אובמה על טראמפ: "מאמין שלא יהיה נשיא, לא מתאים"

המרוץ לנשיאות ארה"ב: הנשיא הנוכחי ברק אובמה חלק הלילה שבחים למתמודדת מפלגתו, הילארי קלינטון, ותקף את יריביה, בהם ברני סנדרס • בנוסף תקף אובמה ישירות את המועמד הרפובליקני שמדיר שינה מעיני הממשל – דונלד טראמפ

הנשיא אובמה הולך הביתה. מי יחליפו? צילום: הבית הלבן
הנשיא אובמה הולך הביתה. מי יחליפו? צילום: הבית הלבן

המרוץ לנשיאות ארה"ב מתחמם ובינתיים הנשיא הנוכחי ברק אובמה, שנכנס לשנתו האחרונה בבית הלבן, לא הצהיר עד כה רשמית על תמיכה בהילרי קלינטון אך הלילה חלק לה שבחים ו"עקץ" מדי פעם את חלק מיריביה, בהם ברני סנדרס.

בנוסף תקף אובמה ישירות את המועמד הרפובליקני שמדיר שינה מעיני הממשל – דונלד טראמפ. במסיבת עיתונאים בקליפורניה, בתום פגישה עם מנהיגים מאסיה, אמר אובמה ש"להיות נשיא זה קשה יותר מלהיות בתכנית ריאליטי" – ברמיזה ברורה לטראמפ. אובמה הוסיף לתקוף: "אני ממשיך להאמין שהוא לא יהיה נשיא, זה לא מתאים".

אובמה הוסיף כי הערכתו לפיה טראמפ לא יזכה בנשיאות מבוססת על "האמון הרב שיש לי בעם האמריקני, שיודע להבדיל בין מנהיגות לבין תכנית אירוח או ריאליטי. זה לא עניין של קידום או שיווק, מנהיגות זו עבודה קשה והציבור סומך עלינו שנצליח. אסור לחשוב 'מה נעשה כדי להיכנס לחדשות היום' – צריך לקבל החלטות קשות גם אם אנשים לא אוהבים, זה בדיוק ההיפך מהתחנפות".

לא רק לטראמפ אובמה "חלק שבחים": גם את טד קרוז, אחד המועמדים הבולטים במפלגה הרפובליקנית ונציג קבוצת "מפלגת התה" הקיצונית, ביקר אובמה שאמר כי "יש את אלו שמפרשים באופן מאוד הדוק את החוקה – עד שזה נוגע לבחירת שופט עליון". דבריו היוו התייחסות להתנגדות של קרוז למינוי שופט דמוקרטי כמחליף לשופט סקאליה שנפטר בסוף השבוע.

גם את רוביו עקץ אובמה: "יש מועמד שקידם חוק הגירה, בו אני תמכתי, וכעת הוא מנסה לברוח ממנו". בהמשך ציין אובמה חלק מ"דרישות התפקיד" מהאיש – או האישה – שיחליפו אותו בבית הלבן: "יש צורך לשקף את החשיבות של המשרד, לתת ליתר מנהיגי העולם את הביטחון שאתה יודע את שמם ומכיר את ההיסטוריה של עמם".

"מי שיעמוד איפה שאני עומד כעת צריך לשאת איתו את הצפנים הגרעיניים וביכולתו להורות לבני 21 להיכנס לקרב – הוא גם צריך לדאוג שהבנקים לא קורסים, ולפתור צרות של 20 מדינות אחרות שסובלות מקשיים או תלויות בנו", סיכם אובמה. "העם האמריקני הוא ציבור הגיוני, ואני מאמין שהם יקבלו החלטה הגיונית".

על הילרי קלינטון אמר אובמה: "אני מכיר אותה יותר מאשר את ברני סנדרס כי היא שירתה כשרה תחת כהונתי, והיא הייתה מזכירת מדינה יוצאת דופן. בחלק מהנושאים היא מסכימה איתי יותר מאשר ברני, אבל יש סוגיות שבהן זה הפוך – עוד לא למדתי את כל העמדות שלהם לעומק". בהומור האופייני שלו סיכם אובמה: "אני די שמח מכך שאני לא מתמודד".

טראמפ מצידו לא נשאר חייב והגיב לו בנאום פומבי בדרום קרוליינה, בה ייערכו בקרוב הבחירות המקדימות: "הוא עשה עבודה כל כך גרועה כנשיא, המתקפה שלו היא דווקא מחמאה גדולה עבורי".

השארת תגובה