לוחם דעא"ש: לנתק את הקשר עם החמאס

נחשף מכתב אותו שלח לוחם דעא"ש עזתי לשעבר לסוריה • החמאס מייצר את מדי דעא"ש, בתמורה: פעילי דעא"ש מבריחים נשק לשירות החמאס • "אל תשכחם, הו שיח', הם הראשונים שתמכו במדינה"

דאעש
דאעש
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

מכתב ששיגר פעיל דאע"ש בסוריה, ששירת בעבר גם בשלוחה בעזה, מהווה לראשונה עדות מכלי ראשון למתרחש ברצועת עזה, כמו גם עדויות מלוחמים אחרים. מהמכתב ניתן ללמוד על הקשר ההדוק בין דאע"ש לחמאס.

המכתב, אותו חושף לראשונה המכון לחקר המזרח התיכון – 'ממרי', הודלף לרשת וגרר אחריו תגובות נזעמות ברחבי הארגון, כמו גם תגובת ארגון ההסברה של דאע"ש שמגנים את הדלפת ופרסום המכתב. לפי בכירים בארגון, מי שעומד מאחורי הדלפת המכתב, הם תומכי אל-קאעידה.

אבו עבדאללה: אם קשרי מחוז סיני עם חמאס יימשכו "נתחרט על האסון שיפקוד אותנו על אדמתו"

"תלונה מחייל במדינה לח'ליף של המוסלמים כנגד מעשיהם של האחים במחוז סיני. אגרת דחופה מאבו עבדאללה אל-מהאג'ר אל מפקדנו וח'ליף המוסלמים אבו בכר אל-בגדאדי, ישמרהו אללה. הנביא אמר: 'הדת היא מתן עצה'… משום כך בבקשי את עזרת אללה אני כותב ומפיץ את האיגרת הדחופה והחשובה מאד הזאת, שבה דברים חמורים רבים אשר השיח' אבו בכר אל-בגדאדי ומנהיגי המדינה האסלאמית חייבים לעמוד בפניהם מיד ולעצרם, משום שבחיי אללה, אם הם יימשכו ויתמידו הרי שכולנו נתחרט על האסון  על אדמת סיני האהובה, שהיא המחוז החשוב והחזק ביותר של המדינה מחוץ לעיראק וסוריה.

זוהי אגרת מבנכם אבו עבדאללה אל-מהאג'ר, מסופר בה דברים שחוויתי במהלך נוכחותי על אדמת עזה, דברים שהאחים כתבו לי אודותיהם לאחר שהתגייסתי לסוריה, ודברים שלמדתי מאחים שהקדימו אותי בהגירה לסוריה ועיראק. נרתעתי מפני הכתיבה, והתייעצתי עם אחי המהגרים והסכמנו לפרסם את הדברים הידועים לנו, בעוד האחים בעזה יעצו לי להשיא עצה בסוד ולא לכתוב בפומבי מפחד תגובת האחים במחוז סיני. ואולם, העניינים הגיעו לדברים שלא ניתן לשתוק עליהם ומתן עצה בסתר לא הייתה מועילה. השתיקה על מה שמתנהל הייתה הופכת אותנו לשדים של השתיקה, והשתיקה היא בגידה באללה, בשליחו ובח'ליף המוסלמים.

הו ח'ליף המוסלמים, אדבר איתך אודות נושא שקשור ביסוד הדת ובעיקרי האמונה – אל-ולאא ואל-בראא, שלמענו נשפך דמם של אלפי לוחמי ג'יהאד במדינה האסלאמית. למען עיקרון זה אנו מתייחסים באיבה לעולם כולו, ואנו עומדים בפני מערכה ומלחמה מצד כל העולם, ואף מצד כמה שטוענים כי הם לוחמי ג'יהאד. ואחרי כל הקרבנות הכבירים הללו באים כמה אחים והורסים את אל-ולאא ואל-בראא בנימוקים חלשים וסיבות שלא הולמות אף לוחם ג'יהאד המשתייך למדינה הכבירה הזאת. אדבר אתך היום אודות הקשרים החשודים, הלא-לגיטימיים בין מחוז סיני וחמאס, שאינם נסתרים מאיש. מה שאכתוב כעת מבוסס על שני דברים עיקריים שהם:

