הכנסת עם הרה"ר: כשרות רק לסגורים בשבת

מליאת הכנסת דחתה את הצעת החוק הקנטרנית של ח"כ אלעזר שטרן המבקשת לתת כשרות לעסקים פתוחים בשבת או שנערכים במקום אירועי תועבה • שטרן: הרבנות מתנגדת להצעה מאינטרסים זרים • השר אזולאי: תעודת כשרות אינה חובה

חה"כ אלעזר שטרן ויו"ר מפלגתו יאיר לפיד
חה"כ אלעזר שטרן ויו"ר מפלגתו יאיר לפיד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מליאת הכנסת דחתה את הצעת חוק איסור הונאה בכשרות של חבר הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) באמצעותה ביקש לתת תעודות כשרות גם לעסקים הפתוחים בשבת וזאת בניגוד לנהלים הקיימים כיום. ההצעה נפלה לאחר ששלושים ושישה חברי כנסת תמכו בהצעה ואילו 43 חברי כנסת התנגדו.

על פי הצעת החוק שנדחתה הרבנות תעסוק אך ורק בכשרותו של כשרות המוצרים בבית העסק אך לא מעבר לכך. כך שאם בית העסק יהיה פתוח בשבת ובמועדי ישראל או אם יערך באולם טקס נישואין שלא על פי ההלכה הדבר לא יהווה שיקול והרבנות המקומית תחוייב לתת תעודת כשרות למקום.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "חוק איסור הונאה בכשרות, התשמ"ג–1983, קובע כי "במתן תעודת הכשר יתחשב הרב בדיני הכשרות בלבד". מאחר שהגדרת המונח "דיני כשרות" אינה ברורה, בפועל נמתח הגבול, וכתוצאה מכך, נשקלים שיקולים אשר אינם קשורים לכשרות המזון המוגש או הנמכר במקום, כגון: הצגת מופעים לא צנועים במקום, עריכת טקסים לא לפי ההלכה היהודית ועוד"

הצעת החוק באה למעשה לקבוע כי תעודת ההכשר תינתן לבית אוכל בהתחשב אך ורק במידת כשרותו של המזון, ברוח פסיקתו של בית המשפט העליון. ובמידה והעסק יהיה פתוח גם בשבתות ובמועדי ישראל במקום תוצג תעודת כשרות אשר תהיה תקיפה רק בימות השבוע.

ח"כ אלעזר שטרן שהגיש את הצעת החוק בחר בדבריו לתקוף את הרבנות הראשית בטענה שהרבנות מתנגדת להצעה בעקבות אינטרסים זרים: "הכשרות משמשת היום להונאה, על הגב של סמכות לתת תעודת כשרות, מעמיסים עוד כל מיני דברים שיש להם אינטרס בהם, שבינם לבין כשרות אין כלום. יש רבנים מטעם הרבנות הראשית שנותנים כשרות למקומות שפתוחים בשבת, כמו למשל בבתי מלון. במקום לקרב אנשים ליהדות הרבנים מרחיקים אותם" אמר.

שר הדתות דוד אזולאי הדף את הביקורת של שטרן והסביר כי תעודת כשרות אינה חובה למי שאינו מעוניין בכך. "אם בעל עסק כן רוצה תעודת כשרות, עליו לעמוד בתנאים שנקבעו בחוק. בעבר הרבנות ניסתה לבחון באופן מעשי את האפשרות להשתמש בשבת בכלים חלופיים אבל הניסיון הוכיח שיש קושי לבצע את זה ולהפריד בין כלים של יום חול לבין כלים של שבת" דברי אזולאי.