בית המשפט הכריע: הרימונים לא יימכרו למוזיאון

מאבק ארוך שנים התחולל בין 2 קהילות יהודיות – 'שארית ישראל' ו'ישועת ישראל' – על השליטה בבית הכנסת העתיק שבניופורט, רוד איילנד • המאבק נבע בין היתר על רקע הערך ההיסטורי והפיננסי הגלום בנכסי בית הכנסת, ועל זוג רימונים ששווים עצום • השופט שהסתמך על מסמכים מימי הקמת הקהילה, פסק כי חברי קהילת 'ישועת ישראל' ימשיכו להחזיק במקום

בית הכנסת טורו בלונג איילנד
בית הכנסת טורו בלונג איילנד

בית המשפט הפדראלי בארה"ב קבע השבוע בתום מאבק ארוך, כי בית הכנסת העתיק ביותר בארה"ב יישאר בידי צאצאי מייסדיו ולא יעבור לקהילה היהודית הוותיקה בארה"ב שתבעה את השליטה על בית הכנסת.

חברי הקהילה המנצחת, קהילת 'ישועת ישראל' מבית הכנסת טורו שבניופורט, רוד איילנד, התמודדו בתביעה כנגד חברי קהילת שארית ישראל מניו יורק. השופט המחוזי ג'ק מקונל העניק כאמור את השליטה לחברי קהילת ישועת ישראל.

במסגרת המאבק, התחולל עימות בין בתי הכנסיות בשאלת הבעלות על זוג רימונים לספר תורה ששווים מוערך בכ-7 מיליון דולר. לפני כשנתיים ראשי בית הכנסת טורו בניופורט, רוד איילנד, הסכימו למכור את הרימונים למוזיאון לאמנויות בבוסטון במחיר 7.4 מיליון דולר. מטרת המכירה נבעה בשל קשיים כלכלים אליהם נקלע בית הכנסת, אך ראשי קהילת 'שארית ישראל' הניו יורקית, התנגדו למכירה, בטענה שבית הכנסת והרימונים שייכים לקהילתם.

בפסק, כאמור, קבע השופט כי זוג הרימונים שייכים גם הם לחברי קהילת 'ישועת ישראל'. בפסיקתו מביא השופט מסמכים היסטוריים המוכיחים בעלותה של הקהילה המנצחת על המקום. "הנושא המרכזי כאן הוא מורשתם של כמה מהמתיישבים היהודים המוקדמים ביותר בצפון אמריקה, ששאפו להפוך את ניופורט למקום קבוע לפולחן יהודי ציבורי", כתב השופט בפסיקתו המשתרעת על פני 106 עמודים.

בית הכנסת הנחשב במקום לאתר לאומי, זוכה לעשרות אלפי מבקרים מכל רחבי העולם מידי שנה. בבית הכנסת מציינים אף פרט היסטורי בדברי ימיה של אמריקה. שנים לאחר כינונה של המדינה, היו טענות על רדיפות כלפי היהודים במקום וכניסיון להדוף את הטענות ביקר הנשיא ג'ורג' וושינגטון בבית הכנסת בשנת 1790 ולאחר ביקורו שיגר מכתב בו הבהיר כי "ממשלת ארה"ב איננה תומכת בשנאת חינם ואיננה מסייעת לרדיפה דתית". וושינגטון הוסיף במכתבו הנדיר וכתב: "מי ייתן ובני זרע אברהם תושבי הארץ הזו ימשיכו להיות ראויים וליהנות מרצונם הטוב של שאר התושבים – וישב כל אחד תחת גפנו ותחת תאנתו ואין מחריד'".

מלחמת העצמאות האמריקנית והכאוס ששרר באותה עת במדינה הביאה לעזיבתם של יהודי המקום לניו יורק ומהקהילה המפוארת שפעלה במקום, לא נותר דבר. רק לאחר עשרות שנים חזרו היהודים לניופורט ובשלב זה החל המאבק בין 2 הקהילות על השליטה בבית הכנסת וממילא על הסמכות למכור את הרימונים היקרים.
בבית הכנסת מוצב ספר תורה, מבין ספרי התורה העתיקים בעולם, שנתרם מהקהילה היהודית מאמסטרדם והוא בן 500 שנה ונכתב על עור צבי. "נכון להיום יש בקהילה היהודית קצת יותר ממאה משפחות יהודיות", סיפר רב בית הכנסת, הרב מרדכי מנדל. לדבריו, בכל אזור רוד איילנד גרים כמה אלפי יהודים. "ברוך השם אנחנו מצליחים לקיים כאן תפילות מדי יום וכמובן אף בשבתות וחגים. הקהילה כאן בעצם מסמלת את החרות שיש כאן בארה"ב והזכות שלנו לחיות כאן כיהודים".

השארת תגובה