חצי מליון פנינים • להעריך את הדבר האדיר הזה?

ערב הצדעה והוקרה למיזם ההלכה הגדול "פניני הלכה" • גדולי הרבנים ובכירי הציונות הדתית התייצבו לחלוק כבוד לסדרת הספרים בהוצאת מכון הר ברכה • הרבנים סיפרו על תפקיד הספר במהלך חייו היהודיים של האדם הדתי והמתעניין במצוות

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ערב הצדעה והוקרה למיזם ההלכה הגדול ביותר של העת הזאת "פניני הלכה", התקיים בירושלים. גדולי הרבנים ובכירי הציונות הדתית התייצבו כדי לחלוק כבוד לסדרת הספרים בהוצאת מכון הר ברכה. בזה אחר זה עלו הרבנים וסיפרו על תפקידו של ספר פניני ההלכה במהלך חייו היהודיים של האדם הדתי והמתעניין במצוות.

סדרת הספרים "פניני הלכה", הינה מפעל חיים של הרב אליעזר מלמד רב היישוב הר ברכה שעמל לילות וימים, בדיוק רב, על כתיבה מיוחדת של ההלכה הבהירה והמובנת מיסודותיה החצובים בהר סיני ועד לימינו, בעומק רב, לצד שפה שווה לכל אדם. סדרת הספרים החלה בפינה יומית מוקלטת ופופולארית בתחנת הרדיו ערוץ 7, פינה שהפכה ברבות הימים לספר וספרים וסדרה של ממש. בימים אלה מציינת ההוצאה את הפצת הכרך החצי מיליון, מספר כמעט בלתי נתפס לסדרת הלכה בת דורנו.

"אני פשוט נרגש. לא מבין במספרים כאלה, חצי מיליון! זה מספר שאני לא מבין", אמר הרב חיים דרוקמן. "ולא מדובר במאה שנה. זה לא יאומן. זה אומר שלפחות חצי מיליון יהודים יושבים ולומדים הלכה. מישהו יכול להעריך את הערך האדיר של הדבר הזה?"

הרב דרוקמן סיפר שמדי חודש הוא נוהג לבקר בישיבות בני עקיבא. הביקור מתחיל כבר בתפילת שחרית בבוקר, ואחרי התפילה הוא אומר משהו לפני התלמידים. ואולם כשהגיע לישיבה בנתניה, אמר לו ראש הישיבה, שבישיבה מקובל שתלמיד אומר דבר הלכה ולכן הרב ידבר אחריו, "התלמיד אמר דבר הלכה מרשים, יפה ובהיר. שאלתי אותו איך הכנת משהו כזה נעים וברור והוא ענה לי בפשטות 'הרב, זה הכול מפניני הלכה…' כך זה בישיבות ובבתים של יהודים"

הרב שלמה ריסקין רבה של אפרת, סיפר עד כמה פניני הלכה משמשים אותו ביומיום. הוא הביא חילוק בדברי מורו ורבו הרב דוד סולובייצי'ק שהסביר מה מטרתו של האדם ההלכתי בעולם: לראות את המציאות מבעד למשקפיים של הלכה. המשקפיים של פנינים מלמדים אותך למשל מה זה 'ואהבת לרעך כמוך'. זה מוציא את האדם מהאגואיזם ,זה לא נותן לו לראות את את הזולת שונה מריבונו של עולם – כך הרב מלמד מגדיר את ואהבת לרעך לכמוך".

גם פוליטיקאים של הציונות הדתית השתתפו באירוע, השר נפתלי בנט גילה, שבביתו החיים היהודיים מתנהלים על פי "פניני הלכה". לא במקרה יצא שהריאיון הראשון של בנט בטלוויזיה התקיים כשמאחוריו מוצגת סדרת הספרים המדוברת כל כך. "אשתי גילת, הגיע מבית חילוני,

אנחנו כל הזמן 'מחברים'. הספרים של הרב הם המדריך של רעייתי בבית. רעייתי מאוד פרקטית והיא מחפשת פרקטיות, תודה הרב אליעזר, עזרת למשפחתי מאוד מאוד".

מנחה הערב, דודו סעדה, סיפר כי יו"ר הכנסת יואל יולי אדלשטיין, מתארח לעיתים בהר ברכה, וכשזה קורה הוא מוסר שיעור לתושבי היישוב, כך שהיכרותו עם החומר הנלמד – מוכחת. אדלשטיין לא הצליח להסתיר את התפעלותו מההישג אליו הגיע סדרה הספרים. "באמזון", אמר יו"ר הכנסת, "יש רשימת רבי מכר, 13,000 עותקים נחשבים ל'רב מכר' המספר חצי מילון זה מספר עצום. כשנכנסים לבתים יהודיים רואים את ספרי הרב, כל 'בעלבית' כמוני שאין שנות ישיבה מאחורי יכול לגשת לספרים עם שאלה ולמצוא תשובה מבוססת יפה ויחד עם זה פשוטה ובהירה"

הרב אורי כהן, ראש כולל מרץ במבשרת ציון, אמר באירוע כי לימוד ההלכה בספרי פניני הלכה מזכיר לו ימי עלומיו בישיבה "זה בדיוק כמו הלימוד ב'מנחת חינוך', שנותן בדבריו רצון לחלוק עליו ולחפש ולהתעמק. הרב אליעזר נוקט בשיטה הזאת. הוא מראה לנו איפה ללמוד, הוא לא מרמה אותנו ונותן את המילה האחרונה, הוא מספק את מראי המקומות ושולח אותי לבדוק ולחשוב ואולי הפסק בכלל יהיה הפוך. זה מעורר לדיון ומפרה את המחשבה וחלק מהישרות והאומץ של הרב שלא מכריח לקבל אותו כי הוא נותן לכל אחד למצוא את המקום שלו".

בין לבין הוקרנו ברכות של גדולי רבני הציונות הדתית, שעמדו על מקום ה'פנינים' בחייהם, ומתי שריקי ששר מניגוניו של כצל'ה. ואז הוזמן הרב אליעזר מלמד לשאת דברים. הציבור הגדול שהיה במקום ציפה לשמוע על ייסורי הכתיבה, המאמץ למצוא דרך ישר בהלכה, את עמדות הרב בסוגיות העומדות על הפרק ודיבורים מסוג זה. אבל הרב במפתיע, אמר דברים אחרים.

"אני רוצה לספר לכם שבכל יום עצמאות אני מקריא בדרשתי את שמות המשפחות שעלו ליישוב, וגם עושה 'מי שבירך' לילדים שנולדו בשנה האחרונה. בימים הנוראים אני עושה מי שברך לתורמי הישיבה, כי חשוב להכיר תודה למי שמסייע לנו. המקור לדברים מגיע מהתנ"ך. התורה מזכירה כמה פעמים את פירוט השבטים ושמות והמשפחות בעם ישראל. לפעמים, צריך לתת ביטוי לא רק לסיפור המיוחד, אלא גם לאנשים שסביבו. נדמה לי שגם כעת ראוי לעשות זאת. כל מה שאני עושה זה מכוחם של האנשים שסביבי". וכאן החל הרב להשמיע את שמות כל הרבנים מהם למד תורה בחייו, את שמות קרובי המשפחה שמסייעים למיזם ההלכה, את שמות המתרגמים לשפות שונות, את המפיקים, את מנהל הישיבה את הוריו, רעייתו וילדיו, הודה לריבונו של עולם וירד מהבמה…

השארת תגובה