הגיע זמן עונש: החכי"ם שעמדו לזכר המחבלים

תלונות הוגשו לועדת האתיקה של הכנסת על פגישת חכי"ם עם משפחות המחבלים • ההחלטה: להשעות את חברי הכנסת של בל"ד, חברי הכנסת גטאס וזועבי יורחקו לארבעת החודשים הקרובים ואילו חבר הכנסת זחאלקה יורחק לחודשיים בלבד

אחרי הסערה: ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להשעות הערב את שלושת חברי הכנסת של הרשימה המשותפת לתוקפות ממשוכות, בעקבות התלונות שהוגשו על פגישתם עם משפחות המחבלים. על פי ההחלטה חברי הכנסת באסל גטאס וחנין זועבי יורחקו מישיבות הכנסת וועדותיה לארבע החודשים הקרובים ואילו חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה יורחק לחודשיים וכשבפועל מדובר על הרחקה עד לתום מושב החורף הקרוב. יצויין כי למרות ההחלטה חברי הכנסת שהורחקו יוכלו להשתתף בהצבעות בכנסת ובוועדות.

הסערה סביב חברי הכנסת מבל"ד החלה ביום חמישי האחרון, אז נחשף כי חברי סיעת בל"ד, זחאלקה, זועבי וגאטס נועדו עם משפחות מחבלים שביצעו פיגועים רצחניים בירושלים בגל הטרור האחרון. כשהמשפחות ביקשו מהח"כים סיוע בהשבת גופות בניהן המחבלים, משום שישראל מסרב להחזירן אם לא יעמדו בתנאי הקבורה שהציבה המשטרה. עם זאת על פי הפרסומים בתחילתה של הפגישה עם משפחות המחבלים נעמדו חברי הכנסת לדקת דומייה לזכרם המחבלים.

ביום חמישי האחרון הודיע ראש הממשלה כי יגיש לראשונה קובלנה אישית נגד חברי הכנסת מבל"ד אליו הצטרף גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. כמו"כ למעלה מ450 קובלנות נגד חברי בל"ד התקבלו בוועדת האתיקה של הכנסת מאזרחים שהתלוננו על התנהלותם של הח"כים.

בתוך כך בימים האחרונים מגבש השר זאב אלקין ניסוח להצעת חוק עליו הושגה הסכמה בין ראשי סיעות הקואליציה הצעה שתאפשר להדיח חברי כנסת ברוב מיוחד של תשעים חברי כנסת ולאחר הודעת ועדת האתיקה אמרה שרת התרבות מירי רגב כי היא "מקווה ומאמינה שחוק ההשעיה שמקדם ראש הממשלה יעבור בחקיקת בזק ואז נוכל לומר להם שלום ולא להתראות".

מי שעוד הגיבה היא חברת הכנסת קסניה סבטלובה שהגישה תלונה לועדת האתיקה יחד עם ח"כ אמיר אוחנה עם היוודע דבר ביקור הניחומים של חברי מפלגת בל"ד במשפחות מחבלים. סבטלובה אמרה כי היא "מברכת על החלטת ועדת האתיקה, למרות שלא הוחלט, כפי שביקשנו, להעניש בהרחקה המקסימלית בת שישה חודשים האפשרית לפי התקנון. יחד עם זאת, אזכיר, כפי שאמרתי בועדת הכנסת הבוקר, כי כבר כיום יש לרשות הממשלה אפשרות להכריז על בל"ד כהתאחדות אסורה, אבל במקום זה ראש הממשלה מציע חוק אנטי דמוקרטי ולא ראוי" סבטלובה הוסיפה כי "מפלגת בל"ד היא מפלגה אנטי ציונית אשר חותרת תחת היותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אשר הראתה אקט של תמיכה ועידוד הטרור, ואין מקום לנציגיה בכנסת. מגיע לאוכלוסייה הערבית בישראל ייצוג הולם".

אבל יש גם מי שלא מרוצה מההחלטה. יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר: "העונש שהוטל על חברי הכנסת זועבי, גטאס וזחאלקה הוא בגדר בדיחה. במקום להשית עליהם את העונש המקסימלי, הרחקה מדיוני הכנסת לחצי שנה ושלילת שכר, ובכך להרתיע באמת, הפכה ועדת האתיקה את המקרה לפארודיה וקבעה עונש לא רציני שרק מפגין אזלת יד ורפיסות".
לדברי ליברמן "ההחלטה הזו רק מעניקה פופולריות לחברי הכנסת הלל בקרב הציבור שלהם ולא פוגעת בהם בשום דבר מהותי". ח"כ ליברמן הוסיף כי "בכל מקרה, כל החלטה כזו או אחרת של ועדת האתיקה לא משנה את העניין המהותי והוא שחברי הכנסת הללו צריכים להיות מורחקים מהכנסת לחלוטין – ולצמיתות"

מהרשימה המשותפת נמסר בתגובה להחלטה: "הרשימה המשותפת דוחה מכל וכל את החלטת ועדת האתיקה להרחיק מישיבות הכנסת את חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי ובאסל ג'טאס. הרשימה המשותפת מגנה את מסע ההסתה והשיסוי בניצוחו של נתניהו, ואשר הוביל להחלטתה האומללה והאנטי דמוקרטית והלא אתית של הוועדה. גם לאחר ההרחקה אנו ממשיכים לדרוש לשחרר את הגופות המוחזקות ע"י המשטרה מיד" הרשימה המשותפת אף ציינה כי חברי הכנסת שהורחקו שילמו מחיר פוליטי על עמדה מוסרית ואנושית. "העונש הנקמני לא ירתיע אותנו ונמשיך להיאבק נגד מדיניות של גזענות ופשיזם, ובעד שוויון אמתי ודמוקרטיה אמתית, שנתניהו מנסה בכל כוחו לחסל".

השארת תגובה