1. לאחר תקופה של הימצאותי בסוריה נוכחתי לדעת שהמדינה האסלאמית רואה בחמאס על כל זרועותיה ואגפיה כופרת ומתייחסת אליה כאל כת כפירה, ובכלל זה אל-קסאם. דבר זה ידוע לכל האחים פה בסוריה ובעיראק.

2. הדבר השני הוא התזכירים הפנימיים המגיעים מהנהגת המדינה ובה פירוט לפסקי התכפיר של פלגים רבים בסוריה, בין היתר בגין שיתוף פעולה עם הכופרים והעברת נשק להם או קיום קשרים עמם.

"מחוז סיני עוסק בהברחת כלי נשק לחמאס ברצועת עזה"

אחרי דברי הפתיחה הללו, אבו עבדאללה מפרט את תוכן הקשרים בין מחוז סיני של דאעש לחמאס ומסביר מדוע הם מהווים, לדעתו, הפרה של עיקרי האמונה:
"הרשה לי, ח'ליף המוסלמים, ליידע אותך בנוגע לכמה היבטים של הקשרים החשודים בין מחוז סיני לחמאס:

1. מחוז סיני עוסק בהברחת כלי נשק לחמאס ברצועת עזה, וזאת בגין המומחיות של לוחמי הג'יהאד של המחוז בדרכים מלוב, סודאן ומצרים.
2. מחוז סיני נשען על חמאס ואל-קסאם בחימוש ובהשגת חומרי נפץ ותחמושת בצורה גדולה מאד. ישנם קווי אספקה ישירים ורציפים מחמאס למחוז סיני. מפעלי הייצור של אל-קסאם מפעילים קווי ייצור מטענים ופצצות עבור מחוז סיני, מבלי להטביע את הלוגו של אל-קסאם עליהם, כפי שמקובל.
3. ישנם ביקורים רצופים של מנהיגי מחוז סיני ברצועת עזה, ופגישות חמות עם מנהיגי חמאס ואל-קסאם ואפילו עם הממשלה, בהן שוחטים להם בהמות, עורכים להם סעודות והם מתקבלים בעזה בחיבוק.
4. חמאס ואל-קסאם מקבלים כל פצוע ממחוז סיני, והם מטופלים בבתי החולים של רצועת עזה תחת שמירה ישירה של אל-קסאם.
5. חמאס מספקת מרכזיות קשר אלחוטי למחוז סיני בשל הקושי בהפעלתן בסיני ובשל העובדה שהן חשופות להשמדה מהירה מצד הצבא המצרי.

לו היינו מנתקים את העניין מן היסוד ההלכתי ומאל-ולאא ואל-בראא, יכולים היינו לומר שמחוז סיני נהנה רבות מן הקשר הזה, ושמדובר בפקחות ותחבולה מצד המחוז לצורך השגת כוח ותחמושת מחמאס שבאמצעותו הוא יכול להילחם באל-סיסי הכופר. ואולם לאמיתו של דבר ומתוך הסתכלות על העניין מצד השריעה, נמצא שהמחוז נופל בעבירות הלכתיות רבות… ובהן:

