הקיצונים יצאו מדעתם • קמפיין אם תרצו ממשיך להסעיר

קמפיין השתולים של 'אם תרצו' ממשיך לעורר סערה • ראשי מפלגות מימין ומשמאל מגנים את הקמפיין • חה"כ סתיו שפיר פנתה בבקשה להוציא את הארגון מהקמפוסים: "בית המשפט קבע שיש מכנה בין אם תרצו לפאשיזם"

קמפיין 'שתולים בתרבות' של 'אם תרצו'
קמפיין 'שתולים בתרבות' של 'אם תרצו'
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

קמפיין 'השתולים בתרבות' של ארגון הימין 'אם תרצו' ממשיך לעורר סערה.

אמש השיקו בארגון קמפיין חדש במסגרתו הם חושפים את 'השתולים' בעולם התרבות והאמנות בקמפיין נחשפים מוזיקאים, שחקנים, סופרים ועוד, אשר תומכים, או מנהלים קשר כזה או אחר עם ארגוני שמאל קיצוני כ'שוברים שתיקה' או 'בצלם'.

בקמפיין החוצות שיעלה בקרוב תחת הכותרת "שתולים בתרבות", מוצגים לא מעט אמנים וסופרים מוכרים ולצדם נכתב כי זו "דרמה סוחפת על חבורת אמנים התומכים בארגונים שתולים" כשהם מוסיפים: "נמאס לממן אמנים התומכים בארגונים אלו".

אולם הקמפיין הזה זוכה לגל של תגובות נזעמות במערכת הפוליטית בישראל והפעם לשם שינוי גם ממנהיגי הימין.

ראשון המגנים היה מי שמתיימר להנהיג את הימין בישראל' יו"ר הבית היהודי' השר נפתלי בנט שאמר כי "הקמפיין נגד האמנים מביך, מיותר ומבזה"

גם שר הביטחון משה יעלון שהפך לדמות שנויה במחלוקת בקרב הציבור הימני בישראל התגייס לגנות את התופעה ואמר: "אני אתווכח עם מי שיש לי מחלוקת פוליטית עמוקה איתו, ואנסה לשכנע אותו ולהסביר לו מדוע אני סבור שהוא טועה. בד בבד אלחם על זכותו להביע את עמדותיו באופן חופשי, ללא כל חשש. האופן בו מוצגים אנשים בעלי דעה שונה כ"בוגדים", מגונה ומסוכן בעיניי, ומי שהוציא לאור את הקמפיין המסית הזה, אינו מייצג את הימין השפוי ובוודאי שלא את תנועת הליכוד וערכיה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אף הוא דברים דומים אך מסוייגים הרבה יותר: "אני מתנגד לשימוש במונח בוגד למי שלא מסכים איתך. בדמוקרטיה יש מקום לריבוי דעות". במהלך דבריו התייחס נתניהו גם לארגון "שוברים שתיקה" כי "הציבור מתנגד נחרצות לשוברים שתיקה, שמוציא דיבת הארץ רעה בחו"ל".

גם יו"ר שס השר דרעי גינה את הקמפיין. בהודעה שפירסם נאמר: "קמפיין השנאה הזה חמור, מגונה ומקומם. בתלמוד במסכת ברכות לימדו אותנו כי כל המלבין פני חברו ברבים כאילו שפך דמים. היהדות מלמדת אותנו כי אי שמירה על כבוד האדם עלולה להוביל למחוזות קשים. אותם אמנים ואנשי תרבות הם אזרחים טובים וחבל שגלשנו למחוזות כאלה"

מי שעוד תקף בחריפות את הקמפיין הוא יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד: "הקיצונים יצאו מדעתם. האב השכול שבנו נהרג במלחמת לבנון השנייה דוד גרוסמן ורבקה מיכאלי בוגדים ? עמוס עוז שתול ? גילה אלמגור סמי מיכאל ושאנן סטריט  הם מרגלים ? זה לא עניין של פוליטיקה. זה עניין של הגינות בסיסית. של חיים משותפים. כל אדם הגון – ימני או שמאלני – צריך לצאת נגד הקמפיין המכוער, המשסה, המפצל והאלים הזה. האם השתגענו ?" תהה לפיד.

אחרון המגיבים הוא יו"ר מפלגת 'כולנו' השר משה כחלון שאמר: "יוזמות הזויות וקמפיינים שונים שמהותם לפלג, לפצל, להסית ולגדר הם סכנה לכל יסוד ממלכתי מאחד של מדינת ישראל. לקמפיינים האלה שלקוחים מימים של משטרים אפלים אין מקום בחברה הישראלית"

ובתוך מצעד הגינויים יש גם מי שלוקחת את העניין צעד אחד קדימה. ח"כ סתיו שפיר פנתה במכתב לבנט כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה ולראשי האוניברסיטאות בבקשה להוציא את תנועת 'אם תרצו' מהקמפוסים. שפיר כתבה כי "שיטותיה האגרסיביות של עמותת אם תרצו הובילו זה מכבר לאיומים על חייהם של מורים, שופטים וכעת גם אומנים ואנשי ציבור כולם אנשים שומרי חוק" שפיר הוסיפה "בית המשפט העליון אף טען שישנו מכנה משותף מסויים בין עמדותיה של אם תרצו לבין עקרונות מסויימים שביסוד הפאשיזם" כתבה.

יצויין כי בקמפיין הקודם בו נחשפו אנשי שמאל העומדים מאחורי ארגוני השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה' 'בצלם' 'יש דין' ועוד לא נשמעו גינויים מהצד הימני של המפה אולם כעת לאחר שהעניין הוביל לקמפיין נגד בכירים בעולם התרבות גם הימין מזדרז לגנות.