על רקע הפיגוע: נמשכת המחאה נגד הרמטכ"ל

על רקע הפיגוע בו נרצח אזרח על ידי מחבלים בני 14 דברי הרמטכ"ל מאמש ממשיכים לספוג גינויים • השר כץ: מקווה שדבריו לא גרמו להיסוס וסיכון חיים • ח"כ בוקר: נערים בני 14 שמחזיקים מספריים כדי לדקור הם מחבלים

גדי איזנקוט
גדי איזנקוט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הסערה סביב דבריו של הרמטכ"ל גדי אייזנקוט לפיהם ללוחמי צה"ל אסור "לרוקן מחסנית על מחבלות בנות 12 עם מספריים" נמשכת ומקבלת משנה תוקף לאור הפיגוע שהתרחש הערב בו נרצח צעיר בן 21 ועוד אחד מאושפז במצב בינוני.

שר התחבורה ישראל כץ היה הראשון שהגיב לפיגוע הדקירה שאירע בבנימין. "לפני שעה קלה נפצעו שני ישראלים בבנימין מדקירות מחבלים. המחבלים נלכדו ונשארו בחיים", כתב השר כץ ברשת החברתית. "אני מקווה שדבריו של הרמטכ"ל, בגנות הירי האוטומטי, לא פורשו באופן מוטעה וגרמו להיסוס וסיכון חיים" לדבריו "המגבלות והקודים ברורים, אבל אסור שמחבלים שתוקפים יהודים יצאו בחיים".

גם סגנית שר החוץ ח"כ חוטובלי הדפה את טענות הרמטכ"ל "למרות הפיגועים ראינו התנהגות למופת מצד כוחות הביטחון,
הרמטכ"ל בהקשר הזה מתפרץ לדלת פתוחה כי במציאות, צבאינו הוא מוסרי, וכוחות הביטחון פועלים באופן מוסרי" חוטובלי הוסיפה ואמרה "אף אחד לא מפעיל כח מופרז ולכן המציאות שתוארה לא התרחשה מעולם, לא היה חייל צה"ל שרוקן מחסנית על ילדה בת 12. הדברים הללו לא משרתים את הזירה הדיפלומטית הישראלית ולכן יש לסיייג את הדברים"

באשר לשאלה האם סגנית השר קוראת לרמטכ"ל לחזור בו מדבריו אמרה חוטובלי כי היא אינה נותנת עצות לרמטכ"ל "אני מכבדת את העובדה שהרמטכ"ל רצה להציג את צה"ל כצבא מוסרי" אך ציינה כי היא תמהה על העניין של הצגת הדברים כאילו לא כך הם פני הדברים בשטח"

גם חברת הכנסת נאווה בוקר מתחה ביקורת בעקבות הפיגוע הערב "כשנערים בני 14 מחזיקים מספריים או סכין ובכוונתם לדקור חיילים, הם כבר לא נערים, הם מחבלים" אמרה והוסיפה "אני מכירה רק דרך אחת להתמודד עם מחבלים, ומשום כך אנחנו נותנים לחיילים שלנו נשק – כדי לנטרל את האיום. אסור שחייל ייפגע בגלל שהיו לו ספקות. במצבים הללו אני רוצה ומצפה שהחיילים יידעו בדיוק מה צריך לעשות. את הטרור אי אפשר לנצח עם מסרים מגומגמים" בוקר אף ציינה כי צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם וכי היא אינה חושבת שחיסול מחבלים צעירים פוגע במוסריות שלו. "בדיוק ההפך: הצבא צריך להגן על האזרחים, ואת זה הוא עושה בצורה מצוינת. לא משנה באיזה גיל הוא – מחבל צריך לנטרל" אמרה.

יצויין כי עוד אמש תקף ח"כ בצלאל סמוטריץ את דבריהרמטכ"ל ואף פנה לשר הביטחון יעלון וקרא לו לזמן את הרמטכ"ל לשיחת הבהרה.

הערב מפרסמת סיעת המחנה הציוני הודעה בה הם תוקפים את השר ישראל כץ וטוענים כי הוא "מסית נגד הרמטכ"ל". בהודעה נכתב כי "דברי השר, המקשרים בין דברי הרמטכ"ל ל'היסוס וסיכון חיים' בסיכול הפיגוע הערב, הם הסתה ברורה נגד רא"ל אייזנקוט. שרי ממשלת נתניהו איבדו כל רסן, והפעם הם שמים על המוקד את מי שכולנו חבים לו תודה. על נתניהו לדרוש מיד מכץ לחזור מהאשמות נגד הרמטכ"ל".

2 תגובות
  1. עדיף שיחשוב ברור שלמחבל לא צריך מחסנית מספיק כדור אחד מדוייק

  2. העליהום על הרמטכל חייב להיפסק מייד מי שעיניו בראשו מבין טוב מאוד למה הוא התכוון

השארת תגובה