אחרי 16 שנה: ה'פיל הלבן' של בני ברק נמכר

ה'פיל הלבן', הלא הוא הבנין המפורסם הממוקם בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ובן גוריון בבני ברק – נמכר לאחרונה לקבוצת אנשי עסקים, 16 שנה לאחר שבנייתו הופסקה • קבוצת משקיעים רכשה את הפרויקט תמורת 223 מיליון שקל

מרכז דן - הפיל הלבן. צילום: גוגל מפות
מרכז דן - הפיל הלבן. צילום: גוגל מפות

ה'פיל הלבן', הלא הוא הבנין המפורסם הממוקם בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ובן גוריון בבני ברק – נמכר לאחרונה לקבוצת אנשי עסקים, 16 שנה לאחר שבנייתו הופסקה.

על פי הפרסום ב'כלכליסט', הבנין שנקרא גם 'מרכז דן' ועליו מתנוסס בשנים האחרונות שלט ה"לשון הרע לא מדבר אליי" המפורסם, נמכר לקבוצת משקיעים בהובלת יזם הנדל”ן מבני ברק, יהודה עמר, לאחר שזו זכתה במכרז ורכשה את הפרויקט ב־223 מיליון שקל.

שטח הקרקע של הפרויקט כולל 10.4 דונם, ויש עליו זכויות בנייה של כ־50 אלף מ"ר למרכז מסחרי ו־50 אלף מ"ר למשרדים במגדל של כ־40 קומות. שורת סכסוכים בין רוכשי הקרקע גרמו לכך שהפרויקט שנהנה ממיקום מרכזי ומנגישות לתחבורה ציבורית לא מומש בזמן שבסביבתו נבנו מגדלי משרדים בולטים, בהם מגדלי בסר וצ’מפיון.

להערכת גורמים המקורבים לעסקה, הקבוצה שמוביל עמר כוללת שלושה אנשי עסקים חרדים משמעותיים: שוקי שרון והאחים ישראל ויעקב ברונר. שרון, שעל פי פרסומים שונים הונו נאמד בין 500 מיליון שקל למיליארד שקל, נחשב לאחד השחקנים המרכזיים בשוק תפוחי האדמה כשבמקביל הוא מחזיק בנכסי נדל”ן רבים. האחים ברונר עלו ב־2009 מבלגיה, שם הובילו את עסקי היהלומים והנדל”ן של משפחתם.

האחים ברונר מעורבים במגדלי בסר 3 ו־4, ובמתחם אסם בפתח תקווה. בעבר פורסם ששרון וברונר רכשו ביחד את הקרקע בעין כרם בירושלים שבהםמקודמת תוכנית לבניית 2,000 דירות.

עתה נותר לראות אם השותפות החדשה תתגבר על הקללה שכאילו הוטלה על המבנה. בנק דיסקונט שהעניק לפרויקט אשראי שנאמד בכ־100 מיליון שקל הוביל בשנת 2000 למינוי כונס נכסים, שבמשך שבע שנים לא הצליח למכור את הפרויקט. ב־2007 רכשו עמירים ועלרונט את הפרויקט, אולם כאמור הוא נתקע בשנית.

בכל התקופה נותר הפרויקט מוזנח. עיריית בני ברק אמנם לא גבתה ארנונה מהשותפים כדי לעודד אותם לבנות, אולם המתחם גודר בגדרות פח שהפריעו להולכי הרגל.

סמל להזנחה אפשר למצוא באופן שבו נתלה השלט של הרב הלפרין על המבנה. במשפחתו מספרים שחיפשו זמן רב את בעלי הקרקע ללא הצלחה. כשהתייאשה, פנתה לשומר במגרש שהרשה להם — עד שבעלי הקרקע יבקשו להסירו. השלט עדיין תלוי.

השארת תגובה