הצתות בתי הכנסת: הועדה התכנסה, החרדים נעדרו

ועדת הפנים של הכנסת התכנסה לדיון מיוחד בעקבות הצתות ספרי קודש ובתי הכנסת • הח"כ החרדי היחיד היה יואב בן צור שניהל את הישיבה • יוזמי הדיון מוזס וועקנין לא נכחו • ח"כ השכל שיזמה אף היא: "אפעל להחמרת הענישה"

בית הכנסת שנשרף בכרמי צור
בית הכנסת שנשרף בכרמי צור
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ועדת הפנים של הכנסת התכנסה לדיון מיוחד ביוזמתם של חברי הכנסת מנחם מוזס (יהדות התורה), שרן השכל (הליכוד) ויצחק ועקנין (שס) בעניין הצתת ספרי קודש ובתי הכנסת.

כזכור לפני מספר שבועות הוצת בית הכנסת ביישוב כרמי צור ששהתווסף לרשימה הארוכה של בתי הכנסת שהוצתו בעשור האחרון ביניהם ניתן למנות את בית הכנסת אוהל שמעון באשקלון שהוצת פעם שנייה בעשור הנוכחי, שני בתי כנסיות בשכונת נווה שאנן בחיפה, בית הכנסת אל-גריבה ברמלה, בית הכנסת 'כרם מיכאל' בכרמיאל, בית הכנסת רבי דוד הלוי בקרית גת, בית כנסת במבשרת ציון, ובתי כנסיות בערים אור עקיבא ביתר עילית, שפרעם וירושלים.

בעקבות ההצתה פנו בארגון 'מקדש מעט' המייצג מעל עשרים אלף בתי כנסת בישראל ומעל מיליון וחצי מתפללים, שיגרו מכתב למאה ועשרים חברי הכנסת בו הם מתריעים על אוזלת היד של המשטרה וטיפולה בנושא. כעת קיימה וועדת הפנים של הכנסת דיון בנושא ההצתות אלא שלמרבה הפלא בדיון חברי הכנסת הדתיים והחרדיים לא נכחו בדיון למעט יו"ר סיעת שס חבר הכנסת יואב בן צור שאף ניהל את הוועדה. גם חברי הכנסת מוזס וועקנין שיזמו את הדיון לא השתתפו בו. מלשכתו של ח"כ מוזס נמסר כי למרות רצונו העז נבצר ממנו להשתתף בכלל דיוני ועדות הכנסת בשל אילוצים שחייבו אותו להיעדר גם מהדיון אותו יזם.

חברי הכנסת שבכל זאת נכחו הם חברת הכנסת שרן השכל שיזמה את הדיון וחברי הכנסת אמיר אוחנה ורויטל סוויד. כמו"כ משרד הדתות שלח כנציג לדיון את משה דגן סמנכ"ל בכיר במשרד.

אלי בן הרוש מייסד ארגון 'מקדש מעט' אמר ל'כל הזמן': "חרדים ודתיים לא מעניין אותם בתי כנסת. מי שנכח בדיון למעט מ"מ היו"ר ח"כ בן צור היו דווקא חברי כנסת חילונים. מדובר בביזיון של ממש"

בפתיחת הדיון אמרה ח"כ שרן השכל כי "היה לי חשוב לקיים את הדיון נוכח המגמה המסתמנת בתופעת הצתות בתי הכנסת. מדובר בפגיעה בחופש הדת – אחד מאבני היסוד של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". השכל אף הבטיחה: "נוכח העלייה המסוכנת בתופעת הצתות בתי הכנסת – אפעל להחמרת הענישה"

ח"כ אמיר אוחנה שהשתתף אף הוא בדיון ניצל את העובדה והתייחס לסאגה סביב 'חוק ההשעיה' אותו מקדם ראש הממשלה: "כאשר מתוך הבית הזה ישנה מתקיימת הסתה ישירה מטעם ח"כ הערבים, אין פלא שבתי כנסת נשרפים. אני קורא מפה לתמוך ביוזמת ראש הממשלה להשעות חברי כנסת המסכנים את הדמוקרטיה הישראלית."

ממלא מקום יו"ר הועדה, כ"ח יואב בן צור הוסיף "מדובר בתופעה מטרידה שיש להתייחס עליה בכובד ראש ולפעול למיגורה"

השארת תגובה