בנס: כבאים פרצו לדירה ועצרו דליפת גז

כבאי מחוז ירושלים קיבלו הבוקר דיווח על ריח גז חריף בשכונת גילה • הכוחות איתרו את מקור הדליפה בדירה נעולה, פרצו לדירה באמצעות גלישה בחבלים ומנעו את המשך הדליפה • הדליפה התרחשה בעקבות חיבור גז לקוי

כבאים בתרגיל בגורד שחקים (16)
כבאים בתרגיל בגורד שחקים (16)

בנס נמנע אסון כבד: הבוקר (ג') התקבל דיווח על ריח גז חריף בשכונת גילה בירושלים, כוחות מכבי האש שהגיעו למקום איתרו את מקור הדליפה ועצרו אותה.

היום בשעות הבוקר המאוחרות, התקבל דיווח על ריח של גז חריף ברחוב האפרסמון בשכונת גילה שבירושלים. למקום הוזנקו צוותי כיבוי וניטור של כבאות האש ירושלים בפיקודו של להב מוטי מלמד. את הצוותים שחשו למקום, קידם ריח חריף מאוד של גפ"מ (גז בישול). באמצעות בדיקות מקצועיות וגלאי גז ונפיצים, איתרו לוחמי האש את מקור הדליפה, באחת מדירות הבניין שהייתה נעולה.

גלאי הגז התריעו ללא הרף, על כך שהגז נמצא קרוב לתחום הנפיצות, ופריצה "רועשת" לדירה עלולה הייתה יכולה לגרום לניצוץ ופיצוץ הגז. לאחר התייעצות, הוחלט להזעיק למקום את היחידה לחילוצים מיוחדים של כבאות והצלה ירושלים. היחידה מתמחה בגלישה מגובה באזורים עירוניים, באמצעות מערכות חבלים ואמצעי פריצה שקטים שלא גורמים לסיכון או ניצוץ היכול לגרום לפיצוץ.

לוחמי היל"מ גלשו באמצעות החבלים מהגג אל הדירה, פרצו את סורגי החלון ונכנסו לדירה, תוך סיכון רב שכן היה חשש לפיצוץ הגז. תוך זמן קצר עצרו הכוחות את דליפת הגז ואווררו את הדירה מהגז הרב שהצטבר בה. מבדיקה ראשונית עולה, כי בעקבות חיבור גז לא מקצועי החלה דליפה בדירה שלמרבה המזל הייתה ריקה באותו הזמן.

להב מוטי מלמד, קצין הכיבוי שפיקד על האירוע, אמר: "בשעות הבוקר הגבנו לדליפת גז ברחוב האפרסמון בגילה, רחוב זה סמוך מאוד למקום בו אירע פיצוץ הגז לפני כשנתיים. הגענו למקום וזיהינו דליפה חזקה מאוד שסיכנה את שלום דיירי הבניין. פינינו את הבניין מדייריו ובאמצעות היל"מ של תחנת ירושלים שנכנסו באומץ רב לדירה רוויית הגז הנפיץ, הצלחנו למנוע את הצטברות ופיצוץ הגז בבניין."

בכבאות והצלה ירושלים מזכירים לציבור, כי גז בישול הוא חומר נפיץ בעל עוצמה רבה, ולכן חל איסור להתקין צנרת גז או כל אמצעי אחר הקשור לגפ"מ בצורה עצמאית או על ידי מי שלא הוסמך לכך. התעסקות וטיפול בגפ"מ ומוצריו תעשה רק ע"י מי שהוסמך לכך ונמצאת ברשותו תעודה בתוקף המתירה לו לעסוק בכך.

צילום: אריק אבולוף כבאות והצלה ירושלים

2 תגובות
  1. משק הגז | גז ביתי | דוד רביבו | טכנאי גז | דליפת גז | מגזין תשתיות …
    http://www.tashtiot.co.il/2014/01/22/משק-הגז-3/
    22 בינו׳ 2014 – טכנאי גז: אם יש לכם חשש לדליפת גז – תתקשרו למכבי אש. "אם יש לכם חשש לדליפת … אם מגיע רכב כיבוי אש בלילה הוא מסב את תשומת ליבם של כל השכנים וגורם לערנות. מכבי אש גם דואגים לפנות … השכנים מסרו שהם הזמינו טכנאי גז. לא ברור לנו מה הוא …

  2. חברים מערכת גלאי גז ביתית פשוטה בשווי 400 ש"ח שתנתק אוטומטית את אספקת הגז בעת דליפת הגז זה לא גימיק זה מציל חיים !!!

השארת תגובה