בגלל לפיד: מאות עובדים בסכנת פיטורין

בעקבות התנהלות לפיד בכהונתו כשר האוצר מאות עובדים במפעלי שימורי הטונה בסכנת פיטורים • חברת הכנסת נאווה בוקר יזמה דיון במליאת הכנסת • "חבל שמר לפיד לא לקח בחשבון את מאות העובדים שיאלצו לאבד את פרנסתם"

מפעל טונה סטארקיסט - צילום אילוסטרציה! אין קשר לנאמר בכתבה
מפעל טונה סטארקיסט - צילום אילוסטרציה! אין קשר לנאמר בכתבה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בשבוע שעבר קיימה מליאת הכנסת דיון דחוף למניעת פיטוריהם של מאות עובדים במפעלי שימורי הטונה בפריפריה. הדיון נערך ביוזמתה של חברת הכנסת נאוה בוקר ובהצטרפותם של חברי הכנסת אכרם חסון, איתן ברושי, יגאל גואטה, משה גפני ואחמד טיבי.

כזכור, בספטמבר 2013 הוציא שר האוצר דאז, חה"כ יאיר לפיד, צו להפחתת המכס על שימורי הטונה בפריסה על פני שלוש פעימות במשך שלוש שנים. הפעימה השלישית והאחרונה יושמה בינואר 2016. בעקבות כך, יצרן הטונה "טונה המרכז" סגר את שעריו כבר בסוף שנת 2015. במקביל הודיעו הנהלות מפעלי שימורי הטונה כדוגמת 'סטארקיסט' ואחרים, הממוקמים בעיקר באזורי הפריפריה, כי בכוונתם לסגור את שערי המפעלים בתוך זמן קצר ולהתחיל לייבא מחו"ל. גם הנהלת מפעל 'לגין', המייצרת את קופסאות הפח לשימורי הטונה, הודיעה על כונתה לסגור את קו הייצור. חוות דעת כלכלית שערך הממונה על התקציבים במשרד האוצר לשעבר, מצביעה על כך שהפחתת המכס פוגעת בהיקף הייצור המקומי מפאת חוסר כדאיות. לטענת דוד בועז, הממונה לשעבר על אגף התקציבים באוצר, בשנת 2014 חלה הוזלה של 1% בלבד במחיר שימורי הטונה לצרכן וזאת במקביל לירידה של 33% במחירי דגי הטונה בשוק העולמי. ההפחתה בשיעורי המכס לא התגלגלה לצרכן כמצופה והמרוויחים העיקרי מהצו של לפיד, עד כה, הם היבואנים.

חה"כ נאוה בוקר מסרה: "בסוגיית מפעלי הטונה, ראינו שהפחתת המכס איננה מוזילה את המחירים. במידה ולא תבוטל הפעימה השלישית של הפחתת שיעורי המכס, יופסק תחילה הייצור בארץ ובהמשך המחירים ישובו ויעלו וכל הרווח ישתלשל לכיסיהם של היבואנים. חבל שמר לפיד לא לקח אז בחשבון את מאות העובדים שיאלצו לאבד את פרנסתם בעקבות כך. אני קוראת לשר האוצר הנוכחי למנוע את סגירת המפעלים ולעמוד בהבטחה שנתן לעובדים. אני מקווה שנצליח להוריד את חרב הפיטורים המונחת על צווארם של העובדים עוד לפני חג הפסח".

חה"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני אמר אף הוא בדיון כי "מפעלי הטונה בישראל הם מפעלים פריפריאליים שמספקים מאות מקומות עבודה לאוכלוסיות ביישובים בהם התעשייה מהווה מרכיב מרכזי. ביטול המכס על ייבוא הטונה יביא לחיסול התעשייה המקומית פיטורי מאות עובדים ובפגיעה בתעשיות נלוות. פעם נוספת, אנו משלמים את המחיר. הצרכנים לא נהנים מהמחיר ואילו סכנת פיטורים מרחפת מעל ראשיהם של העובדים".

גם חברי הכנסת הנורווגיים הביעו את דאגתם בעקבות סגירת המפעלים. חבר הכנסת אכרם חסון (כולנו) טען כי "סגירת המפעלים רק תביא לצמיחה בהגירה השלילית שנמשכת כבר שנים באזור הכרמל. הגיע הזמן לנווט תקציבים ותעסוקה לא רק למדינת תל אביב אלא גם לפריפריה. אני מתחייב לפנות לשר האוצר כדי שיעשה כל שביכולתו לבטל את הצו של לפיד".

חבר הכנסת יגאל גואטה משס התייחס אף הוא לעניין וטען: "הורדת המיסוי מיבוא – ברור שאין אחד שלא רוצה כזה דבר, אך טובת הצרכן צריכה להיות בראש מעייניו של כל מי ששם לנגד עיניו את הדאגה לחלש, למרות שבמקרה הזה למיטב ידיעתי הורדת המיסים לא ממש תגרום להוזלת מחירי הטונה. אז מה שיצא לנו זה שהטבנו עם האזרח כשהורדנו לו מיסים אבל מאידך הנפנו על ראשם את חרב הפיטורים, ועל זה נאמר מה הועילו חכמים בתקנתם. כולי תפילה שבדיון מעמיק בוועדה נמצא את האיזון, את דרך האמצע, כאשר המשקל המכריע יותר יינתן לנושא הפיטורים, כי כל עובד שיפוטר זה ייהרג ובל יעבור".

השארת תגובה