שתיקת הכבשים • בתי כנסת הוצתו, החרדים – שותקים

בעקבות הצתת בתי הכנסת לאחרונה שיגרו בארגון 'מקדש מעט' מכתב למאה ועשרים חברי הכנסת בו הם מתריעים על אוזלת היד של המשטרה וטיפולה בנושא • חברי הכנסת החילוניים הגיבו, הדתיים והחרדיים לא. למעט השר אזולאי

ספרי הקודש המחוללים בבית הכנסת בכרמי צור. צילום: ביטחון כרמי צור
ספרי הקודש המחוללים בבית הכנסת בכרמי צור. צילום: ביטחון כרמי צור

בעקבות הצתת בית הכנסת בישוב כרמי צור בשבת האחרונה וגילוי בית הכנסת השרוף ביער יתיר, בארגון 'מקדש מעט' המייצג מעל עשרים אלף בתי כנסת בישראל ומעל מיליון וחצי מתפללים, שיגרו מכתב למאה ועשרים חברי הכנסת בו הם מתריעים על אוזלת היד של המשטרה וטיפולה בנושא.

בארגון מציינים רשימה חלקית של בתי כנסיות שעלו באש במהלך השנים האחרונות ביניהם ניתן למנות את בית הכנסת אוהל שמעון באשקלון שהוצת פעם שנייה בעשור הנוכחי, שני בתי כנסיות בשכונת נווה שאנן בחיפה, בית הכנסת אל-גריבה ברמלה, בית הכנסת 'כרם מיכאל' בכרמיאל, בית הכנסת רבי דוד הלוי בקרית גת, בית כנסת במבשרת ציון, ובתי כנסיות בערים אור עקיבא ביתר עילית, שפרעם וירושלים

אפילו בית כנסת בבית כלא לא נותר חסין. בכלא השרון הצית עציר ערבי את פרוכת ארון הקודש של בית הכנסת. בכלל, במהלך השנים האחרונות הוצתו עשרות בתי כנסת ברחבי הארץ.

במכתב אותו שיגרו בארגון נכתב כי "מדובר בחציית קו אדום שלא ניתן לעבור עליו לסדר היום, ולהמשיך להעלים עין כאילו כלום לא קורה. הגיע הזמן לשנות את כללי המשחק" כתבו והוסיפו כי "פגיעה במקומות קדושים צריכה להיות מחוץ לתחום. בין אם מדובר במקומות קדושים ליהודים או לדתות אחרות.

המכתב שנשלח לכלל חברי הכנסת חילונים דתיים וחרדים מימין ומשמאל זכה לתגובה מחברי כנסת רבים ביניהם ניתן למנות את חבר הכנסת הטרי אכרם חסון מסיעת כולנו, חברי הכנסת ד"ר מנואל טרכטנברג רויטל סוויד סתיו שפיר ונחמן שי מהמחנה הציוני ואפילו ממרץ היה מי שהגיב, ח"כ אילן גילאון. גם בקרב שרי הממשלה הגיבו למכתב והבטיחו לפעול בכל הכלים העומדים לרשותם. אפילו מזכ"ל האום באן קימון הגיב על ההצתב וקרא "להעמיד לדין במהירות את המציתים של בית הכנסת בגדה המערבית"

אלא שלמרבה הפלא למרות התגובות החמות בקרב חברי הכנסת יש גם כאלו שלא הגיבו. מדובר בחברי הכנסת הדתיים והחרדים במשכן, הן מהבית היהודי והן משס ויהדות התורה' – דווקא לשס יש נקודת אור במקהר דנן: תגובה אחת שהתקבלה עם סגירת הכתבה מהשר לשירותי דת דוד אזולאי שהבטיח להעלות את הנושא מול ראש הממשלה והשר לביטחון פנים ולקדם חקיקה בנושא.

עם זאת בארגון 'מקדש מעט' הגיבו אמרו ל'כל הזמן' כי השר דוד אזולאי פועל מזה תקופה נגד הצתות בתי הכנסת ובראיון שהעניק אזולאי מיד עם כניסתו למגזין שיוצא לאור על ידי הארגון אמר השר כי הדבר הראשון אותו הוא רוצה לקדם הינו נושא הצתות בתי הכנסת.

יצויין כי

השארת תגובה