1. הפרת עיקרון הנאמנות ללוחמי הג'יהאד ברצועת עזה ותומכי המדינה האסלאמית, נטישתם והסגרתם לאויבם הכופר…
2. הפרת עיקרון ההתנערות מחמאס ששינתה את חוקי אללה ושולטת בעזה בחוקי הכפירה, ומגדודי אל-קסאם הכוח התוקף והאלים של הממשלה הזאת. נתקפתי תדהמה כשלמדתי פה בסוריה שהמדינה האסלאמית מתייחסת לממשלת ותנועת חמאס ולגדודי אל-קסאם ככופרים. היכן אפוא מחוז סיני ביחס לכך?
3. חיזוק כוחם של הכופרים והקלה על הגעת הנשק אליהם באמצעות הברחת נשק לחמאס דרך אדמות מחוז סיני ואף באמצעות אנשי המחוז ומכוניותיהם. אחד האחים יידעני באמצעות אחיו הנמצא ברצועה שישראל הפציצה אחת מן השיירות הללו, דבר שגרם למותם של לוחמי ג'יהאד של המחוז בעת הובלת נשק לחמאס.
4. קיום קשרי ידידות עם הנהגת חמאס ואל-קסאם שהמדינה מתייחסת אליהם כאל כופרים, החלפת ביקורים איתם, כיבודם והתייחסות אליהם באופן שאינו לרוחו של אללה…
5. הישענות על חמאס ואל-קסאם – שהמדינה רואה בהם כופרים – באספקת תחמושת ונשק. דבר זה אינו שונה מלקיחת נשק מאיחוד האמירויות, סעודיה וקטר כדי להילחם בבשאר אל-אסד, כפי שנוהגים הפלגים הכופרים אצלנו בסוריה, או כפי שנוהגת חמאס כשהיא לוקחת כספים מאיראן, דבר שהוא פשע שבגינו אנחנו מגנים את חמאס מזה עשרות שנים ופוסקים שהיא כופרת בגינו ובגין דברים אחרים.

חמאס מחמשת את דאעש בסיני ואפילו מייצרת את מדיהם

הו שיח' אבו בכר, מחוז סיני חושב שהוא פיקח במעשיו ושהוא צוחק על חמאס. מה שהנהגת המחוז לא יודעת או מתעלמת ממנו, הוא שחמאס מעניקה להם את הנשק הזה כדי שישתמשו בו נגד אל-סיסי בניסיון לסיים את שלטונו וכהכנה להשבת השלטון הדמוקרטי של האחים המוסלמים. הם מכשיר בידי חמאס שמנצלת אותו במסגרת התכנית האחואנג'ית שלה. אלמלא היה הדבר כן לא הייתה חמאס נלחמת בתומכי המדינה האסלאמית בעזה ובכל דבר שקשור למדינה האסלאמית.

הו השיח' שלנו, חמאס פקחית ומעניקה למחוז סיני כל מה שהוא רוצה כדי שיהיה לה מדרך רגל במחוז וכדי שתהיה לחמאס 'מניה' במחוז, וכדי שחמאס תוכל להגן על עצמה מכל מה שהמחוז עלול לעשות נגדה. הם פקחים, הו שיח', הם מעניקים למחוז פירורים כדי שיוכלו להפריד את אנשי התוחיד ולעשות בהם כרצונם מבלי שאיש יתמוך בהם. חמאס יודעת שאיש מלבד מחוז סיני אינו מסוגל לעזור לסלפים בעזה, לכן היא ניכסה אותו לעצמה והיא מבודדת אותו מהפשעים המתרחשים בעזה כנגד תומכי המדינה האסלאמית.

הו השיח' שלנו וח'ליף המוסלמים, אם ינסה מישהו לתאר לך את המצב באופן מנוגד לכך, אזי שאני יועץ נאמן. הקשר בין מחוז סיני לחמאס עבר את כל הגבולות, והגיע לכדי כך שהמחוז מבקש מחמאס לייצר לו את מדי חייליו. חמאס היא זו שמייצרת את המדים הצבאיים של מחוז סיני, המדים שאנו רואים ושמחים בהם בסרטים הם מחמאס, הו השיח' שלנו אבו בכר, אני נשבע באלוהי הכעבה שלו לבשו חיילי מחוז סיני מדים בלויים, קרועים ומטולאים היה זה עדיף מאשר יבקשו מחמאס לייצר עבורם את מדי הצבא שלהם.

