הטבח באורלנדו: דאע"ש נטל אחריות על הפיגוע

בנאום לאומה אמר הנשיא אובמה, "עדיין לא קבענו במדויק את המניע של הרוצח, אבל אנו יודעים לומר שזהו אקט של טרור" • דקות ספרות לאחר הנאום הוציא ארגון דאע"ש הודעה בה נטל אחריות על הפיגוע

עומאר מאטין
עומאר מאטין

נוטלים אחריות לפיגוע באורלנדו:  דקות ספורות לאחר נאומו של ברק אובמה, בו התחמק הנשיא מלהטיל את האשמה על גורמים איסלאמים, נטל ארגון דאע"ש אחריות על הפיגוע באורלנדו.

בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות של הארגון "אעמאק", נכתב: "כי המתקפה שכוונה נגד המועדון באורלנדו פלורידה, והביאה למותם של יותר ממאה הרוגים ופצועים – בוצעה על ידי לוחם המדינה האסלאמית".

מוקדם יותר הערב (א') אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה, בנאום לאומה, "מוקדם לדעת מה היו המניעים של המחבל, ל-FBI יש את כל האמצעים לחקור את אירוע. זו תקרית מזעזעת. עדיין לא קבענו במדויק את המניע של הרוצח. אבל אנו יודעים מספיק כדי לומר שזהו מקרה של טרור, אקט של שנאה. זו תקרית הירי הקטלנית ביותר בתולדות ארה"ב".

אובמה הוסיף, "הטבח הזה הוא תזכורת לכמה קל להשיג נשק לכל מי שיורה בבית ספר, בית תפילה, קולנוע או מועדון לילה. אנחנו צריכים להחליט אם זו המדינה שאנחנו רוצים להיות. לא לעשות כלום , זו גם כן החלטה".

כאמור, דקות ספרות בלבד לאחר הנאום, הוציא ארגון 'המדינה האסלאמית', הודעה כי עומר מאטין היה לוחם הארגון. גורמים מעריכים, כי למרות הצהרת הארגון, מאטין ככל הנראה פעל לבדו ולא קיבל סיוע מהארגון. יותר מוקדם דווח, כי מאטין התקשר למוקד החירום של המשטרה, דקות ספרות טרם תחילת המתקפה, הצהיר על השתייכותו לדאע"ש ונשבע אמונים למנהיג הארגון, אבו-באכר אל-בגדאדי.

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב לפיגוע, "ירי ממש נורא באורלנדו. אנשים רבים מתים ופצועים. מתפלל עבור כל הקרבנות והמשפחות שלהם. מתי כל זה יעצור? מתי נהיה יותר קשוחים, חכמים וערניים?"

לדבריו, הפיגוע מצדיק את טענתו מתחילת הקמפיין כי יש לסגור את ארה"ב לכניסת מוסלמים, "מעריך את הברכות על זה שצדקתי בנושא הטרור האיסלאמי הקיצוני, אני לא רוצה ברכות, אני רוצה קשיחות וערנות. אנחנו חייבים להיות חכמים!".

על פי הידוע עד כה, עומר סאדיקי מאטין, נולד בארה"ב לזוג הורים שהיגרו מאפגניסטאן. מאטין עבד כמאבטח בחברת האבטחה הבינ"ל – G4S והחזיק ברישיון לנשק. הוא התחתן ב-2009 והתגרש כעבור שנתיים. גרושתו סיפרה, כי "עומר נהג להכות אותה תמיד". לדבריה, הוא היה אדם לא יציב, אך לא הראה נטייה דתית להקצנה במשך כל תקופת הנישואין.

בשבוע שעבר רכש מאטין את הנשקים בהם ביצע את הפיגוע, בחנות נשק מקומית. מאטין שכאמור החזיק ברישיון, רכש את הנשקים באופן חוקי. טרבור ולינור, הסוכן האחראי על החקירה אמר, "הוא לא היה אדם שאינו רשאי לעשות זאת. הוא יכל באופן חוקי לגשת לסוכנות למכירת כלי נשק ולרכוש אותם שם. הוא רכש את הנשקים לפני כשבוע". עם זאת, ולינור סירב לגלות באיזו סוכנות נרכשו כלי הנשק.

השארת תגובה