או המבצע פעילות בעבור הארגון, וכן המאיים לבצע מעשה טרור, יהיה צפו לעונש של 7 שנים. ואילו כל חבר אחר בארגון, מי שמפרסם קריאה ישירה או עידוד למעשה טרור, או יעמיד אמצעים (כמו הסעה, מזון, בגדים וכסף) לרשות ארגון טרור, יהיה צפוי לעונש של 5 שנות מאסר. עונש דומה יחול על מי שייתן שירות או יעמיד אמצעים לרשות ארגון הטרור, אלא אם הוכיח שלא היה מודע לכך שהארגון הוא ארגון טרור.

ענישה קלה יותר, של 3 שנות מאסר, תחול על מי שעושה מעשה פומבי של הזדהות עם הארגון, כולל פרסום דברי שבח, תמיכה או אהדה, הנפת דגל, הצתה או פרסום של סמל, או הצגה, השמעה או פרסום של סיסמה או המנון. ענישה דומה תחול על מי שלא מנע מעשה טרור. מי שיחזיק פרסום או ייתן שירות שקשור בפרסום חומרי הזדהות עם ארגון טרור יהיה צפוי לעונש של שנתיים מאסר.

על פי החוק החדש גם אם תכננתם לבצע פיגוע או מעשה טרור למרות שלא יצא אל הפועל יהיה ניתן לגזור עונש של מחצית העונש הקבוע לאותה עבירה, ואם העבירה היתה מאסר עולם, יהיה 15 שנה. עוד נקבע, כי העובר עבירת טרור שדינה מאסר עולם ולא נקבע לה עונש חובה – דינו יהיה 30 שנות מאסר.

על פי החוק החדש, שר הביטחון או הממשלה, לפי העניין, רשאים להכריז בצו על ארגון טרור, על בסיס בקשה מראש השב"כ ולאחר חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה. במקביל, הקבינט המדיני-ביטחוני יוכל להכריז על ארגון טרור שהתארגן בחו"ל, אם הכריז על כך ארגון מוסמך או מועצת הביטחון של האו"ם.

חוק הטרור מהווה חוליה נוספת בפעולותיה של השרה שקד נגד הטרור ובימים אלו, פועלת שקד לשיתוף פעולה בינלאומי בהסרת תכני הסתה ברשת. כזכור, גם המועמדת לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון קראה השבוע להסרת תכנים של דאע"ש מהרשת. " הטרוריסט מאורלנדו אולי מת, אבל הוירוס המסוכן שהרעיל את מוחו עדיין חי ובועט. ואנחנו חייבים לתקוף אותו", כפי שצוטטה קלינטון.

עם אישור החוק אמרה שרת המשפטים איילת שקד: "הפיגועים באורלנדו ובתל אביב מראים יותר מתמיד שאין סיבה לטרור. יש תירוצים. רק בענישה הולמת ובהרתעה אפשר לנצח אותו. היום הכנסת ומדינת ישראל הפכו לחוד החנית העולמית של המלחמה בטרור. טרור מודל 2016 קיבל היום מענה מודל 2016. אני מודה לוועדת החוקה, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי, על דחיפת החוק. אני מודה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי ולעו"ד נעמה פויכטונגר ממחלקת ייעוץ וחקיקה (פלילי) על העבודה הרבה בהכנת החוק".

וגם באופוזיציה יש מי שמברך. שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני (התנועה – המחנה הציוני) בירכה על ההצעה אותה החלה לקדם בתקופת כהונתה "אני מברכת את כל העוסקים במלאכה על אישור חוק הטרור היום, שהגשתי כשרת משפטים לאחר עבודת מטה רבה שנערכה במשרד. החוק ייתן כלים חדשים וטובים יותר לישראל במאבק בטרור, כלים שלא שונו מאז 1948, והוא נחוץ במיוחד לאור גל הטרור המתמשך בשנה האחרונה" אמרה לבני.

השארת תגובה