אנחת רווחה: הרב ברלנד ישהה בחגים בקרב חסידיו

בעקבות בקשת ההסגרה של הרב ברלנד שהגישה מדינת ישראל, התקיים היום דיון בבית המשפט בהולנד שם הוחלט לדחות את הדיון בעניינו ■ המשמעות: הרב ברלנד יוכל לשהות עם חסידיו ביום הכיפורים ובחגי תשרי

הרב אליעזר ברלנד
הרב אליעזר ברלנד
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לאחר מעצרו של מנהיג קהילת "שובו בנים" הרב אליעזר ברלנד באמסטרדם, בעקבות חשדות נגדו. התקיים דיון בבית המשפט המקומי, והוחלט באופן מפתיע לשחררו לאלתר מכיוון שהאשמות אינם מוכחות דיו.

לאחר שחרורו, דרשה מדינת ישראל את הסגרתו לישראל, מכיוון שלטענתם ישנם חומרים המחייבים את העמדתו לדין. במקביל, פרקליטיו של הרב טענו הבוקר כי כל הפרשיות שעליהם חשוד הרב ברלנד בישראל – לא היו ולא נבראו, וכי כפי דברי הרב עצמו ששחרורו ממעצר בהולנד היה בשל העובדה שהוכח כי למשטרה אין כל יסוד בטענותיה.

בעקבות דרישת מדינת ישראל, התקיים היום דיון בערעור שהגישה ובה דן בית המשפט ההולנדי באפשרות לאשר את הסגרתו של הרב לישראל. במהלך הדיון הועלו פעם נוספת הראיות המרשיעות כנגד הרב, כמו כן, הוצגו טענות המדינה בבקשת ההסגרה.

בסיומו של הדיון, הוחלט שלא להסגירו לעת עתה ולדחות את הדיון בעניין לעוד כשבועיים. את החלטתו נימק בית המשפט, בעובדה כי הרב אינו מסוכן לציבור. אך חייבוהו להפקיד את דרכונו, בכדי לשלול אפשרות של הימלטות מהארץ.

בשורה זו שחררה אנחת רווחה בקרב חסידיו, שכעת יוכל לערוך את יום הכיפורים ואת חג הסוכות בקרב חסידיו. על פי הצפי, חסידים נוספים יבואו למדינה להשתתף עם רבם בסעודות החג ובימי החג. בראש השנה שהו עמו כמה מאות מחסידיו שהגיעו במיוחד להולנד. לצורך כך הוכן מקום הארחה מסודר שם שהו.

כזכור, לפני כשנה וחצי ברח הרב ברלנד ממדינת ישראל, לאחר שהוגשו נגדו מספר תלונות פליליות במשטרה. תחנה הראשונה בה בחר ברלנד הייתה שוויץ, אך עקב הסכמי ההסגרה עליהם חתומה המדינה עם ישראל המשיך הרב ברלנד למרוקו.

לאחר נחיתתו במרוקו, שהה במקום שנה והחל להקים מוסדות לחסידיו תוך איסוף תרומות להבאת חסידים רבים מישראל למרוקו. אך גם משם נארץ להימלט לאחר משבר עם תושבי הסביבה שלא ראו בעין יפה את התמקמותו באיזור. לאחר עזיבת מרוקו השתקע הרב בזימבבואה זמן מה לאחר מכן עקר ליוהנסבורג.

לאחר מספר חודשים בהם שהה ביוהנסבורג, ניהלה המשטרה אחריו מרדף עקש, בנסיון לשים עליו את ידם. אך ברגע האחרון נמלט להולנד שם נעצר מיד עם נחיתתו. לאחר דיון בעניינו בבית המשפט הוחלט לשחררו, כאמור לאחר שחרורו הגישה מדינת ישראל בקשת הסגרה שכרגע עומדת בעינה ויתקיים דיון בעניינה בעוד כשבועיים, עד אז הרב ישהה בקרב חסידיו.

השארת תגובה