ישראל תדרוש הבהרות מארצות הברית: מדוע ריגלתם?

מבצע "אנרכיסט" החל כבר בשנת 1998 והוא נחשף רק בסוף השבוע האחרון • "התמונות וצילומי המסך שנחשפו מוכיחות שמל"טים ישראליים משמשים לתקיפה" • במערכת הפוליטית תוקפים: "אנו יודעים שהאמריקנים מרגלים אחרי כל העולם"

ריגול
ריגול
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעקבות דיווחים שפורסמו בכלי תקשורת בחו"ל, לפיהם ריגלו שירותי המודיעין של ארה"ב ובריטניה אחרי פעילות צה"ל ואף עקבו אחרי תשדורות ממטוסים ללא טייס וממטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי, צפויה הממשלה לדרוש הבהרות ממדינות אלו. עם זאת, בדרג המדיני הבהירו כי לא נפרץ הקוד המדובר.

לפי הדיווח המבוסס על מסמכים שפרסם סנואודן והוא לווה בתמונות לווין שתיעדו לכאורה את פעולות צה"ל, מבצע הריגול החל כבר ב- 1998, הוא כונה בשם 'אנרכיסט' והתנהל מבסיסי האזנה ומעקב בקפריסין ובביטניה. בין היתר מאפשרים התמונות וצילומי המסך מבט נדיר ל"סוד השמור" של צי כלי הטיס הבלתי מאוישים של ישראל, מכיוון שבחלקם אפשר לראות מל"טים ישראליים חמושים בטילים. "זו ההוכחה הראשונה שמל"טים ישראליים משמשים לתקיפה", נאמר בדיווח.

בזירה הפוליטית מגיבים בחומרה על הדיווחים, לדברי שר התחבורה והמודיעין, חבר הכנסת ישראל כץ: "אם אכן המידע הזה נכון, יש כאן פגיעה חמורה בביטחון מדינת ישראל. הדבר הזה ידרוש בדיקה והסקת מסקנות ולקחים. צריך בדק בית פנימי בישראל מבחינה מקצועית".

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, חבר הכנסת יובל שטייניץ הצטרף אף הוא לדברי כץ ואמרי כי הוא כלל לא מופתע מהדיווחים. לדבריו: "אנו יודעים שהאמריקנים מרגלים אחרי כל העולם, וגם אחרי ידידים ואחרינו. אבל זה מאכזב בגלל העובדה שישראל, למשל, כבר שנים לא מרגלת אחר ארה"ב. למעצמות יש יכולות לפצח צפנים. לא חושב שזו ממלכת הסוד הכמוסה ביותר, אבל ישראל תצטרך לשקול שינויים בהצפנות"

התמונות וצילומי המסך שנחשפו בדיווח