האם 'פינוי בינוי' ייצא לדרך דווקא ב'שמואל הנביא'

עיריית ירושלים מהרהרת אודות תוכנית 'פינוי בינוי' ברחוב שמואל הנביא בעיר – איזור בניה צפופה ואוכלוסין חרדית • הרבנים מתנגדים: "גורדי שחקים מהווים בעיה בשבת ללא מעלית" • לפיני עזרא יש פתרון

בניה צפופה בירושלים
בניה צפופה בירושלים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעיריית ירושלים החלו לאחרונה בקידום תכניות 'פינוי בינוי' ברחוב שמואל הנביא, הרחבת הכביש והמדרכות, הסדרת נתיבי תחבורה ציבורית ופיתוח הסביבה.

בהנהלת העיר רק החלו בתכנונים ובדיקת האופציות האפשריות וכבר צצו להם הבעיות. המכשול: גורדי השחקים. בתכניות 'פינוי בינוי', מקבל הקבלן רשות לבנות פי 4-5 מסך הדירות הקיימות במבנה לפני ה'שיפוץ'. בבבניה צפופה כמו זו שברחוב שמואל הנביא, האופציה היחידה היא בבניה לגובה.

(מתוך מכתב שפירסמו רבני השכונות בעיר)

עם פרסום התכניות, פירסמו הרבנים התנגדות נחרצת ל'גורדי השחקים' ואליהם הצטרפו גם הנציגים החרדים בככר ספרא. בשיחה עם 'כל הזמן' מסביר מחזיק תיק הדיור החרדי ומשנה למחזיק תיק תכנון ובניה, חבר העירייה יוסי דייטש, כי המכשול העיקרי בגורדי השחקים – שבת ללא מעלית.

דייטש הדגיש כי "התכנית היא בחיתולים, זו תוכנית שרוצים להקים אותה, אך היא עדיין בשלבים ההתחלתיים ממש. בכל ירושלים עדיין לא קיימת תוכנית אחת מוכנה במסגרת פינוי בינוי. זהו תהליך שלוקח שנים ארוכות, ישנם פרויקטים הנמצאים בשלבי בניה מתקדמים, אבל עד לתוצאה הסופית צריכים לעבור מסכת ארוכה של ביורוקרטיה סבוכה". עם זאת, אומר דייטש כי במידה וה'פינוי בינוי' ברחוב שמואל הנביא יבוצע – בהתאם לצרכי המגזר החרדי ובתמיכת הרבנים, זו תהיה בשורה של ממש לכל תושבי אזור 'גאולה'.

חבר מועצת העיר פיני עזרא, סיפר ל'כל הזמן' כי אחת מהתוכניות להשמת 'פינוי בינוי' באזור החרדי – ללא גורדי השחקים, היא להוציא לפועל את התוכנית רק במתחמים ספציפיים בהם תתאפשר הבניה בפחות מ10 קומות. לדבריו, המומחים היותר נחשבים בתחום, כבר בודקים את האופציות הרציונליות, והוא מקווה כי יוכלו להוציא את התכניות מן הכח אל הפועל.

השארת תגובה