חמאס מסתירה את מותם של לוחמי ג'יהאד עזתים במחוז סיני

בהתאם לקשר ההדוק בין שני הצדדים, אנו מוצאים שלמען כבוד בעולם הזה שחמאס מעניקה לו, מחוז סיני מוכר את דתו. הדבר מתגלה בהתעלמות של מחוז סיני מהמלחמה האכזרית שחמאס מנהלת כנגד תומכי המדינה האסלאמית בעזה. מחוז סיני אינו אפילו לאיים או להזהיר את חמאס מפני המשך התעללותה בתומכי המדינה האסלאמית…

בזמנו, כאשר ביקרתי את האחים ברפיח, הם אמרו לי שאנשי חמאס מכנים את מחוז סיני 'מחוז ראיד אל-עטאר' על-שם המפקד בגדודי אל-קסאם שפיקח משלוחי הנשק והתחמושת למחוז. אחד האחים המהגרים [פעיל דאעש שהגיע מעזה לסוריה] מסר לי בשם אחים בעזה שאחד הבכירים בביטחון הפנימי הכופר השייך לחמאס נהג לענות את לוחמי הג'יהאד הסלפים ולעג להם באמרו 'קשרינו בחמאס עם מחוז סיני חזקים וטובים יותר מקשריכם עם מחוז סיני.'

הדבר נכון ואמיתי מאד. בין חמאס למחוז לסיני קווי קשר חמים וישירים סביב השעון. אני יודע שמחוז סיני ניתק את קשריו עם כל לוחמי הג'יהאד הסלפים ברצועת עזה, ומנסה לנתק כל דבר שמחברו אליהם כדי שהאווירה עם חמאס לא תיעכר והקשר ביניהם לא ייהרס. עליך לדעת, הו השיח' שלנו, שמחוז סיני נמנע מלהכריז על מות האחים שהיגרו אליו מעזה. ההודעה על מותם נעשית לאחר תקופה ארוכה, ונטען שהם נהרגו באזורים אחרים מלבד סיני, כדי שלא להביך את חמאס שנבהלת מכך. עליכם לדעת שלוחמי הג'יהאד עבד אל-רחמן אל-נורי וערפאת אל-צעידי נהרגו בסיני, ואולם הוכרז על מותם בסוריה וזה אינו נכון. כמו כן, אחד האחים המהגרים שהיו בסיני והגיעו לסוריה יידעונו על מותו של אדם ושמו עבד אל-אלה קשטה לפני כמה חודשים, ועד היום מחוז סיני לא הכריז על מותו, והוא לא יכריז. ההכרזה על–כך תיעשה מאזור אחר משום שהוא היה מפקד באל-קסאם. ישנם האומרים כי קיים הסכם לפיו המחוז לא מקבל לשורותיו אף איש מאל-קסאם, ואם הוא נהרג אין מכריזים על מותו. לפני ימים אחדים הוכרז על מותו של מפלח אבו עאד'רה במחוז טריפולי, למרות שהוא מת בסיני.כל הנזכרים לעיל הם לוחמי ג'יהאד מעזה שהיגרו לסיני.

חמאס מנהלת קשרים טובים עם דאעש בסיני בעודה רודפת את תומכי דאעש בעזה

אחד האחים אשר התגייסו לאחרונה מעזה לסוריה אמר כי תומכי המדינה האסלאמית נושאים בלבם זעם ופליאה רבה ממעשי מחוז סיני. כיצד, לדוגמה, הם יכולים לקבל את זה שאחד ממנהיגי המחוז מבקר אצל חמאס בעזה, עושה ככל העולה על רוחו ועובר בין בתיהם של מנהיגי חמאס ואל-קסאם, נהנה ממזונם בסעודות מפוארות, בעוד שבמרחק מאות מטרים לפעמים נמצאים תומכי המדינה האסלאמית, סובלים מעינויים בבתי הכלא של חמאס, יורקים בפניהם, הם מושפלים באופן הקשה ביותר בגין נאמנותם למדינה האסלאמית ותמיכתם בה כאשר מחוז סיני הוא מהחשובים במחוזותיה.

