טבח בארה"ב: 50 הרוגים בפיגוע ירי באורלנדו

מחבל חמוש פרץ למועדון לילה בעיר אורלנו והחל בטבח שנמשך כ-3 שעות בתום הירי התגלו ממדי האסון 50 הרוגים ו-53 פצועים • ע"פ דיווחים שונים היורה התקשר למשטרה בטרם פתח בירי ונשבע אמונים לדאע"ש

מטין
מטין

דאע"ש בארה"ב: מחבל חמוש שהזדהה עם ארגון דאע"ש, פרץ למועדון בעיר אורלנדו שבפלורידה וירה לכל עבר. לאחר כ-3 שעות נתגלו ממדי האסון, כחמישים בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו.

בלילה שבין שבת לראשון, פרץ עומר מאטין, אזרח ארה"ב ממוצא אפגני, למועדון לילה בעיר אורלנדו והחל לירות לכל עבר. כוחות משטרה פרצו למקום בתום 3 שעות וחיסלו את המחבל בקרב יריות.

מאטין פרץ למקום מצויד ברובה ובאקדח בשעה 2 לפנות בוקר, שעון מקומי, והחל לירות לכל עבר. באותה שעה שהו במקום כ-300 איש. מאטין התבצר במקום יחד עם בני ערובה, לאחר כ-3 שעות פרצו כוחות הביטחון למקום והמחבל נהרג בחילופי ירי עם הכוחות. במשך שעות לא נמסר מידע על הרוגים, רק בצהריים התגלו ממדי האסון – 50 בני אדם נהרגו ו-53 נוספים נפצעו.

במסיבת העיתונאים הודיעה המשטרה, כי המחבל היה חמוש גם בחומרי נפץ, וכי הוא נהרג במהלך קרב היריות עם הכוחות המיוחדים. הדרמה כולה נמשכה יותר משלוש שעות, ובמהלכה חילצה המשטרה כ-30 בני אדם מהמועדון.

גורמים ביטחוניים מסרו, כי זמן קצר לפני הירי, התקשר מאטין למוקד החירום 911 ונשבע אמונים למנהיג ארגון "המדינה האסלאמית" אבו בכר אל-בגדאדי. על פי דיווחים שונים, מאטין היה תחת חקירת כוחות הביטחון בעבר, אך התיקים נגדו נסגרו מחוסר ראיות.

עומר מאטין יליד ארה"ב בן 29, בן להורים מהגרים ממוצא אפגני, עבד כמאבטח בחברת G4S מאז שנת 2007 ונשא אקדח ברישיון. אביו של עומר, מיר סאדיק מאטין, אמר, כי לדעתו המניע הוא שנאה לאורח החיים המודרני של המבלים. "אין לזה כל קשר לדת". האב הביע צער על מעשיו של בנו: "אנחנו לא היינו מודעים שהוא יבצע מעשה נורא שכזה. אנחנו בהלם כמו אמריקה כולה".

השארת תגובה