סאטמר: ראש הקהל ואדמו"ר טבעו למוות בפלורידה

טרגדיה קשה בחסידות סאטמאר: חמישה בכירי הקהילה יצאו לנפוש והתהפכו עם היאכטה בחוף הים של מיאמי • ראש הקהל הרב יצחק רוזנברג והאדמו"ר מסטרפקוב שרק לאחרונה פתח את בית מדרשו בקריית יואל נהרגו • 3 פצועים נוספים

ראש הקהל בסאטמר הרב רוזנברג באדיבות המצלם
ראש הקהל בסאטמר הרב רוזנברג באדיבות המצלם

טרגדיה קשה בפלורידה: חמישה בכירים מקהילת סאטמר טבעו בחוף הים של מיאמי שבפלורידה, כאשר היאכטה עליה שטו התהפכה בפיתאומיות בשל סערה. החסידים שהו בעיר, הידועה כמקום נופש החביב על רבים מחסידי סאטמר, לצורך חופשה.

על פי הדיווח, שהגיע ממיאמי מדובר בקבוצה של חמישה אנשים חברי קהילת סאטמר בקרית יואל שבמונרו, שהו בחוף האולובר, הפולארי שבצפון מיאמי. לפתע פרצה גאות אל החוף, וגלי הים שטפו את חברי הקבוצה אל לב ים.

מותם של שניים מהם נקבע בזירה, לאחר פעולות החייאה ממושכות.

אחד מההרוגים הוא איש העסקים הנגיד הרב יצחק רוזנברג,היה נחשב כאיש החזק בחצר, וזה שהביא לבחירתו של האדמו"ר מסאטמר כאדמו"ר לחסידיו, לאחר הסתלקותו של אביו כ"ק ה'ברך משה' מסאטמר זצוק"ל. הוא הצטרף לשורות סאטמר בערוב ימיו של ה'דברי יואל' זצוק"ל, והתברג בקהילה ביתר שאת, עם עלותו של אחיינו ה'ברך משה' על כס ההנהגה, לאחר הסתלקותו הוא התמנה לחבר בהנהלת מוסדות יטב לב בארה"ק ואח"כ בסגן ראש הקהל בקהילה, לפני כשנתיים בקיץ תשע"ד כאשר הראש הקהל הרב ר' בערל פרידמאן נפטר הוא מונה ע"י האדמו"ר לכהן כראש הקהל של קהילת סאטמר.

רוזנברג נחשב כאחד מהתורמים הגדולים ביותר בחסידות. את מלוא הרשימה, אי אפשר לפרט, כי רבים הם. בהם ניתן למנות, את בנין תלמוד התורה בירושלים שנידב ר' יצחק, את היכל התורה 'היכל צבי רוזנברג' על שם אביו בקרית יואל שנועד ללימוד גרידא, שממנו יתד ופינה לכל היכלי התורה שנבנו בארה"ב, בית המדרש סאטמר בויליאמסבורג שנבנה בשנת תשנ"ו ועוד. וכן בנייתו של בית המדרש הגדול של סאטמר בווילאמסבורג שנבנה בשנת תשס"ו, ו זכה לסיקור בתקשורת האמריקאית, בגין הטווח הקצר שבנייתו נמשכה: שבועיים בלבד. ר' יצחק סיפק את חומרי הבניה ואת הכסף הנוסף שנדרש להשלמתו. ניתן לומר, כי מאז ה'ברך משה', אין פרויקט בסאטמר, שלא עובר דרך הרב יצחק רוזנברג.

ההרוג השני הוא הרב הצדיק רבי חיים פרנס מקרית יואל – האדמו"ר מסטרפקוב בקרית יואל נכד של האדמו"ר מסטרפקוב זצ"ל ואחיינו של האדמו"ר בארץ, אביו הרה"צ ר' ישראל פרנס היה נכד של הרה"צ ר' שלום מסטרפקוב זצ"ל.

הרב פרנס היה סוחר גדול מיהלומים והיה רב קהילת סטרופקוב בקרית יואל, היה ממקורבי האדמו"ר מסאטמר בעל הברך משה זצ"ל שהגיע לגור בקרית יואל אחרי שבעל הברך משה עלה לכס האדמרו"ת ועמד לימנו של האדמו"ר זצ"ל. כך גם עמד לימין האדמו"ר מסאטמר שליט"א בעת שעלה לכהן כרב העיר קרית יואל.

היה ידוע מאוד בפקחתו ועזר להרבה אנשים בחיי היום יום כשישב במשך שעות לפנות בוקר בהיכל התורה בקרית יואל ולמד עם החברותא שלו. לאחרונה הקים בית מדרש בעיר וגם עלה לפני כשנה לעיר אבותיו להקים מצבה לזכרי קדושי סטרפקוב, עובדה שפורסמה בהרחבה אז בתקשורת המקומית.

יצויין כי שני נוסעים נוספים שהיו על היאכטה פונו לבית חולים במצב קשה ואחד פונה במצב בינוני.

בארגון חסד של אמת שכרו מטוס, בכדי להטיס את הגופות לניו יורק בהקדם.

השארת תגובה