עלי לציין כאן שמחוז סיני הוא שמינה איש דת כדי לפתור את בעיות הארגונים הסלפים ברצועת עזה. הופתענו כאשר איש הדת בא אלינו והודיע שהשופט שמונה בידי מחוז סיני פירק את הארגון שלנו, ארגון מג'לס שורא אל-מג'אהדין, שהיה הארגון הסלפי הגדול ביותר ברצועת עזה. הוא אמר לכולם 'אל תקימו ארגונים, לכו הישבעו אמונים למחוז סיני.' לאחר תקופת מה שאלתי את האחים  מה קרה? הם אמרו לי שהמחוז לא משיב להם. הדברים נשארו כך עד סוף שהייתי בעזה. אין כוח ואין יכולת אלא לאללה! האם זו הדת, הו השיח' שלנו אבו בכר? המחוז מפרק את ארגוני הג'יהאד שפעלו למען דת אללה ואחר כך למנוע מהם להצטרף אליו? …

אבו עבדאללה מפציר באל-בגדאדי: "אל תשכח את תומכי המדינה האסלאמית בעזה"

דבר אחרון לשיח' אבו בכר אל-בגדאדי: אל תשכח את תומכי המדינה האסלאמית בעזה. אל תשכחם, הו שיח', הם הראשונים שתמכו במדינה. הם שהקימו את 'אל-נוצרה אל-מקדסיה במדינה האסלאמית' בזמן שבו קשה היה לתמוך במדינה האסלאמית והתנפלו עליה קרובים ורחוקים. אחינו שהשארנו אותם מאחור בעזה הם פיקדון הנתון בידיך, הו שיח' אבו בכר, הם יתומים בשולחנות קמצנים, מלבד אללה אין להם תומך חוץ מהמדינה האסלאמית. איך זה מתקבל על הדעת שכל המחוזות עורכים קמפיינים תקשורתיים, סרטים כדי לקרוא ללוחמי הג'יהאד במערב האסלאמי, סומליה, אפגניסטן ותימן להישבע אמונים למדינה האסלאמית, בעוד מתעלמים מכל המכתבים, הקריאות והשוועות לעזרה של אנשי התוחיד בעזה? הו שיח' אבו בכר, אתה ח'ליף המוסלמים החלשים והחזקים כאחד – כיצד נעשית הבחנה כזאת בין המוסלמים? פונים לגורם החזק וקוראים לו להישבע אמונים אך דוחים את שבועת האמונים של המדוכא?

הו שיח', תומכי המדינה האסלאמית בעזה אינם מאורגנים, אין להם תכנית, הם חסרי מטרה, אחדות או התאגדות, כל זה בגלל התעלמות המדינה האסלאמית מהם וההתנערות של מחוז סיני מהם אפילו מלעמוד בקשר עמם. זאת בעוד אפילו תומכי אל-קאעדה סידרו את שורותיהם והחלו להיערך צבאית. אללה יעזור! …

מדוע מנהיגי המדינה האסלאמית פה בסוריה אינם שמים לב לכך שלוחמי הג'יהאד הסלפים מהגרים מעזה לסוריה ועיראק ואינם הולכים למחוז סיני? הסיבה היא שהמחוז מסרב לקבלם מלכתחילה, ורק מי שחוצה את הגבול ומגיע ללא ידיעת מחוז סיני לאדמת סיני וכופה את עצמו מצטרף אליו. הסיבה השניה היא שרבים בקב תומכי המדינה בעזה אינם משוכנעים שבהגירה למחוז סיני ואינם משוכנעים שהוא מחוז השייך למדינה האסלאמית באמת. דבר זה נובע מהקשרים שכולם עדים להם בין המחוז לבין חמאס והתנערותו מתומכי המדינה בעזה. העניין הגיע לכדי כך שרבים מטילים דופי של מחוז סיני לדרך ומטילים ספק בכנות השתייכותו למדינת הח'ליפות.

