"הדבר הכי יציב בקואליציה" • השר כחלון מדבר

שר האוצר משה כחלון קיים תדרוך עיתונאים סביב מפלגת 'כולנו' • העיתונאים הקשו על סוגיות קואליציוניות והשר כחלון השיב לדברים • הוא מתנגד לתקציב דו שנתי שלדעתו לא יסייע להשרדות הממשלה, אבל טוען להרבה הישגים כמו דיור בר השגה

משה כחלון
משה כחלון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שר האוצר משה כחלון, קיים תדרוך לעיתונאים במהלכו התייחס גם לסוגיית התקציב הדו שנתי.

"יש לי התחייבויות קואליציונית לתקציב דו שנתי. אני חושב שמקצועית זה לא נכון. אין ספק שאנחנו מקבלים דו"חות מכל החברות הבינלאומיות שמדרגות אותנו מעט יותר נמוך בגלל חוסר יציבות פוליטית. אני אומר לכם, מפלגת כולנו זה הדבר הכי יציב בקואליציה. אפשר לעשות תקציב שנתי ואחר כך נמשיך עוד שנה ועוד שנה. לקשור את התקציב לקואליציה זה לא נכון.

הסכמתי לזה בהסכם הקואליציוני, כי קבלתי את רמ"י ואת מינהל התכנון. תקציב דו שנתי זה לא אידיאולוגיה. אני אנסה לשכנע, שגם ראש הממשלה יבין שתקציב דו שנתי זה לא ערובה ליציבות הממשלה.

תקציב חד שנתי לא אומר שהממשלה לא תחזיק ותקציב דו שנתי לא אומר שהממשלה תחזיק.

לא תהיה עסקת קומבינציה, לא יהיה מחיר. אני כבר מודיע לכם כי עבור התקציב הדו שנתי אני לא מקבל מחיר. גם אם בסוף יהיה תקציב דו שנתי, זה יהיה בחינם, אני אבוא ואודה שלא תמכתי בזה אך נאלצתי לעשות את זה".

על התוכנית 'מחיר למשתכן' אמר: "כן, המדינה מפסידה מיליארדים. לא נעצור. הקבלנים יכולים לעשות קמפיינים כמה שהם רוצים, לא נעצור את מחיר למתשכן עד שאחרון מחוסרי הדיור יקנה דירה. אנחנו ממשיכים הלאה, נעבור עיר עיר בארץ, זה ילך ויגבר. הערכה שלי – מחודש יוני, כל שבוע 500 זוגות צעירים יזכו לדירה. אני לא מתחייב אבל זו התוכנית.

הדבר הנוסף שחשוב לנו זה צמצומי פערים. אנחנו פועלים לכך יום יום, בעיקר לעזור לאנשים לצאת לעבודה-מס הכנסה שלילית, תחבורה ציבורית במגזר הערבי. המגזר הערבי הוא 20% מהארץ, ההשקעה בתחב"צ שם היא 40% כדי לצמצם את הפער. זה אחד מהרכיבים שיוציא אותם לעבודה"

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) ששימש בעבר כסגן שר האוצר, הגיב:

"אני מסרב להאמין ששר האוצר כחלון ישחק רולטה רוסית עם המשק הישראלי ויביא להרס הכלכלה הישראלית בעבור שיקול פוליטי צר של שרידות.

תקציב דו שנתי הוא אסון למדינה ולמשק הישראלי, ולא קיים כמעט באף מדינה בעולם. הניסוי הזה כשל בישראל והביא אותנו לבור תקציבי עצום בשנת 2013. לא ניתן לנבא ביולי 2016 מה יהיה אחוז הצמיחה במשק, שיעור האבטלה או גביית המיסים בדצמבר 2018 כל שכן האקלים הפוליטי, הבינלאומי או הביטחוני במסגרתו ינוהל התקציב.

אני מסרב להאמין ששר האוצר כחלון, שמבין היטב את המשמעות ההרסנית למשק של תקציב דו שנתי, יקריב את המשק הישראלי על מזבח שרידות הממשלה ושרידותו האישית.

"אסור לשחק רולטה רוסית עם הכלכלה והמשק. אני קורא לשר כחלון לעמוד על עמדתו ולא לוותר בעניין בשום פנים ואופן. את תוצאות הוויתור והכניעה לתכתיבי נתניהו, כולנו נשלם״.

השארת תגובה