ויקיליקס: "נתניהו ביקש מברלוסקוני שיעזור לו עם אובמה"

אתר ההדלפות 'ויקיליקס' חושף הלילה שיחה שיורטה על ידי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי – ובה נשמע ראה"מ בנימין נתניהו מבקש סיוע מראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, בהתמודדות עם נשיא ארה"ב ברק אובמה

ברלוסקוני עם נתניהו בביקורו בכנסת. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ ברלוסקוני עם נתניהו בביקורו בכנסת. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ברלוסקוני עם נתניהו בביקורו בכנסת. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ ברלוסקוני עם נתניהו בביקורו בכנסת. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אתר ההדלפות 'ויקיליקס' חושף הלילה שיחה שיורטה על ידי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) – ובה נשמע ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש סיוע מראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, בהתמודדות עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

על פי ההקלטה משנת 2010 פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש ממשלת איטליה דאז סילביו ברלוסקוני כדי שיסייע לו להפיג את המתיחות עם ארצות הברית.

מיירוט השיחה בין השניים עולה כי נתניהו ביקש את עזרתו של עמיתו ברומא בשל חוסר התקשורת בינו לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה. ברלוסקוני, כך הכתב, הסכים להירתם למאמץ.

השיחה בין שני ראשי הממשלות התקיימה ב-13 במרץ ברקע משבר שפרץ בין ירושלים לוושינגטון סביב בניית 1,600 יחידות דיור במזרח הבירה. הממשל האמריקני גינה בחריפות את ההחלטה, שפורסמה בזמן שסגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ביקר באזור.

לפי השיחה שיורטה, נתניהו התעקש שבניית יחידות הדיור לא שונה מהמדיניות שנקטה ישראל עוד מימיה של ראש הממשלה גולדה מאיר. הוא האשים גורם בממשלה בטיפול לקוי בנושא, כשהפגין "חוסר רגישות פוליטית". ראש הממשלה טען כי המטרה עתה היא למנוע מהפלסטינים לנצל את המשבר כדי לעצור את המשא ומתן או כדי לקדם תביעות לא-מציאותיות שעלולות להביא לקריסת השיחות.

לפי התשדורת, גורמים ישראליים סברו כי המשבר שפרץ לא נגע רק לבניית מאות יחידות הדיור, אלא סימל את נקודת השפל ביחסים בין שתי המדינות.

השארת תגובה