עוקץ בציבור החרדי: מכרו דירות פיקטיבית

הודעה שפורסמה בתקשורת החרדית – ובה נכתב כי מוצעות דירות למכירה, אשר שווין הוא 2 מיליון שקלים, כשבפועל ישלמו הקונים 800,000 ₪ – התגלתה כתרגיל עוקץ ■ עד כה 17 דירות "נמכרו", תוך שה'מתווכים' משלשלים לכיסיהם 300,000 ₪ כדמי תיווך ■ החשודים נעצרו

ירושלים. צילום: משרד התיירות
ירושלים. צילום: משרד התיירות

חוקרי מפלג ההונאה של משטרת מחוז ירושלים, עצרו לפני מספר ימים שלושה תושבי ירושלים, החשודים בכך שפרסמו למכירה דירות במחירי עלות, בעוד שהיו שייכות למינהל מקרקעי ישראל. באחת מהעסקאות שבוצעו, דירה בשווי 2 מיליון ₪ הוצעה למכירה בעלות של 800,000 ₪.

מתמלילי החקירה עולה, כי ארבעת החשודים אשר בשנות ה-40 – 50 לחייהם, פרסמו מודעה בתקשורת החרדית, לפיה מוצעות למכירה דירות באזור ירושלים ות"א השייכות למינהל מקרקעי ישראל, במחירים אפסיים ולעיתים אף כחמישים אחוז משוויה האמיתי של הדירה.

האנשים שצפו במודעה מיהרו ליצור קשר עם המספר המצורף. שם הוסבר להם, כי מכירת הדירות במחיר המוזל מתאפשרת הודות לניצול פרצה בחוק לפיה נכה המוכר כנכה של משרד הביטחון, רשאי לרכוש דירה שניה מהמינהל וזאת במחיר עלות ואף זכאי למכור אותה לאחר מכן.

במהלך השיחות אודות קניית דירה אמרו ה'מתווכים' לקונים, כי יש לשמור על דיסקרטיות מחמת שהעסקה אינה חוקית. אך למרות זאת, החיסכון העצום בקנייה זו גרם לקונים שלא לחשוד במאומה ואפילו הבקשה התמוהה שהוצגה על ידי ה'מתווכים' ובה דרשו לבצע את העסקה במזומן ללא קבלות או מסמכים, לא העלתה את חשדם של הקונים.

לאחר התקדמות במשא ומתן, הופתעו הרוכשים לגלות כי לא יתאפשר בידם לראות את הדירה אלא רק לערוך סיור באזור הדירה וזאת הסבירו החשודים כי אסור שבעל הדירה ידע על העסקה, כדי שלא ידווח למנהל ובמידה וידווח העסקה תתבטל מידית. אך גם בקשה זו לא העלתה את חשדם, וכך העסקאות יצאו לדרך בזו אחר זו.

ממשטרת ישראל נמסר, כי עד כה התקבלו במפלג ההונאה ששה תלונות של קורבנות שניזוקו מעסקה כזו. וכן ידוע על שבעה עשר עסקאות של מכירת דירות בירושלים ותל אביב, כאשר על פי החשד מכל עסקה כזו שלשלו לידיהם החשודים סכום של 300,000 ₪ במזומן, כדמי תיווך.

כאמור, לפני כיומיים חוקרי מפלג ההונאה הניחו את ידיהם על כשלושה מבין החשודים. בחקירתם הודו שתיווכו בעסקאות של מכירת הדירות, אך טענו כי עשו זאת כי הם אלו שנפלו קורבן לתרמית שביצע כנגדם חשוד רביעי, שלטענתם, הגה וניהל את עסקאות המכירה.

החשוד הרביעי שע"פ החקירה הגה את כל המהלך, נעצר היום ומחר יובא בפני בית משפט השלום להארכת מעצרו. חבריו שוהים אף הם במעצר ולמרות הוראת שופט לשחררם, הוגשה בקשה להשאירם במעצר מחשש שישמידו ראיות המקשרות אותם לפרשה.

השארת תגובה