55 עובדים נהרגו ב'תאונת עבודה' • נתונים מדאיגים

55 עובדים נהרגו בתאונות עבודה קטלניות בכלל תחומי המשק – הנתון הנמוך מזה 5 שנים, 11% פחות מאשתקד • עליה מדאיגה מספר העובדים שנהרגו בענף הבניה– 35, לעומת 31 אשתקד, מרביתם מנפילה מגובה

פועלי בניה
פועלי בניה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

55 עובדים נהרגו בתאונות עבודה שהתרחשו במהלך שנת 2015, כך עולה מסיכום ראשוני של נתוני תאונות העבודה הקטלניות, שערך מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, במשרד הכלכלה והתעשייה. נתון זה הוא הנמוך ב-5 השנים האחרונות ומהווה ירידה של כ-11% במספר ההרוגים בתאונות עבודה בהשוואה לשנת 2014, במהלכה נהרגו 62 עובדים.

עם זאת, פילוח נתוני התאונות הקטלניות לפי ענפי המשק המרכזיים מציג תמונה מדאיגה בענף הבנייה. ב-2015, נהרגו 35 עובדים באתרי הבנייה. מספר זה מהווה עלייה יותר מ-10 אחוזים לעומת השנה הקודמת, במהלכה נהרגו 31 עובדים. מבין העובדים שנהרגו בענף הבנייה, 18 עובדים ישראלים ו-17 עובדים זרים ועובדים תושבי הרשות הפלסטינית. במינהל האכיפה מציינים כי ב-5 השנים האחרונות חל גידול של כ-20% במספר אתרי הבנייה הפעילים (מאז 2010) – מכ-11,370 לכ-13,230 אתרי בנייה, ובהתאמה במספר העובדים המועסקים ופועלים בהם, אך הגידול במספר ההרוגים בענף, מעיד על הצורך בטיפול מערכתי.

העלייה במספר ההרוגים באה לידי ביטוי גם בנתח היחסי של ענף הבניה מקרב כלל ההרוגים בתאונות העבודה. בעוד ובשנים האחרונות הווה מספר ההרוגים בענף הבניה כמחצית ממספר ההרוגים בתאונות עבודה בכלל, בשנת 2015 עומד מספר ההרוגים בענף על 63% מכלל ההרוגים בתאונות עבודה, בייחוד נוכח הירידה במספר ההרוגים בענפים אחרים: 10 עובדים נהרגו בענפי התעשייה, 8 עובדים נהרגו בענפי השירותים והמסחר ו-2 עובדים נהרגו בענף החקלאות. במהלך חודש ינואר 2016, התרחשו 8 תאונות עבודה קטלניות, מתוכן 5 תאונות בענף הבניין.

טבלת השוואה שנתית של התאונות הקטלניות:

מבירור נסיבות התאונות, שערכו מפקחי העבודה של מינהל הבטיחות, עולה כי מרבית ההרוגים בענף הבניה, נהרגו מנפילה מגובה (60%) במהלך עבודות שביצעו על גגות, פיגומים ופתחים במבנים. סיבות נוספות למוות היו התמוטטות של חלקי מבנה, קירות או ציוד הנדסי, התחשמלות או פגיעה מחפץ. בחלק ניכר מהמקרים סיבת התאונה הנה חוסר הקפדה על הוראות הבטיחות.

גורמי פגיעה שכיחים:

במינהל הבטיחות מציינים כי אתר בנייה הינו מקום עבודה עתיר סיכונים, ולכן נקבעו בחקיקה דרישות רבות, שמטרתן למנוע תאונות ואירועים מסוכנים. הסיכון העיקרי הוא הסיכון לנפילה מגובה. סיכונים נוספים נוצרים כתוצאה משימוש בכלי עבודה שונים ורבים, במכשירים רבי עוצמה ואנרגיה ושימוש במערכות חשמל. באתר נמצאים בעת ובעונה אחת מגוון עובדים – קבועים וזמניים והמבצעים עבודות מתחומים שונים וברמת מיומנות שונה ומבקרים רבים, דוברים מגוון שפות ותחלופת אנשי המקצוע באתר גבוהה. בדובר באתר דינמי המשתנה מדי שעה ושעה, בהתאם לקצב הבינוי.

יודגש כי האחריות לבטיחות באתר הבנייה מוטלת על המבצע ועל מנהל העבודה. אולם מנהל העבודה חייב לקבל את הגיבוי ואת המשאבים מהקבלן, ובלעדיהם הוא מוגבל במימוש אחריותו זו.

במהלך 2015 ביצעו מפקחי אגף הבטיחות למעלה מ-6,700 ביקורים באתרי בנייה – עליה של 20% מאשתקד (5,500), במהלכם הטיל המינהל מעל ל-500 צווים בגין עבירות על הוראות הבטיחות בעבודה. המינהל חוקר מקרים של הפרות בוטות של הוראות החוק ומכין הצעות לכתבי אישום.

בנוסף, החל מינהל הבטיחות בהטלת קנסות מינהליים עקב אי ביצוע הוראות צווי שיפור שהוטלו על ידי מפקחי המינהל. "נושא הבטיחות בעבודה, ובפרט בענף הבנייה, בה אנו עדים לעלייה בהיקף תאונות העבודה הקטלניות, מחייב מאמץ מיוחד ומערכתי. לצד פעילות מינהל הבטיחות, המשקיע חלק נכבד ממשאביו ופועל בהיקפים גדולים לקידום הנושא, אנו מברכים על הצטרפותם של גופים ממשלתיים וא-ממשלתיים לדאגה ולקידום נושא הבטיחות בעבודה. אנו רואים בפעילות הגופים הללו רוח גבית לפעילות המינהל", אמרה ורדה אדוארדס, מנהלת מינהל הבטיחות במשרד הכלכלה, עם פרסום הדו"ח.

השארת תגובה