פניה למח"ש: לחקור השוטר ששלף אקדח בהפגנת חרדים

מקרה השוטר ששלף אקדח לעבר מפגינים חרדים ממשיך לעורר הדים: במכתב ששלח הבוקר ראש מחלקת זכויות האזרח בארגון 'לביא' לראש המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) אורי כרמל, הוא דורש לפתוח בחקירה פלילית נגד השוטר

ניידת משטרה, אילוסטרציה
ניידת משטרה, אילוסטרציה

מקרה השוטר ששלף אקדח לעבר מפגינים חרדים ממשיך לעורר הדים. במכתב ששלח הבוקר ראש מחלקת זכויות האזרח בארגון 'לביא' לראש המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) אורי כרמל, הוא דורש לפתוח בחקירה נגד השוטר האלים.

כזכור, לפני יומיים, במהלך הפגנת מחאה נגד גיוס בני ישיבות, שלף אחד השוטרים את אקדחו האישי, דרך אותו, וכיוון לעבר המפגינים – למרות שלא נשקפה סכנה לחייו.

במכתב דורש ארגון 'לביא' פתיחת חקירה פלילית: "הריני מתכבד לפנות אליך בנושא שבנדון הנוגע לאיומים בנשק חם המגיעים עד לכדי סיכון חיי אדם בפועל, על ידי שוטר תוך כדי מילוי תפקידו כנגד אזרח.

אמש, ביום ראשון ז' אייר תשע"ו [15/5/16] התקיימה בירושלים הפגנת אזרחים חרדים במחאה על מעצר בחור ישיבה שנלכד על ידי המשטרה וחשוד בהשתמטות. הפגנה זאת טופלה על ידי שוטרי מג"ב.

במהלך ההפגנה דרך אחד השוטרים את אקדחו וכיוונו לעבר המפגינים באיום, לכאורה ללא שהללו היוו איום וסיכנו את חייו או את חיי חבריו.

בתגובה לכתבה זאת מסרה דוברות המשטרה כי: "מחקר ראשוני של העובדות, עולה כי במהלך מעצר של חשוד בהפרת סדר, הקיף המון זועם את השוטרים, תוך ניסיון אלים לסכל פעולת אכיפה מתחייבת שהתבצעה, כאשר חלק מהחשודים אף תקפו באמצעות מקלות ואבנים את השוטרים. כתוצאה מעוצמת האלימות שהופנתה כלפי השוטרים, פונה שוטר לטיפול רפואי ושוטר שחש מאויים שלף את אקדחו. יחד עם זאת, בהתאם לנהלי המשטרה, מתבצע תחקיר מבצעי לבחינת כלל נסיבות האירוע".

הודעתה זאת של המשטרה איננה עולה בקנה אחד עם האירועים כפי שהם נצפים בתיעוד, בתיעוד רואים כיצד השוטר שולף את אקדחו, דורכו, ומכוונו לעבר המפגינים ללא שהללו מהווים איום כלשהוא עליו או על חבריו, יתר על כן, לאחר שהשוטר דורך את נשקו רואים כיצד השוטר שלידו מנסה להרגיע אותו, משמע לא היה איום כלשהוא על חיי הכוחות.

משכך, התנהגותו זאת של השוטר מהווה לכאורה עבירת איומים בהתאם לסעיף 192 לחוק העונשין, חומרה יתירה נודעת למעשים אלו עת נעשו על ידי איש מרות בנשק חם תוך כדי מילוי תפקידו כלפי אזרח, ולמעלה מן הצורך לפרט על התוצאות העגומות שיכלו להיגרם כתוצאה מהתלהמות זאת.

עניין רב לציבור בחקירה ההיבטים הפלילים של מעשים אלו, וכפי שהדברים באו לידי ביטוי בפרסום האירוע בכלי התקשורת המרכזיים במדינת ישראל עוד באותו היום שבו התרחש, וכמו כן אין קושי לאתר את השוטר החשוד.

אשר על כן אבקשך, להורות על חקירת האירוע המדובר על היבטיו הפליליים, ולא להסתפק בהודעת המשטרה כפי שהוצגה בערוץ שתים ולפיה האירוע יתוחקר אך ורק בהיבט המבצעי".

מארגון לביא נמסר: "מדובר באירוע קשה ומיותר, איומים בנשק חם ללא הצדקה הינם עבירה פלילית. מצפיה בתיעוד האירוע עולה כי הודעת המשטרה ולפיה התנהגות השוטר תקינה אינה מתיישבת עם המצולם. ארגון לביא ימשיך ויפעל למען זכויות האזרח של הציבור החרדי".

השארת תגובה