זיוף כשרות? כך תגלו אם ה'עראק' שרכשתם מזוייף

המשטרה פשטה על מעבדות לייצור 'עראק' מזוייף שהכילו חומר שעלול לגרום לעיוורון ואפילו למוות • הערכה: היא אלפי בקבוקים מזוייפים משווקים בשוק • כך תבחינו בין הבקבוקים המזוייפים למקוריים: פקק כהה או בהיר והבדלים במדבקה

העראק מזוייף
העראק מזוייף

משטרת ישראל ומשרד הבריאות פשטו השבוע על מספר מעבדות לייצור עראק מזויף של המותג "עלית העראק", ביניהם מחסן בעיר צפת ומחסן בקריית ביאליק. על פי החשד בקבוקי המשקה המזויף הכילו חומר מסוג מתנול שעלול לגרום לעיוורון ואפילו למוות.

נכון לעכשיו, לא ניתן לדעת כמה בקבוקים זוייפו והיכן הם נמכרו, אך ההערכה היא כי ישנם אלפי בקבוקים שכאלו ואולי אפילו יותר.

על פי הדיווח הבקבוקים המזויפים החלו חומר הנקרא מתנול בכמות גבוהה פי 400 מהמותר. מדובר בחומר מסוכן מאוד שמעל ל-20% ממנו במשקה עלול לגרום לסכנת חיים מידית. מתנול הוא כוהל תעשייתי זול מאוד שעלול לגרום לאי ספקית כליות, בעיות לב, וכאמור גם לעיוורון ואפילו למוות. בכל שנה מתים בהודו מאות בני אדם מהרעלת מתנול.

בהארכת מעצרם של החשודים בזיוף העראק נכתב כי לראשונה בישראל יש ראיות על ייצור והפצת אלכוהול מזויף לחנויות בארץ: "זוהי כמות מטורפת שהדהימה אותנו ואת משרד הבריאות. היא גורמת לבעיות בריאות קשות… משפיע על המוח, על הנשימה, פגיעה בכבד". נכתב.

עם זאת גורם המעורב בתפיסת הבקבוקים אומר כי למרות שמדובר בזיוף מקצועי עדיין ניתן להבדיל בין הבקבוקים האמיתיים למזוייפים וזאת באמצעות פקק הבקבוק. בבקבוקים המזוייפים הפקק בהיר יותר לעומת הבקבוקים המקוריים בהם הפקק כהה יותר כמו כן שינויים במדבקה שעל גב הבקבוק כגון השמטת אזהרת הצריכה המופרזת שנמצאת על גבי הבקבוקים האמיתיים ושינוי גודל הפונט בו נכתב שם החברה

תגובה אחת
 1. שלום וברכה
  בביתנו 4 בקבוקים. מתוכם 3 מזוהים – עפ"י הסימנים שנתתם – כמזויפים.
  כולם כבר ריקים, לאחר שתיה.
  האחרון שנשתה היה התקין.
  האם יש המלצות מה לעשות? בריאותית או מסחרית?
  האם יש סכנת בריאות מצטברת או מה שהיה עבר?
  תודה.
  רוני נעמן

השארת תגובה