אובמה על טראמפ "זה לא אמריקה שאנחנו רוצים"

הערב נאם הנשיא אובמה והגיב לאמירותיו של טראמפ לאחר הפיגוע ,"זה לא אמריקה שאנו מעוניינים בה, זה לא מייצג את הערכים הדמוקרטיים" • על הטענה כי לא השתמש במונח טרור איסלאמי הגיב,"זה מונח פוליטי לא אסטרטגי"

ברק אובמה, צילום: הבית הלבן
ברק אובמה, צילום: הבית הלבן

הנשיא אובמה עולה להתקפה נגד טראמפ: נשיא ארה"ב התייחס היום (ג') לטבח באורלנדו, ותקף את תגובתו של טראמפ לפיגוע. לדבריו, האמירות של טראמפ "הן לא אמריקה שאנחנו רוצים".

פיגוע הירי באורלנדו, ממשיך לעמוד במוקד מערכת הבחירות בארה"ב. הערב, לאחר שנפגש עם המועצה לביטחון לאומי, נשא הנשיא נאום חריף נגד טראמפ. "אנחנו שומעים שפה המסמנת מהגרים ומתארת קהילות דתיות שלמות כשותפות למעשי אלימות", אמר הנשיא בנאומו, והמשיך, "איפה הסוף של זה? אנחנו הולכים להתחיל להתייחס לכל המוסלמים-האמריקנים באופן שונה? אנחנו הולכים להציב עליהם פיקוח מיוחד? אנחנו הולכים להתחיל להפלות אותם בגלל אמונתם? זה לא אמריקה שאנו מעוניינים בה, זה לא מייצג את הערכים הדמוקרטיים. האם גורמים רשמיים במפלגה הרפובליקנית באמת מסכימים עם זה?".

בתגובה לטענתו של טראמפ, כי הפיגוע הוכיח את צדקת דבריו וכי יש לאסור על כניסת מוסלמים לארה"ב, ציין הנשיא, "הרוצח מאורלנדו ואחד מהרוצחים בסן ברנרדינו היו כולם אזרחים אמריקניים". לגבי הטענות, שהוא לא הזכיר אחרי הפיגוע את המונח "טרור איסלאמי", השיב אובמה, "אם מישהו חושב שאנחנו לא מבינים מי האויבים שלנו, זה יפתיע את אלפי הטרוריסטים שחיסלנו בשדה הקרב. אין קסם בביטוי 'איסלאם רדיקלי', זה דיבור פוליטי, לא אסטרטגיה".

הנשיא אף הזהיר, הצגת הפיגועים כמלחמת דת, תשרת את הטרוריסטים, "אם נידרדר למצב שבו אנחנו מציגים את כל המוסלמים כמקשה אחת או מציגים את מלחמתנו כמלחמה בדת שלמה, נעשה את העבודה של הטרוריסטים עבורם".

אובמה הוסיף, "בהיסטוריה שלנו ישנם רגעים שבהם נהגנו מתוך פחד והתחרטנו על זה. ראינו את ממשלתנו לא מתייחסת כראוי לאזרחינו וזה היה חלק מביש בהיסטוריה. זו מדינה שנוסדה על חירויות, בהI חופש הדת. אם נזנח את הערכים האלה יהיה יותר קל להפוך אנשים לקיצונים ונבגוד במה שאנו מנסים לקדם, כל מה שהופך אותנו ליוצאי דופן, ואז הטרוריסטים ינצחו. אני לא אתן לזה לקרות".

המועמד הרופבלקני לנשיאות , דונלד טראמפ הגיב לדברים, "אובמה מציב את אויביה של ארה"ב לפני אזרחיה. אובמה טוען כי הוא יודע מי הם אויבנו, ואף על פי כן הוא מציבם לפני בעלי בריתנו, ולמעשה, גם לפני העם האמריקאי". טראמפ הוסיף, כי כשהוא יהיה נשיא, הוא יציב את אמריקה בראש.

הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, אמרה דברים דומים לאובמה. בנאום בפיטסבורג אמרה, "טראמפ רוצה להיות המפקד עליון של הצבא. זה ג'וב שדורש אחריות. יום אחרי הטבח הוא הודיע שאובמה נמצא בצד של הטרוריסטים. כך מדבר אדם הרץ לנשיאות? חבריו הרפובליקנים יעמדו לצדו כשהוא מטיח האשמות כאלו בנשיא? מה שטראמפ אמר זה בושה וחוסר כבוד למי שנרצח באורלנדו. יש הוכחות שהולכות ומתרבות שטראמפ איננו מתאים ואיננו כשיר להיות נשיא".

קלינטון הוסיפה, "איסלאם רדיקלי אלו לא מילים שיש בהן קסם שיעצור את הטרוריסטים מלרדוף אחרינו. מה שחשוב זה מה עושים. לא משנה איך קראנו לבן לאדן. מה שחשוב זה שחיסלנו אותו". על פי שני הנאומים, נראה שקליטון ואובמה מאמצים דף מסרים אחיד, מאז הפיגוע באורלנדו.

בתוך כך, הערב דווח כי אשתו של עומר מאטין, מבצע הפיגוע באורלנדו, ידעה על כוונתיו של בעלה לבצע את הפיגוע. כלי תקשורת בארה"ב דיווחו, כי היא נסעה עמו לבחון מקומות מיועדים לביצוע הפיגוע, וכי אף שהתה עמו בעת שרכש את הנשק, עימו ביצע את הפיגוע. כעת שוקלות הרשויות להגיש נגדה כתב אישום, משום שלא דיווחה על תוכניתו של בעלה.

השארת תגובה