"בשירים שלי אני מחפש מסרים חזקים" • אברהם פריד

מהו הסוד המקצועי של אברהם פריד, גדול הזמר החסידי שהשבוע הוציא לאור את אלבומו החדש, "אוצר של יראת שמים" •

אברהם פריד
אברהם פריד

"בזכות השירה אני זוכה לפעמים להופיע לפני אלו שצריכים רפואות וישועות, ולעתים אתה נתקל בכאלה אצילי-רוח, שלמרות שקשה לתאר את כל הייסורים והכאבים שהם עוברים, הם נשארים חזקים באמונתם. בוודאי שדבר כזה משפיע על האמונה והביטחון שלי. לעתים אפשר להתרשם לא רק מצדיק, אלא גם מאיש פשוט שרואים בו כוחות, אמונה וביטחון".

את הדברים אומר אברהם פריד, גדול הזמר החסידי, לקראת צאת עוד אלבום משובח שיצא השבוע בראיון מרתק ל"כל ישראל". (הראיון המלא יתפרסם ביום שישי).
חלק מאלה שכבר שמעו את האלבום החדש שלך, 'אוצר של יראת שמים', אומרים שחידשת קצת בסגנון.

"למה? זה ממש כמו כל דיסק רגיל שהוצאתי עד היום. יש באלבום החדש שירים שמחים, שירים שקטים, קצת חזנות, ושירים באנגלית. יש שם כל מיני סגנונות של שירים, כשאני משתדל להגיע לכל אחד".

• כולל "ואנפהא", שיר מחסידות פרמישלאן…

"אכן. יובל סטופל, המנצח שלי, שם לב לאחרונה לשירי חצרות הקודש של האדמו"רים. כך זכינו למצוא בזמנו את היהלום של 'כי הרבית', וגם עכשיו הוא מצא עבורי יהלום, את השיר 'ואנפהא'. יובל בעצם עשה עיבוד לאותו שיר עבור אברמי רוט בדיסק של פרמישלאן, ואמר לי: 'תשמע אברמ'ל, יש בדיסק הזה שיר בשם 'ואנפהא' שאני חושב שיכול להיות להיט'. שמעתי, והתלהבתי מיד, בשמיעה הראשונה, וזה אכן מופיע בדיסק החדש. גם המילים הן חידוש, מילים מתפילת 'כגוונא' מערבית של ליל שבת. נקווה שישמעו את השיר וישירו אותו בחתונות".

• אתה אוהב לחדש בכל אלבומיך. מה החידושים, לדעתך, באלבום החדש?

"יש כאן כמה חידושים, לדעתי. כבר השיר הראשון באלבום, 'איתך אני', הוא חידוש: שיר למילים חזקות ומיוחדות ('כי תעבור במים, איתך אני'). לפני כמה חודשים קיבלתי אי-מייל מדניאל מזרחי, בחור מתוק שמשותק בכל גופו, עם המילים האלה מישעיה הנביא. שמתי לב אז אל המילים האלה, ואמרתי: אלו מילים לשיר, כעת צריכים להלביש להן לחן. הלכתי לידידי, המלחין איצי וולדנר, וביחד יצא לנו שיר. על מילות הנביא הוספתי מילים משלי: באש ובמים – עם ישראל חי, מתחת השמים – עם ישראל חי, עם הבורא ועם התורה בלי שום מורא – עם ישראל חי לעולם".

• מה השיר שאתה הכי אוהב?

"אם זה שיר שלא שלי – 'מכניסי רחמים' של ר' חיים בנט. ואם זה שיר שלי, עכשיו אני הכי אוהב את 'הנני בידך'".

• על מה בקריירה שלך אתה מתחרט?

"אני לא מתחרט על משהו ששרתי או אירועים שהופעתי בהם. אבל אני כן מתחרט על כמה שירים ש'פספסתי', שהציעו לי ולא לקחתי, ואחרי זה התבררו כלהיטים או שירים טובים במיוחד. היו כמה כאלה לצערי".

• מה הסוד המקצועי שלך?

"אני מסתכל על השירה כשליחות, לא כקריירה של סתם להיות זמר. ומכיוון שאני לוקח את זה ברצינות, אז אני מחפש מסרים חזקים, ואני צריך להרגיש שמה שאני יוצר או מביא לעולם – הוא ראשית כל חומר טוב, כמובן, אבל גם שהמסרים והמילים שלו חזקים. אני מרגיש שהשליחות שלי היא לחזק וגם לשמח את עם ישראל".

הראיון המלא עם אברהם פריד יתפרסם ביום שישי ב-'כל ישראל'

השארת תגובה