הרצוג: "ממשלה בחזון הנביאים מרזל וגופשטיין"

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג שב לתקוף את הממשלה והעומד בראשה: "נתניהו מעתה אינך עוד ראש הממשלה אלא מזכיר ממשלת נפתלי ליברמן סמוטריץ׳. אינך קובע כלום. אתה בובה. אתה דחליל. אתה שבוי"

כבל והרצוג צילום דוברות הכנסת
כבל והרצוג צילום דוברות הכנסת

חוזר לתקוף: אחרי שחלום הממשלה התרחק, יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג, שב לתקוף את הממשלה והעומד בראשה.

בפתח ישיבת הסיעה אמר הרצוג: "אני רוצה לפנות לראשי הממשלה בפועל: נפתלי בנט ואיווט ליברמן.  זהו יום היסטורי. יום שבו ראש הממשלה הנבחר מפנה את מקומו לראשי המפלגות הקיצוניות ביותר שישלטו בו מעכשיו. ממשלה ברוח חזון הנביאים: הנביא מרזל והנביא גופשטיין.

"מר נתניהו. מעתה אינך עוד ראש הממשלה אלא מזכיר ממשלת נפתלי ליברמן סמוטריץ׳. אינך קובע כלום. אינך מחליט כלום. אינך מנהל כלום. אתה בובה. אתה דחליל. אתה שבוי.

"לפני שבועיים הצעת לי לשנות את פני המדינה. להוביל מהלך מדיני היסטורי. הייתי מוכן להקריב את מעמדי הפוליטי כדי לשנות את המציאות ולחסוך את מסע הכאב והדמעות ממאות משפחות שעוד לא יודעות את גורלן המר אבל ברגע האמת פחדת. חזק בסיסמאות. חלש במנהיגות.

הוא המשיך ותקף: "אומרים עליך שאתה קוסם. יש בזה משהו. כל דבר טוב שאתה נוגע בו נעלם. התקווה נעלמה, החזון נעלם, בוגי נעלם. סער נעלם. גבאי נעלם. ועכשיו גם אתה מתפוגג לטובת מנהיגי הימין הקיצוני.
זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שהקוסם העלים את עצמו.

הרצוג פנה לשר האוצר כחלון וקרא לו לפרוש מהממשלה: "בממשלה הזו נשאר אדם אחד שיקבע את גורלה וגורלנו. איש אחד שנבחר על צניעותו ויושרו, על מתינותו. על התקווה שהעניק. מכאן אני מושיט לך יד משה כחלון. יש רגעים שמנהיג צריך לשים את עצמו מעל השיקול האישי, להעז לשלם את המחיר הכבד ביותר על האמת הפנימית שלו. זה הרגע שלך. הרגע שבו תקנה את עולמך ותמנע את הסכנה הגדולה ביותר שעמדה לפתחנו אי פעם. דיברנו לא מעט בזמן האחרון. אני יודע כמה אתה מודאג וכמה כוונותיך היו טובות. אני יודע כמה חשש יש בליבך .משה כחלון, רק אתה מסוגל לקבל החלטה מוסרית. אל תהסס יותר. זה רגע האמת שלך".

"אני פונה לסיום לחברותי וחבריי לסיעה : הממשלה שלהם היא ההזדמנות שלנו – בואו נשקיע את כל היצירתיות והאגרסיות שיש לנו כלפי נתניהו וממשלתו החדשה במקום בתוך הבית ואחד נגד השני. בצוותים וכקבוצה בכל התחומים, נעבוד יחדיו במשימה משותפת אחת, גדולה וחשובה מאין כמותה, לבנות אלטרנטיבה!"

 

יו״ר התנועה ציפי לבני אמרה: "הרחבת הממשלה הזאת היא זריקת המרץ שלנו למאבק על הערכים שלנו. הבעיה היא לא היעדר מזכיר צבאי בקבינט אלא היעדר שרים מתאימים בקבינט – שרים בעלי תפישה מדינית. הייתי בקבינטים רבים, גם בקבינט האחרון של צוק איתן וראיתי איך נתניהו נלחץ מהראיונות של בנט וליברמן בתקשורת וברגע האמת – במקום לדאוג לטובת עם ישראל הוא הסתכל ימינה.

"מה שהקבינט צריך, והיה צריך גם במלחמת לבנון השניה וגם בצוק איתן זה חשיבה מדינית, שחסרה בממשלה הזאת. תפישה שיוצאת מהקיבעון המחשבתי והקיפאון המדיני והשיקולים הפוליטיים

אני מברכת על העברת חוק הטרור היום, חוק שהגשתי כשרת משפטים וייתן כלים חדשים וטובים יותר במאבק נגד הטרור, יחליף פקודות מנדטוריות ואני שמחה שהמחנה הציוני – שמחויב למאבק בטרור כחלק מהתפישה שלו – תמך בחוק.‎ אבל הבעיה המרכזית של הממשלה היא הרכב הכוחות האנטי דמוקרטים

"הקו שחוצה כרגע את הציבור בישראל הוא לא המצב המדיני אלא המאבק על הדמוקרטיה ועל מי אנחנו ומה הערכים שלנו. ולא כחלון, זה לא מספיק שתשמור על בתי המשפט. יש פה סיפור גדול יותר של אבדן ערכים שאליו מובילה הממשלה הזו ואנחנו צריכים לחזור עכשיו לציבור ולהבהיר לו שהבחירה היא ברורה: בין ישראל שהולכת בדרך ללא מוצא לבין ישראל שאנחנו נוביל, ישראל של ערכים ותקווה.

השארת תגובה