זה היה ביטוי למקצת ממה ששמרנו עליו בסוד מזה שנים כאשר היינו בעזה ומאז שאללה אפשר לנו את ההגירה לסוריה האהובה. התעלמנו מרבים ממעשי האחים במחוז סיני, אולם באו מים עד נפש והגיע הזמן לגלות ולחשוף. אללה יעזור לך, השיח' החביב שלנו, הח'ליף שלנו ושל המוסלמים אבו בכר אל-בגדאדי. אנו מתפללים לאללה שיושם קץ למה שמתרחש ושאחינו ברצועת עזה יקבלו סיוע למצבם ושהח'ליפות והמדינה שלנו תקבל תמיכה בנוגע למה שהאחים בסיני מבצעים…"

תגובת קבוצת אל-נוצרה אל-מקדסיה – אין הכחשה לתוכן המכתב

מנהלי קבוצת "אל-נוצרה אל-מקדסיה", קבוצת פעילי הסברה שמפרסמים ומפיצים חומרי תעמולה התומכים במדינה האסלאמית, פרסמו תגובה זועמת למכתבו של אבו עבדאללה אל-מהאג'ר וטענו כי הוא עורר סיג ושיח ושמועות לא מבוססות..עם זאת, הם לא הכחישו את תוכן המכתב ולא התייחסו לטענות שבו בדבר הקשרים בין חמאס למחוז סיני, אך התרעמו על כך שהמתלונן שרבב את שם קבוצתם בתלונתו . להלן עיקרי תגובתם:

1. כל חייל של המדינה האסלאמית יכול להפנות כל תלונה שהיא לגופים ולוועדות הרלבנטיות – מבלי לפנות לרשת האינטרנט!
2. הח'ליפה לא מקבל מכתבים ותלונות של חייליו באמצעות רשת האינטרנט.
3. במכתבו ניסה המתלונן לשרבב את שמה של "אל-נוצרה אל-מקדסיה" ובזאת להבהיר "כי אין לנו כל קשר באשר הוא בנושא הזה – לא מיניה ולא מקצתיה."
4. המכתב מבטא מצב של ריקנות הרסנית העוברת על "כמה מהאנשים האפורים" – אשר מקנאים בהצלחותיו והישגיו של מחוז סיני. הם מתוסכלים מכך שהם מפגרים מאוד אחר הישגיו ולכן החלו לבקר ולהסית נגדו. הכותבים מתייחסים כנראה לאנשי חמולת דור'מוש המכונים "האנשים האפורים." אני חמולת דור'מוש הקימו את הארגון ג'יש אל-אסלאם והציגו אותו כמזוהה עם הג'יהאד העולמי. כפי הנראה ישנו מתח בינם לבין אנשי הזרם הסלפי-ג'יהאדי בעזה.
5. כל המעצרים והצרות שאיתם התמודדו תומכי הח'ליפות בעזה היו בגדר חובה אותה הם ביצעו מרצונם החופשי, לשם עבודת אללה ובעבור פרויקט הח'ליפות המקודש. הם לא עשו זאת כטובה לח'ליפות.
6. המגיבים קוראים לתומכי הח'ליפות בעזה להמשיך ולהתמקד בתמיכה כפי שעשו עד עתה ולא להתעסק בשמועות .
7. ולבסוף – המגיבים מדגישים כי הם ממשיכים לתמוך בח'ליפות בכלל ובסיני בפרט .

השארת תגובה