הרצוג נגד נתניהו: "מה אתם יודעים לעשות חוץ מציוצים?"

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס בישיבת הסיעה לפיגוע בתל אביב ולטבח בארה"ב ותקף את ממשלת נתניהו: "אחרי שלימדתם את כולם איך צריך לנצח את הטרור, לא הגיע הזמן שתוכיחו זאת כאן?" • לבני: "אזרחי ישראל רוצים פתרון לא קשקושים ימניים מתלהמים"

יצחק הרצוג צילום דוברות הכנסת
יצחק הרצוג צילום דוברות הכנסת

אחרי שהתרחק ממשלת אחדות, יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, ממשיך לתקוף את ראש הממשלה נתניהו וטוען כי הממשלה "חסרת אונים".

בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני התייחס הרצוג לפיגוע הרצחני באורלנדו שבארצות הברית תוך שיגור עקיצות לנתניהו וממשלתו יחד עם האשמות נוספות בגין  ממשלת האחדות שלא הוקמה.

בפתח דבריו אמר הרצוג :"סיימנו שבוע עם אירוע טרור קשה ביותר במרכז ת"א, ואנחנו פותחים שבוע עם אירוע טרור קשה ביותר של דעא"ש באורלנדו. אני מבקש מכאן לאחל החלמה לפצועים ותנחומים כנים למשפחות הנרצחים בת"א עידו בן ארי, אילנה נבעה, מיכאל פייגה ומילה מישייב ז"ל, אני רוצה גם להביע הזדהות והשתתפות בצער האומה האמריקאית כולה ולשלוח מכאן תנחומים למשפחות הנרצחים באורלנדו."

הרצוכ המשיך בדבריו ועקץ את נתניהו: "אני לא אייעץ מכאן לממשלת ארה"ב. אני משאיר את המשימה הזו למנהיגות הביטחונית בישראל שיודעת תמיד לייעץ לאחרים, לכתוב ספרים, פוסטים וציוצים על מלחמה בטרור. יש לי רק בקשה אחת מהמנהיגות שלנו  תתחילו להתמודד עם הטרור אצלנו. בתל אביב, בחברון, בירושלים, בגוש עציון, בבאר שבע, ברעננה ובאריאל. אחרי שלימדתם את כולם איך צריך לנצח את הטרור, לא הגיע הזמן שתוכיחו זאת כאן?"

יו"ר המחנה הציוני המשיך במתקפה: "הבטחתם עונש מוות למחבלים, הבטחתם לחסל את מנהיגי הטרור, הבטחתם קבינט יעיל ולוחמני, והבטחתם שאפשר למגר את השנאה בלי תהליך מדיני.  סוף סוף קיבלתם מהעם מנדט מלא של ממשלת ימין נטו, ימין קיצוני, ימין אגרסיבי, ימין מלא – אז אולי אפשר סוף סוף לראות מה אתם יודעים לעשות חוץ מדיבורים וציוצים?

אני לא שמח לאידה של הממשלה כי חיי אדם מוטלים על הכף. אבל שאלות נוקבות שאסור להתעלם מהן אני בהחלט אעלה. איך אדוני ראש הממשלה, אתה מסביר את העובדה שהפרצות בגדר לא נסגרו עדיין? איך תסביר מדוע הדרישה הפשוטה הזו, שחבריי ואני מציגים כבר חודשים, עוד לא בוצעה?! למה הגדר בדרום הר חברון ובגוש עציון לא הושלמה?"

וגם דיבורים על ממשלת האחדות אליה שאף הרצוג כל כך להיכנס ובסופו של דבר לא הוקמה נשמעו מפיו של הרצוג "חוסר אונים כה מביך וכה מבייש של מנהיגות שאינה מסוגלת להשתלט על גל טרור כבר כמעט שנה ומצד שני מתה מפחד ממו"מ מדיני. אני הושטתי יד, הייתי מוכן לשלם מחיר כבד כדי לנצל הזדמנות אזורית נדירה. נתניהו החמיץ את ההזדמנות ומשאיר את אזרחי ישראל עם הבנה עצובה וכואבת, הבנה שאני לא מוכן להשלים איתה אפילו לרגע, ש"לנצח נאכל חרב". לא! זו לא המציאות אליה יש לשאוף. מי שלא מוכן לשנות את המציאות הזו, מי שלא מוכן להילחם למען עתיד טוב יותר לאזרחי ישראל ולאזור כולו, מי שלא מוכן לצאת למסע הזה ולשלם גם מחירים אישיים כואבים – לא ראוי להיות מנהיג בישראל"

גם חברתו לסיעה יו"ר התנועה ח"כ לבני הצהירה בישיבת הסיעה כי יש לקדם משא ומת "אזרחי ישראל רוצים פתרון – לא קשקושים ימניים מתלהמים הרכבת המדינית יצאה מהתחנה – וישראל נותרה בתחנה להתווכח  עם עצמה"

לבני הוסיפה ואמרה "מאוד ברור שיש עכשיו את ממשלת הימין   הכי קיצוני – עם אפס מעשים. יש פער בממשלה בין הידיעה של מה צריך לעשות לבין שיקולים פוליטיים ציניים והתקפלות מול צעקות של בנט וחבריו – כולל השלמת גדר. במשך חודשים קיבלנו מליברמן דיבורים על ביטחון כמו חול, ראינו אותו נוסק בסקרים על מי יביא ביטחון, וקיבלנו ממשלה עם שר הביטחון הכי בטחוני ומאיים שיש. אז מה? במה זה עוזר כעת?"

לבני אף סימנה את היעד אליו צריכים להוביל: " תפקיד שלנו במחנה הציוני עכשיו הוא להכניס טוב טוב לראש של הציבור הישראלי  – הדרך לביטחון אמיתי עובר בתהליך מדיני. בלי מדיני והמהלך המדיני צריך להיות כשאנחנו יוזמים. כי כשאנחנו לא יוזמים, העולם מחליט עבורינו – ושכשראש הממשלה אומר דברים שונים על אותה יזמה ערבית לא מאמינים לו.

הרכבת המדינית יצאה מהתחנה וישראל לא בקטר ולא בקרון האחרון. היא נותרה על הרציף ומתווכחת על הניסוחים ומה להשיב ליוזמות השונות. היום כן, מחר לא, מחרתיים אולי. זה מייצר חוסר אמון מוחלט בישראל בעולם. אי אפשר לרמות את כולם כל הזמן"

בסיום דבריה הוסיפה לבני ואמרה כי עמדות אלו הן גם התשובה האמיתית לכל אותם משפחות שכולות ששואלים עד מתי ומבקשות פתרון." זה התפקיד שלנו עכשיו. להילחם לתת את הפתרון שהממשלה לא מסוגלת לתת." אמרה.

השארת תגובה