סערת ביקור הח"כים הערבים: ועדת האתיקה תשעה?

סערת הביקור של חברי סיעת בל"ד בבתי מחבלים והעמידה לזכרם, מגיע היום לוועדת האתיקה של הכנסת. הוועדה תדון בעונש שיוטל עליהם • בנוסף, בהנהלת הקואליציה ידונו בהצע"ח שתאפשר להדיח ח"כ ברוב של 90 חברים

ג'אמל זחאלקה מוצא ממליאת הכנסת. צילום מתוך ערוץ הכנסת
ג'אמל זחאלקה מוצא ממליאת הכנסת. צילום מתוך ערוץ הכנסת

סערת הביקור של חברי סיעת בל"ד בבתי מחבלים והעמידה לזכרם, מגיע היום לוועדת האתיקה של הכנסת. הוועדה תדון בעונש שיוטל על שלושת חברי בל"ד – שיכול להגיע עד השעייה של חצי שנה. בנוסף, בהנהלת סיעות הקואליציה ידונו בהצעת החוק שתאפשר להדיח זמנית, או באופן קבוע ח"כ ברוב של 90 חברים.

כזכור, במהלך סוף השבוע ביקרו חברי סיעת בל"ד בבתי משפחות מחבלים, אשר רצחו אזרחים ישראלים בגל הטרור האחרון, במזרח ירושלים, ואף עמדו דקת דומייה לזכרם.

ועדת האתיקה צפויה להתכנס במהלך היום באופן חריג, זאת בעקבות מספר שיא של 450 קובלנות שהוגשו נגד חברי הכנסת מבל"ד, חנין זועבי, באסל גאטס וג'מאל זחאלקה, הנמנים עם סיעת הרשימה המשותפת. בין מגישי הקובלנות: חברי כנסת מהקואליציה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשפחות שכולות.

אתמול הצהיר ראש הממשלה כי יקדם חקיקה שתאפשר לנקוט צעדים נגד מעשים מסוג זה מצד ח"כים בעתיד ואכן כבר הבוקר תתכנס הנהלת סיעות הקואליציה על מנת לדון בהצעת החוק שתאפשר השהייה של ח"כ ללא שכר ואף הדחה מהמשכן לצמיתות וזאת ברוב של 90 חברים. בקואליציה יינסו להביא את הצעת החוק למליאה במהירות האפשרית, וייתכן שכבר בתוך שבועיים תערך על כך הצבעה.

ההצעה שיזם ראש הממשלה ודורשת שת הרוב המיוחס של שלושה רבעים מחברי הכנסת, שעונה על מנגנון דומה לזה שקיים כיום בחוק. במסגרת החוק ניתן להשעות את נשיא המדיה ויושב ראש הכנסת ברוב של 90 חברים.

מלבד הפעולות בכנסת, היועץ המשפטי לממשלה החליט לפתוח בבדיקה ראשונית של הנושא בעקבות פניות שקיבל. מנדלבליט הורה למשטרה להעביר לו את כל המידע העובדתי בנושא – "על מנת שיוכל להידרש לדברים". מנדלבליט הדגיש כי עד העברת החומר לעיונו, לא יבוצעו פעולות נוספות.

במהלך ישיבת הממשלה שנערכה אתמול התייחס נתניהו לסערה. "אני מאמין שרבים מאזרחי ישראל אינם חשים שחברי הכנסת הללו מייצגים אותם", אמר. "אנחנו עושים מאמצים גדולים, משקיעים השקעה גדולה כדי לשלב את האזרחים הערבים בחברה הישראלית, והם עושים את ההיפך הגמור, הם בונים חומות של שנאה".

מנגד, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה דחה את הטענות נגד הח"כים מבל"ד, לאחר שהאחרונים הסבירו כי מטרת המפגש עסקה להעברת גופות המחבלים. "מדובר בנושא הומניטרי ממדרגה ראשונה משום שקבורה היא זכות אדם בסיסית ביותר", אמר בנוגע לניסיון של חברי הכנסת לסייע למשפחות המחבלים להביא את בניהם לקבורה.

"לפגוע ביהודי בשל היותו יהודי זה מעשה פסול וראוי לכל הוקעה", אמר. "אני נגד פגיעה בחפים מפשע מכל צד, כל הנרצחים הם הנפגעים של הכיבוש הארור הזה. נתניהו עושה מסע דה-לגיטימציה נגדנו".

השארת תגובה