"מה נותן לך סיפוק?" • בן ברבר שולף לחנני בלייך

"יש לנו מזל שאנחנו יהודים, שאפילו כשאנחנו פורשים לפנסיה מהעבודה, יש לכל יהודי את האהבה ללימוד התורה

בן ברבר
בן ברבר

ר' בן ברבר, איש עסקים ומראשי העסקנים הציבוריים בניו יורק

• מה הזיכרון הכי מוקדם שלך?

"נולדתי בפ"ת, ואני זוכר איך שאבי ע"ה לקח אותי בגיל 3 לחידר ללמוד א' ב'. אני זוכר שעטפו אותי בטלית ואיך שהרב'ה התחיל לקרוא איתי ושם את הדבש על הא' ב'. היה לנו בפ"ת חידר של באבוב, ששכן בביהכנ"ס 'אחים ורעים'. לא אשכח את זה".

• מי הדמות הרוחנית שהשפיעה עליך הכי הרבה?

"האדמו"ר רבי נפתלי צבי מבאבוב. הוא היה דמות של אדם גדול שירד לרמה של כל אחד ואחד, ודרך זה הוא הצליח להיכנס ללב של הבן אדם ולהשפיע עליו. הוא דיבר אתו בגובה העיניים".

• איזה ספר השפיע עליך הכי הרבה?

"'קדושת ציון', של האדמו"ר השני מבאבוב, רבי בן ציון הי"ד. וכן ספר 'חובת הלבבות'. 'חובת הלבבות' נותן דרך חיים לבן אדם איך להתנהג, ולדעת שלא משנה באיזה מצב שאתה, אתה אותו בן אדם, בין אם אתה גדול או קטן. כל האנשים הם שווים, והשאלה מה עושים עם החיים שלנו. ואילו ה'קדושת ציון' התווה בפניי את הדרך החסידית".

• אם הייתה מכונת זמן זמינה, באיזו תקופה בהיסטוריה היית רוצה לחיות?

"הייתי רוצה לחזור לשנים בהן הייתי לצדו של האדמו"ר המהרנ"צ זיע"א מבאבוב. הן היו שנים בלתי נשכחות. כל רגע לצדו היה בלתי נשכח. עוד לפני שהוא נהיה אדמו"ר הייתי החברותא שלו, למדנו יחד בחברותא כמעט כל לילה, ממש עד הלילה לפני שהוכתר לאדמו"ר. לפני שכיהן כאדמו"ר, אף פעם לא הצלחתי, לא אני ולא חבריי, להגיע לגדולתו. הוא כל כך ירד לעם, שאף פעם לא הצלחנו לעמוד על גדולתו. רק אח"כ תפסנו לצד מי היינו. אני זוכר שהיינו לומדים, וכשהוא היה מסביר לי קטע בגמרא הוא היה מסתכל לי בעיניים, והייתי מרגיש מחטים ננעצים בעיניי ומיד הייתי מחפש משהו בגמרא, כי היה קשה להסתכל לו בעיניים. היה בו שילוב של אש ומים ביחד".

• מה נותן לך סיפוק?

"אני איש עסקים ומצליח ב"ה במה שאני עושה ונהנה ממה שאני עושה, אבל עיקר ההנאה שלי זה כשאני יכול לעזור ליהודי. כשיש שני דברים, עסק טוב או לעזור ליהודי, אני מוכן לפעמים לוותר על על העסק כדי לעזור ליהודים. זה יותר הנאה מאשר לעשות את הכסף".

• מה השיר שאתה הכי אוהב?

"אני אוהב את השיר של באבוב מלכה דודי, 'מקדש מלך עיר מלוכה'".

• מקום אהוב עליך במיוחד?

"אני אוהב לנסוע לארץ ישראל, להיפגש עם הידידים הישנים שלי מהישיבה ומהכולל, לחזור למקור".

• מהו הרגע הכי השמח בחייך?

