"אדוני היו"ר-ובוט" • כך נראתה ועדת המדע בכנסת

לראשונה בכנסת: וועדת המדע של הכנסת שמעה במהלך היום הרצאה ממרצה רובוט • יו"ר הוועדה ח"כ מקלב שאל בהומור "איך הסדרנים יוציאו מהדיון רובוט שיו"ר הוועדה יבקש להרחיק מהדיון?" • וגם: איך המהלך יוביל לחסכון עבור הצרכנים?

חבר הכנסת מקלב עם המרצה הרובוט
חבר הכנסת מקלב עם המרצה הרובוט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לראשונה בכנסת: וועדת המדע של הכנסת שמעה במהלך היום הרצאה ממרצה רובוט ודנה היום בהתמודדות עם השינויים הצפויים בשוק התעסוקה בעידן הרובוטיקה.

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב אמר במהלך הדיון כי "הטכנולוגיה מתקדמת והרובוטיקה היא בקידמת הבמה". מקלב סיפר במהלך הדיון כי "פנה אלי אזרח וכתב לי שעד שנסיים לטפל ברכבת הקלה, הציבור ייסע ברחפנים וברכב ללא נהג. היום 4-5 אנשים עובדים סביב חולה סיעודי אחד. בעידן הרובוטי, נסתפק בעובד אדם אחד".

יו"ר האיגוד הישראלי לרובוטיקה פרופ' צבי שילר שהשתתף בדיון אמר בפני חברי הוועדה: "אנו בתחילתה של מהפכה טכנולוגית שתשלוט במאה ה-21. זו תשנה את חיינו תוציא עובדים ממשרות קשות ומסוכנות. לא נוכל לעכב את התפתחות הטכנולוגיה אנו צריכים לזהות את ההזדמנויות לחבק אותה ולהכין את הדורות הבאים לעולם החדש" שילר הוסיף ואמר: "ישראל די מובילה בעולם בתחום הרובוטיקה. אם ננצל את הטכנולוגיה נכון, נהיה בקידמת הבמה העולמית. זה ייצר אצלנו תעשיית הי-טק חדשה. אני קורא לגבש תוכנית לאומית ויפה שעה אחת קודם".

כאמור, במהלך הדיון האזינו חברי הוועדה גם לרובוט שדיבר אליהם. ד"ר רועי צזנה דיבר אל חברי הוועדה מארה"ב באמצעות רובוט, כאשר פניו נראו על גבי מחשב לוח שמותקן כראשו של הרובוט. לדבריו, "המקצועות משתנים במהלך ההיסטוריה. 60% מהמקצועות שהיו לפני 200 שנה, לא קיימים היום. לא כל משרה, מוחלפת במשרה חדשה. וכי מס' המשרות הולך ופוחת. בארה"ב משנת 2,000 לא נפתחו משרות חדשות. 40% מהמקצועות בסיכוי גבוה להיעלם בקרוב. עד 2025 בכל מקום בעולם ינועו מכוניות ללא נהג. כבר היום, מחשבים מספקים ייעוץ רפואי ומדפסות מדפיסות חלקי בניין"

יו"ר הוועדה ח"כ מקלב שאל בהומור, "איך הסדרנים יוציאו מהדיון רובוט שיו"ר הוועדה יבקש להרחיק מהדיון". ואילו ח"כ חיים ילין הגיב כי הוצאתו תתבצע על ידי לחיצה על כפתור און-אופ. מקלב אמר כי הוא מקווה שבקרוב מרצים ישראליים ירצו בעולם מהארץ באמצעות רובוטים.

במהלך הדיון אף הוצגה מדפסת תלת מימד שמבוססות על טכנולוגית הנחת שכבות דקות של חומרים פלסטיים או מתכות. המדפסת הוצגה על ידי אלכס ציגלמן שעומד בראשות חברה העוסקת בתחום. ציגלמן אמר בדיון כי "מדפסת תלת מימד מסוגלת להדפיס תכשיטים חומרים ביולוגיים, איברים ביולוגיים ועוד" ציגלמן אף הגיש ליו"ר הוועדה פטיש שהודפס במהלך הדיון. ואף הציג יד מכאנית שהודפסה ונועדה לילד קטוע יד.

ואם חשבתם לעצמכם מדוע עניין הרובוטים אמורים לעניין אותכם כנראה שלא שמעתם את ראש מעבדת רובוטיקה בטכניון פרופ' משה שהם שטען כי מכונית ללא נהג תביא בקרוב לפחות נהגים על הכביש ולפחות פחחי רכב, כיון שיהיו פחות תאונות דרכים, מה שיגרום להוזלה בתעריף ביטוחי הרכב. אז אולי יום אחד עוד ניסע עם מונית ללא נהג ונשלם הרבה פחות ובסופו של דבר המהלך יוביל לחסכון עבור הצרכנים.

השארת תגובה