אובמה בטקס יום השואה בשגרירות ישראל: "כולנו יהודים"

נשיא ארה"ב ברק אובמה השתתף לפנות בוקר בטקס לזכר יום השואה שהתקיים בשגרירות הישראלית בוושינגטון • "עלינו להתמודד עם העובדה שהאנטישמיות בעולם במגמת עלייה. אסור לנו לשתוק. כולנו למעשה יהודים", אמר אובמה

ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (2)
ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (2)

נשיא ארה"ב ברק אובמה השתתף לפנות בוקר בטקס יום השואה שהתקיים בשגרירות הישראלית בוושינגטון. זו הפעם הראשונה שבה משתתף נשיא מכהן בטקס זה.

טקס הזיכרון נערך במסגרת יום השואה הבינלאומי, בשגרירות ישראל בוושינגטון ובשיתוף מוזיאון "יד ושם". הנשיא העניק מדליות של כבוד לארבעה חסידי אומות עולם, בהם שני פולנים ושני אמריקאים שהצילו יהודים מהצורר הנאצי בימי מלחמת העולם השנייה.

הארבעה להם הוענקו התארים הם רודי אדמונד, לואיס גונדן, וולרי ומרילה זביצ'סקי. במסגרת הטקס שאירח במשכנו השגריר רון דרמר, השתתפו גם ראשי הקהילה היהודית בארה"ב. הטקס היה הראשון שבו ניתן התואר "חסיד אומות עולם" בשטחה של ארצות הברית. השגריר דרמר אמר שהשתתפותו של הנשיא אובמה באירוע היא "מחווה ראויה לראויים ביותר בינינו".

"כשאני עומד כאן ושומע את הסיפורים, אני נזכר ברגעים בהם אני עצמי חוויתי את זיכרון השואה", אמר הנשיא האמריקני ברק אובמה באירוע. "את הסיפורים של סבתי על סבי, שחזר משחרור בוכנוואלד ובמשך חצי שנה לא דיבר עם איש בשל הזוועות שראה והתקשה לעכל; על הזכות שניתנה לי לבקר בעצמי בבוכנוואלד יחד עם אלי ויזל, ולראות במו עיני את המשרפות; לפסוע במוזיאון יד ושם ולחוות את הפרצופים והקולות של הזכרונות; ולקחת את בנותיי שלי למוזיאון השואה – כי ילדינו מוכרחים לדעת על הפרק הזה בהיסטוריה שלנו, ושעלינו לעולם לא לחזור עליו".

"עלינו להתמודד עם העובדה שהאנטישמיות בעולם במגמת עלייה. אסור לנו לשתוק. מתקפה על היהדות היא מתקפה על כל הדתות, על התפיסה הבסיסית לפיה עלינו לנהוג באחרים כפי שאנו רוצים שינהגו בנו, כולנו למעשה יהודים", הצהיר הנשיא אובמה, "אמריקנים בפרט מוכרחים להבין כי מדובר במתקפה על הרבגוניות שלנו, על הרעיון היסודי לפיו אנשים מרקעים שונים יכולים לשגשג יחד".

הנשיא, שחזר באירוע על מחויבותה של ארצות הברית לקיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, התחייב גם כי ארצו תסייע לניצולים שבשטחה. "אין הצדקה לכך שמי שעבר את זוועות השואה יסבול גם לעת זקנה", הסביר, "אנו בבית הלבן פועלים כדי לוודא שהם יוכלו לחיות בכבוד". על היחסים עם ישראל אמר: "מחויבותנו לביטחון ישראל תהיה איתנה לנצח".

מיד לאחר מכן נשא נתניהו נאום מוקלט והודה לאובמה על השתתפותו בטקס, "בשם העם הישראלי, ברצוני להודות לך, הנשיא אובמה, שבאת לשגרירות שלנו כדי לציין אירוע חשוב זה. אני גם מודה לך על מחויבותך להמשך ולעבוד יחד אתנו לחזק את ביטחונה של ישראל בעשור הקרוב. נוכחותך משקפת את קשר הידידות הבלתי ניתן לערעור בין ארצות הברית לבין המדינה היהודית, וזו מחווה ראויה לארבעת האנשים שלהם אנחנו חולקים כבוד הערב".

נציין כי בטקס השתתפו ניצולי שואה ביניהם הרב הראשי לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו.

השארת תגובה