"שזכיתי להיות בברית של הנין שלי, ממש בערב פסח האחרון".

• הרגע הכי עצוב בחייך?

"כשאבא שלי נפטר. היה לי אתו קשר מאד חזק. היינו שלושה ילדים, שני בנים ובת, והיה לי אתו קשר מאד חזק".

• מה משמח אותך?

"אני ניגש לעתים לדברים שהם לכאורה בלתי אפשריים, משימות בלתי אפשריות, ואם המשימה הצליחה – אני מרגיש מאושר, ואם היא לא הצליחה, אף על פי שאני לא אשם ולא הכל בידי, אני מרגיש אכזבה".

• מה היית עושה אם לא היית עוסק בתחום שבו אתה עוסק כיום?

"יש לנו מזל שאנחנו יהודים, שאפילו כשאנחנו פורשים לפנסיה מהעבודה, יש לכל יהודי את האהבה ללימוד התורה. אז הייתי מתעסק בלימוד וחסד".

• מה הסוד המקצועי שלך?

"סיעתא דישמיא ונשיאת חן, עליה קיבלתי ברכה מפורשת מרבותיי, האדמו"רים רבי שלמה מבאבוב ורבי נפתלי צבי מבאבוב. כשפתחתי את העסק שלי בתחילת שנות ה-70', ניגשתי לרבי שלמה זיע"א וביקשתי ברכה שאצליח בעסק. הוא בירך אותי: שהקב"ה יעזור שהדברים שלך ימצאו חן בעיני הקונים, ושבשעת סגירת החנות בערב ידפקו אצלך על הדלת ויגידו: בבקשה תפתח ותמכור לנו, ותגיד: מספיק, מחר עוד יום. לא הבנתי בהתחלה את פירוש הברכה. רציתי ברכה, כמו כל אחד, שאעשה מיליונים. אבל רק היום אני מבין את משמעות הברכה, שאין דבר נכון יותר מאשר הברכה שהרבי אמר לי. עד היום שני הדברים שבירך פועלים כמו שעון שוויצרי.

"האדמו"ר רבי נפתלי צבי אמר לי פעם אחת כשהייתי אצלו: 'לך נא ראה את שלום אחיך', יש יהודי שיש לו בעיה משפטית ויש לך קשרים, ראה אם תוכל לעזור לו. אמרתי לו: הרי איני מדבר את השפה על בוריה ואיך אגש לאנשי ההשפעה ואצליח לשכנע אותם עבור היהודי הזה? והוא אמר לי במילים אלו: משה רבנו גם היה כבד פה, והקב"ה אמר לו: אני אלך איתך. הוא אמר לי: לך, והקב"ה ילך איתך ותהיה לך נשיאת חן. וב"ה זה עובד עד היום. לכל פוליטיקאי או שופט בכיר שאני הולך אליו, יש לי ב"ה נשיאת חן. לעתים, דווקא אם אתה לא מדבר את השפה כמו שצריך, הוא משתדל להבין אותך יותר ואתה נכנס לו בראש הרבה יותר מאשר אם כן היית מדבר את השפה כראוי. הוא יותר שומע אותך. מלבד זאת, אני פועל רק בדרך הישר. אני לא אעשה משהו שאינו הוגן או לא חוקי ח"ו".

• מה השיא המקצועי שלך עד היום?

"ההצלחה המדהימה ב"ה של מותג כלי המיטה והחולצות 'בן ברבר'".

• מה החלום הכמוס שלך שעוד לא הצלחת להגשים?

"לעבור בחזרה לארץ, ביום מן הימים".

• איפה אתה רואה את עצמך בעוד עשרים שנה?

"לפי האנרגיה שיש לי ולפי איך שאני מרגיש, בעז"ה כמו היום".

• מה מרגש אותך?

"כשאני חוזר הביתה והכל בסדר עם המשפחה שלי ואין בעיות עם כלל ישראל, וכשאני שומע בשורות טובות".

השארת תגובה