תושבי היישובים הערביים והדרוזיים בסכנת חיים

מצוקה קשה קיימת בפריסת מערך הכבאות ביישובים הערביים. כך עולה מדיון שהתקיים בועדת המשנה לכבאות והצלה בראשות חברת הכנסת נאוה בוקר • בחלק מן הערים והיישובים זמן ההגעה של שירותי הכבאות עומד על 40 דקות

סחנין (קרדיט: ויקימדיה)
סחנין (קרדיט: ויקימדיה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מצוקה קשה קיימת בפריסת מערך הכבאות ביישובים הערביים. כך עלה היום בדיון מיוחד שקיימה ועדת המשנה לכבאות והצלה בראשותה של חברת הכנסת נאוה בוקר ונטלו בו חלק חברי כנסת וראשי רשויות רבים במגזר הערבי. לדברי חה"כ בוקר: "כשמדובר בחיי אדם, אין הבדל בין דם לדם. אנחנו מחויבים לתת מענה ללא הבדל בין מגזר למגזר. לצערי, במדינת ישראל כמות הכבאים הממוצעת ביחס לאוכלוסייה נמוכה ביותר, רק כבאי אחד על כל 4000 אזרחים".

על פי הנתונים שהוצגו בפני הוועדה, במקרה של דליקה, תושבי היישובים הערביים והדרוזיים נמצאים בסכנת חיים. פערים רבים התגלו בין הישובים היהודים והערבים בנושא משך זמן הגעת רכבי הכיבוי וכמות התחנות. מתברר כי בישובים הערביים קיימות רק 6 תחנות כיבוי אש. כך לדוגמה, התחנה הכי קרובה לישוב חג'ר שבגבול הצפון נמצאת בקרית שמונה/קצרין – מרחק של 40 דקות נסיעה. לדברי חה"כ טאלב אבו עראר (הרשימה המשותפת), מתוך שבעת היישובים הערביים בנגב, רק בעיר רהט הוקמה תחנת כיבוי אש. בעיר סכנין, בה מבקשים התושבים מזה כ15 שנה להקים תחנת כיבוי אש אך לא נענו, זמן ההגעה הממוצע הוא כ30 עד 40 דקות. בערערה, עיר המונה 15 אלף תושבים טרם הוקמה תחנה ולעומת זאת, בירוחם המונה 9000 תושבים יש תחנה.

גם במגזר הדרוזי מצב שירותי הכבאות וההצלה איננו טוב יותר: יותר מ 20,000 דרוזים מתגוררים בגבול סוריה בארבעה ישובים, אך עבורם קיימת רק תחנה אחת עם ארבעה כבאים בלבד במשמרת.

בסופו של הדיון הכריזה חה"כ בוקר על הקמת צוות עבודה משותף, אשר יורכב מחברי כנסת וראשי רשויות מהמגזר הערבי, אשר יהיה אחראי על מיפוי הצרכים וכתיבת תוכנית משותפת לשיפור וקידום מערך הכבאות, אשר תוצג בפני אנשי רשות הכבאות וההצלה.

השארת תגובה