'לזכר השאהידים' • חברי הכנסת עמדו לדקת דומיה

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות פגישת חברי סיעת בל"ד עם הורי המחבלים שנהרגו בגל הטרור ואף עמדו דקת דומיה לזכרם • גינויים מימין ומשמאל • ח"כ ורבין: חופרים במו ידיהם בור שנאה מעמיק • רוה"מ נתניהו הורה לבחון צעדים נגדם

ג'מאל זחאלקה
ג'מאל זחאלקה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שלושת חברי הכנסת של מפלגת בל"ד חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ובאסל גטאס השותפים בסיעת הרשימה המשותפת נפגשו ביום שלישי החולף עם בני משפחות של מחבלים רוצחים מגל הפיגועים האחרון. כך פורסם הערב בעיתון הג'רוזלם פוסט ובסוכנות הידיעות מען.

הפגישה נפתחה בדקת דומיה לזכר המחבלים ובמהלכה התחייבו חברי הכנסת להפעיל לחץ על ישראל כדי שתחזיר את גופותיהם של הרוצחים לחיק משפחותיהן. ואם לא די בכך, עמוד הפייסבוק של בל"ד כינה את המחבלים בתואר הכבוד "שהידים" ואף פרסם סרטון של אבי המחבל בהאא' עליאן שרצח שלשה ישראלים באוטובוס בירושלים. האב סיפר כי הפגישה עם חברי הכנסת הייתה "חמה ופרודוקטיבית," וכי הם הבטיחו לעשות כל מאמץ ולהפעיל לחץ על ממשלת ישראל כדי שזו תשחרר את הגופות.

בעקבות הפרסום אודות הביקור במערכת הפוליטית מימין ומשמאל משגרים הודעות נזעמות וחלק מחברי הכנסת קוראים למחאה אזרחית.

ראשון המגנים הוא יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן, שאמר כי "אין עוד צורך בשום הוכחה לכך שחברי הכנסת של הרשימה המשותפת בכלל וסיעת בל"ד בפרט הם נציגי ארגוני הטרור בכנסת. פגישתם של חברי הכנסת של בל"ד עם משפחות המחבלים שרצחו יהודים היא רק תזכורת למי שעוד צריך, בממשלה ובמערכת אכיפת החוק, שיש לסלק כמה שיותר מהר את המחבלים הללו מכנסת ישראל ורצוי גם ממדינת ישראל".

גם סגנית שר החוץ חברת הכנסת חוטובלי גינתה את חברי הכנסת ואמרה: "חברי הכנסת הערביים לא מחמיצים שום הזדמנות לתמוך בטרור, הם פוגעים קודם כל בציבור שלהם, הם לא מייצגים כלום ולא מקדמים כלום חוץ מתמיכה בטרור ופעילות אקטיבית נגד מדינת ישראל" חוטובלי אף הוסיפה כי "הציבור הערבי הוא הראשון שצריך לצאת נגד נציגיו שפועלים כסוכני טרור ולא כנציגיו שלו בכנסת"

סגן יו"ר הכנסת חבר הכנסת אורן חזן הביע אף הוא סלידה וגינוי מהפגישה: "בצאתי מהלוויה של השוטרת הדר כהן הי"ד שנפלה בעת מילוי תפקידה, בגבורה ועוז על קידוש השם בעיר ירושלים, כאילו לא די בחוויה קשה זו של להביא לקבורה נערה ממיטב בנותינו, קיבלתי בזעזוע את הידיעה על הביקור האסור של חברי הכנסת הערבים אצל משפחות המחבלים ממזרח ירושלים. ביקור שאם הוא לא בגידה ע"פ הגדרת החוק במדינת ישראל ובאזרחיה, אז מבחינה מוסרית הוא בגידה" חזן מתייחס גם לעובדה שהפגישה החלה ב'דקת דומייה' לזכרם של המחבלים שנהרגו: "העובדה שאנשים אלה, עמדו דום לזכר המרצחים, חיות האדם, לא מהווה רק רוח גבית לטרור אלא בחזקת יד לטרור. מקומם של אותם חברי כנסת בסוריה ביחד עם הבוגד בשארה". חזן שכנראה יודע כי למרות המחאות חברי סיעת בל"ד יהוו חלק מחברי המשכן הוסיף וקרא למרד אזרחי: "לצערי מהכנסת לא נראה שתבוא הישועה. אני קורא לכל אזרח ואזרחית להגיע ביום שני לכנסת, למחות ולהפגין באופן דמוקרטי וחוקי, עד שהמשכן ירעד, הח"כים הערבים יבינו כי לא עוד ויו"ר הכנסת יתעורר."

