חברת כנסת מהליכוד מתנגדת: לא להעדיף חרדים

וועדת חוק ומשפט בכנסת אישרה את הצעת החוק של גפני ומקלב המבקשת לתת ייצוג הולם לחרדים בשירות הממשלתי • חברת הכנסת ברקו מהליכוד: זה ייגרום להדרת נשים • משרד המשפטים: הממשלה מתנגדת לקדם את הצעת החוק

גפני ומקלב. צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת
גפני ומקלב. צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אפלייה מתקנת לחרדים: המגזר החרדי יזכה לייצוג הולם בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות ובתעסוקה בשירות המדינה. כך סוכם היום בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בעת שהוועדה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק לייצוג הולם של יהודים בני המגזר החרדי בשירות הציבורי הצעת חוק אותו יזמו חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב.

החוק הנוכחי מחייב את נציבות שירות המדינה להעניק ייצוג הולם לנשים, לבני האוכלוסייה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית, לאנשים עם מוגבלות וכן למי שהוא או אחד מהוריו נולד באתיופיה אלא שהחרדים לא נמצאים בתוך ההצעה ואת זה באו חברי הכנסת גפני ומקלב לתקן. הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק שירות המדינה, ולהוסיף לחובת הייצוג ההולם הקבועה בו, חובה לתת ביטוי הולם לייצוגם של יהודים בני המגזר החרדי. בנוסף, מוצע לתקן באופן דומה את חוק החברות הממשלתיות, ולהוסיף חובה כי בהרכב דירקטוריון חברה ממשלתית, יינתן ביטוי הולם לייצוגם של יהודים בני המגזר החרדי.

יוזם הצעת החוק ח"כ משה גפני אמר "ישנה אמירה רווחת של התגייסות כללית לשילוב חרדים בעבודה למען הכלכלה. כמי עוסק בכך שנים רבות, אני אומר לכם, אין מאחוריה כלום. אם כנים דבריכם, תעניקו לחרדים העדפה. לאחר שההעדפה כלפי נשים נחקקה בחוק, מס' הנשים המועסקות גדל בצורה דרמטית. החוק השיג את מטרתו. בגדול, אתה לא מוצא חרדים בוודאי לא כפי גודלם באוכלוסייה בשירות הציבורי. בעיריית ירושלים מועסקים רק 1.3% עובדים חרדים כאשר 37% מתושבי העיר חרדים. בשירות המדינה אין אפילו אחוז אחד של חרדים. אמרו לי שישנה בעיה ביצירת אפליה לטובת החרדים, כיוון שחרדים אינם לא דת לא גזע ולא מין. זו בעיה שמשפטנים יודעים להתמודד איתה". גפני ציין כי ההצעה מעוגנת בהסכם הקואליציוני וכי גם השר בנט תומך בה. גפני אף ביקש להוסיף להצעתו לאפלייה מתקנת עולים חדשים.

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי שתמך בהצעה אמר "יש להצעה היבטים חשובים. חשוב לאפשר לחרדים להתפרנס בכבוד. המדינה לא תחזיק מעמד אם ציבור כה גדול שעשוי להגיע למחצית מהאוכלוסייה לא יעבוד. מבחינה כלכלית, המדינה עלולה להתמוטט. זו משימה לאומית כפולה, לטובת המגזר החרדי וכן לטובת המדינה".

וכמו תמיד ההצעה לא עברה בשתיקה. נציג משרד רוה"מ מר רועי דרור אמר כי הממשלה החליטה לתת לחרדים מעמד של תת ייצוג. דרור פירט את הצעדים שהממשלה החליטה עליהם על מנת לעודד תעסוקת חרדים בשירות הממשלתי. "אני חושב שנגיע להישגים טובים יותר עם יישום החלטות הממשלה, לעומת הצעת החוק". אמר דרור. כשלדבריו הצטרפה עו"ד הדס אגמון ממשרד המשפטים שטענה כי ייצוג הולם, הינו צעד חריג, כיון שהוא חריג לעקרון השוויון ופוגע באוכלוסיות אחרות. לדבריה, ועדת שרים החליטה לתמוך רק בקריאה הטרומית ולכן הממשלה מתנגדת לקדם את הצעת החוק.

דבריה של אגמון הצליחו להכעיס את ח"כ גפני שהתריס לעברה "עקרון השוויון לא נוגע לחרדים. אתם הולכים נגד החרדים בסיסמאות".

ואם כבר התנגדות מכיוון הממשלה אז לא רק מהצד הפקידותי אלא גם מהנציגות בכנסת ח"כ ענת ברקו (הליכוד) אמרה "אני בעד שילוב חרדים. אולם אני לא רוצה שיקרה, מה שקרה בצבא שם בוצעה הדרת נשים".

למרות הדיון הסוער הוועדה אישרה את ההצעה לקריאה ראשונה כאמור, אולם על מנת לאפשר לח"כ גפני לתאם את ההצעה עם ועדת שרים לחקיקה, סוכם כי ח"כ סלומינסקי יגיש רביזיה על אישור ההצעה.

השארת תגובה