מפלה ליש עתיד: אין שינויים בבחירת הרבנים הראשיים

נדחתה הצעת החוק המבקשת לערוך שינויים בבחירות לרבנות הראשית לישראל אותה הגיש חבר הכנסת אלעזר שטרן • אילו הצעת החוק הייתה מאושרת בכנסת הקודמת הרבנים הנוכחיים לא יכלו לכהן בתפקיד

הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו. צילום: בעריש פילמר
הרבנים הראשיים הגר"י יוסף והגר"ד לאו. צילום: בעריש פילמר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נדחתה הצעת החוק המבקשת לשנות את הרכב הגוף הבוחר בבחירות לרבנות הראשית לישראל אותה הגיש חבר הכנסת אלעזר שטרן מיש עתיד.

בהצעת החוק ביקש ח"כ שטרן להוביל לשינויים משמעותיים בבחירתם של הרבנים הראשיים כך שאם החוק היתה מתקבלת לפני בחירתם של הרבנים הראשיים הנוכחיים סביר להניח כי זהותם של הרבנים הראשיים הייתה שונה.

בדברי ההסבר להצעת החוק אותה הגיש שטרן נכתב: "הרבנים הראשיים לישראל נושאים בתפקיד כפול: התפקיד הראשון, הממונה על רבני הערים ושירותי הדת המקומיים, והתפקיד השני, נשיא בית הדין הגדול. לפיכך, ראוי שרב ראשי לישראל יהיה בעל ידע וניסיון הדרושים להתמודדות עם תפקידים מורכבים אלה. לפיכך, מוצע לקבוע שרק מי שרכש ניסיון כדיין ובנוסף, עבר בחינות הסמכה לרב עיר או שרכש ניסיון כרב עיר ועבר בחינות הסמכה לדיינות, יוכל לכהן כרב ראשי לישראל."

מה שהוביל לדרישה של ח"כ שטרן היא העובדה כי לשני הרבנים הראשיים לישראל הנוכחיים גם הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף ששימש כראש ישיבת חון עובדיה וגם לרה"ר הגאון רבי דוד לאו ששימש כרב העיר מודיעין לא היה נסיון קודם לכן כדיינים בבית דין ולראשונה מכהנים רבנים ראשיים ללא נסיון בתחום. בקדנציה הקודמת עת כיהנו הראשון לציון הגרש"מ עמאר והרה"ר לשעבר הגר"י מצגר בעקבות העובדה כי לרב מצגר לא היה נסיון בבית דין נעשתה חלוקה באמצעות הוראת שעה כי הגרש"מ עמאר יכהן כנשיא בית הדין לאורך כל הקדנציה והרב מצגר כיהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית לאורך כל כהונתו.

ח"כ שטרן אך דרש בהצעת החוק לבצע שינוי במניין הנשים החברות בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים: "אפשר היה לקרוא לחוק הזה גם צמצום השפלת הנשים בישראל" אמר שטרן "הגוף הזה הוא הגוף היחיד בישראל שנשים נמצאות בו ב2-3%. יש כאן אמירה על הדרת נשים ועל השפלת נשים, ומי שסובל הכי הרבה מהתוצרים של הרבנות הם הנשים. הן אלה שמסורבות גט, שמשפילים אותן שהן באות להתגייר" שטרן תקף גם את מפלגת הבית היהודי בעניין: "הבית היהודי יכל בקדנציה הקודמת להביא לבחירת רבנים ראשיים ציונים, שרת המשפטים היום הטילה וטו על צירוף נשים לגוף הבוחר, וזה כשאין חרדים בממשלה, ואנחנו יודעים את התוצאות. רוב מוחלט של הציונות הדתית לא מקבל את הדרת הנשים בשום מוסד ובטח שלא בגוף הזה"

יצויין כי במהלך הקדנציה הנוכחית שרת המשפטים איילת שקד התנגדה פעמיים לקידום הצעת החוק של אלעזר שטרן בוועדת השרים לחקיקה.

השר לשירותי דת דוד אזולאי שהשיב להצעת החוק מטעם הממשלה אמר: "החוק במתכונתו הנוכחית מייצג את הציבור נאמנה בפרופורציות הנכונות. אני סבור כי הרכב האסיפה משקף איזון עדין ורואי בין מגוון האוכלוסיות השונות". סיים.

בסופו של דבר הצעת החוק נפלה לאחר ש32 חברי כנסת תמכו בהצעה ואילו 44 חברים התנגדו לה ואחד נמנע.

השארת תגובה