גם יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט התייחס הערב לביקור הח"כים אצל קרובי משפחות המחבלים: "ביקור חברי כנסת אצל משפחות המרצחים הוא כתם שחור שירשם בדברי הימים של מדינת ישראל" בנט שמקפיד לעשות הבחנה בין אזרחי ישראל הערביים להנהגה הערבית ולמחבלים עשה זאת גם הפעם "אני קורא לציבור הערבי, אתם הרבה יותר טובים מהם. תוקיעו אותם. תגנו אותם" אמר והוסיף כי "לא תהיה אחדות בתוכנו אם נציגי הציבור שלנו פוגשים את מרצחינו".

אבל לא רק בימין יש מי שמגיב. חה״כ איילת נחמיאס ורבין מסיעת המחנה הציוני אמרה אף היא בתגובה: "חברי הכנסת מנתקים במו ידיהם את החוטים האחרונים שעוד מקשרים אותם לחברה הישראלית. לא ניתן לעבור לסדר היום כאשר חברי הכנסת מבקרים משפחות של מחבלים אשר פגעו ורצחו ישראלים. במקום לנצל את מעמדם לגישור הפערים, הם חופרים במו ידיהם את בור השנאה המעמיק"

גם עמיתה לסיעה חבר הכנסת איציק שמולי התייחס לדברים ופרסם הודעה ברשת החברתית בה כתב: "מחליא. מחליא. מחליא. גם כשלוקחים בחשבון את עמדותיה הקיצוניות של בל״ד עדיין מדובר בצעד מגונה שנותן רוח גבית לטרור"

גם שר התשתיות יובל שטייניץ מיהר לגנות את האירוע. שטייניץ אמר הערב ברדיו 'קול ברמה' כי פגישת חברי הכנסת הערבים עם משפחות המחבלים חמורה מאוד וכי הינה "על סף בגידה" שטייניץ ציין כי "מדובר בפעולה בלתי חוקית כנגד חוקי המדינה"

למרות הביקורת הקשה חברי סיעת בל"ד לא מתרגשים ומחברי הסיעה נמסר כי חברי הכנסת נפגשו עם המשפחות שביקשו לשחרר לקבורה את גופות בניהם וכי הבקשה הועברה לשר לביטחון פנים, והוא מטפל בה.

ובתוך כך ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה ליו"ר הכנסת אדלשטיין בכדי לבחון אילו צעדים ניתן להפעיל נגד חברי הכנסת שהשתתפו בפגישה. "חברי כנסת שהולכים לנחם משפחות של מחבלים רוצחי ישראלים, אינם ראויים לכהן בכנסת ישראל" אמר נתניהו.

שר התיירות יריב לוין מצטרף אף הוא למתקפה נגד חברי הכנסת מבל"ד. לוין אמר כי "הח"כים הערבים שוברים את שיאי האבסורד שהם עצמם קבעו, ומוכיחים פעם נוספת שהם קו קדמי לטרור בתוך כנסת ישראל". השר לוין הוסיף כי "בפגישתם עם משפחות המחבלים הם לא רק מעודדים את הטרור, אלא לוקחים חלק פעיל בקיומו. זוהי הוכחה נוספת כי אין להם מקום בכנסת ישראל וכי על בג"ץ לפסול את מועמדותם לכנסת הבאה".

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד הגדיר את פגישת הח"כים כמפגן של חתרנות: "התמיכה בטרור של חברי הכנסת מבל"ד היא מפגן של שנאה וחתרנות נגד מדינת ישראל, יש כאן תמיכה ועידוד לרצח חפים מפשע. אסור לנו לעבור בשתיקה על מעשים נתעבים שכאלו. צריך להוקיע את חברי הכנסת  שנפגשו עם משפחות הטרוריסטים הנתעבים. חברי הכנסת מבל"ד פוגעים ומכתימים מגזר שלם בצורה חסרת תקדים"

גם השר אלקין הגיב ואמר כי תמיד טען שחברי כנסת בבל״ד פועלים למען גורמי טרור ונגד מדינת ישראל ומקומם מחוץ לכנסת ישראל. "ועדת הבחירות פעם אחר פעם פסלה אותם מהתמודדות לכנסת, ורק בזכות התערבות בג״ץ הם היום מביישים את התואר 'חבר כנסת'. חייבים להפסיק את הביזיון הזה״ דברי אלקין.

מי שעוד הגיב לפיגוע הוא יו"ר יחד ושר הפנים לשעבר אלי ישי שטוען כי לאבו מאזן נציגים גם במוקטעה וגם בכנסת ישראל. "חייבים לשלול לח"כ הערבים את אישור כניסתם לכנסת, עד שיוחלט לגרש אותם יחד עם בני משפחות המחבלים לעזה". אמר

השארת תגובה