בלתי נתפס • נתניהו שומר על ארשת פנים קפואה

הם חטפו כוויות קור כשעמדו בחוץ והמתינו לשלג שבושש לבוא ורק נתניהו ממשיך לשמור על ארשת פנים קפואה, למרות שאין לכך קשר למזג האוויר. הוא גם הבטיח שהבניה שהוקפאה בירושלים מקורה בהחלטה מדינית ולא בחמ"ל של עיריית ירושלים

בנימין נתניהו במליאת הכנסת צילום דוברות הכנסת (3)
בנימין נתניהו במליאת הכנסת צילום דוברות הכנסת (3)

(מדוע השלג לא באמת נתפס על הקרקע ולמה החלטתי להיות חזאי?)

בימים האחרונים החלטתי לעשות הסבת מקצוע. מהיום אני חזאי. כלומר, זה שמגיש את התחזית היומית. כלומר, זה שלא יודע מה ילד יום או לילה.

נכון, עוד לא עברתי להתגורר בבית דגן והשירות המטאורולוגי תמיד נשמע לי כמו שירות משלוחים של מסעדה יפנית. אין לי מושג איך מביטים על המפה הסינופטית (אין קשר משפחתי לסינוסיטיס), כי ביום יום אני בקושי מצליח להסתדר עם מפה חד פעמית שנדבקת ליד בגלל הקור.

ובכל זאת, בהערכה זהירה, אני יכול להגיד כמעט בבטחה ברמה של עשרים אחוזי הצלחה, שמחר או מחרתיים, ייתכן גם בעוד שלושה חודשים – ירד שלג, או שלא. מחרתיים יהיה גשום, או מעונן חלקית, או טמפרטורות רגילות לעונה עם ניצנים של שרב כבד. ייתכן ויהיה קר מהרגיל לעונה, או שהמעלות יהיו נמוכות מהרגיל לעונה, או שמחר יהיו מבצעי סוף עונה. ייתכן ויהיו שיטפונות במקומות הנמוכים, בעיקר אלו שנמצאים בסמיכות למקומות הגבוהים, שמשם נוזלים כל המים של המדינה. ייתכן ותורגש קרה באזורים מסוימים, בעיקר באזור ההוא במטבח שישראלים רבים מכנים אותו בשם מקפיא.

אני גם יודע בוודאות שכאשר הטמפרטורות גבוהות, הסיבה היא תורשתית בלבד. ככל הנראה גם ההורים שלהם היו גבוהים.

החזאים לא מספרים לכם את כל האמת, מהסיבה הפשוטה: הם לא יודעים מהי האמת. הם רואים במפה שגל קור מגיע אלינו מאזור סיביר. הם רק לא היו בטוחים אם זה גל קור או גל טרור. בשני המקרים, אנשים קופאים על מקומם.

החזאים, כמו שן כואבת במיוחד, חשים את עצמם לקובעי סדר היום של כולנו. כל השנה משאירים אותם לשניות האחרונות של מהדורת החדשות, איפשהו בין הפרסומות לחסות. פתאום, הם קופצים לראש המהדורה. על פיהם יוחלט אלו כבישים ייסגרו והיכן יתקיימו לימודים.

יש לי רק בקשה אחת מהחזאים: תהיו יותר ספציפיים. אין לי מושג מה זה אומר שמחר יהיה קר מהרגיל לעונה. כיוון שאין לי ידע של ממש בחישובים סטטיסטיים ואני לא מחזיק בכיס טבלת אקסל שמפרטת לי אלו טמפרטורות אמורות להיות בכל עונה, הייתי שמח שתפשטו לי את המושגים. בקור הזה אני בכלל לא זוכר באיזו עונה אנחנו נמצאים. פשוט תגידו אם יהיה קר או חם. האם להצטייד רק בסוודר חמים או שכדאי להיות בסביבה של שלושה מעילים, מטריה, בונקר תת קרקעי וכסא שבמקור שימש כפלטה של שבת.

אהה, ועוד משהו: מה נסגר איתכם בעניין גובה הגלים? אין לכם כבר מה לעשות? את מי זה מעניין? אני חייב לפגוש פעם את מי שאחראי למדוד לכמה מטרים מגיע כל גל.

בהזדמנות הבטחתי לעצמי לסור לחוף הים, לקחת מד מטר ולבדוק האם באמת גובה הגלים הם כפי שנמסר לנו ע"י החזאים. יום אחד אני אוכיח לכם שטעיתם בכמה סנטימטר.

הבטיחו לנו שלג. הבטיחו שהוא ייערם, הבטיחו שהוא ייתפס. כלומר, אוי ואבוי למי שייתפס בלי שלג. זה בלתי נתפס שהחזאים לא מקיימים הבטחות. מה, הם פוליטיקאים?

למסקנה אחת הגעתי בימים האחרונים: מזג האוויר, כמו המצב הבטחוני, גורם לנו להתנהג בדיוק אותו דבר: ככל שקר יותר, ככל שגל הטרור מחריף יותר, אנחנו מתמגנים. עוטים עלינו שכבות של הגנה – מפני הקור, מפני הטרור.

כפי שהבנתם, השלג הוא לא בדיוק מה שהבטיחו לנו. מפלסות השלג נותרו מיותמות. טונות המלח שהוכנו מבעוד מועד ישמשו לפיזור מלח על הפצעים של כל אלו שחטפו כוויות קור כשעמדו בחוץ והמתינו לשלג שבושש לבוא.

ורק נתניהו ממשיך לשמור על ארשת פנים קפואה, למרות שאין לכך קשר למזג האוויר. הוא גם הבטיח שהבניה שהוקפאה בירושלים מקורה בהחלטה מדינית ולא בהחלטה שהתקבלה בחמ"ל של עיריית ירושלים. אם אתם רואים בניינים חדשים ונדמה לכם שאנחנו בעיצומה של הבניה, אנחנו יכולים להבטיח לכם שתחילת בנייתם נעוצה אי שם בשנים עברו שבהן מדינה ריבונית הייתה מסוגלת לקבל החלטה פשוטה – לבנות בעיר הבירה שלה. בינתיים, נותרו כאנדרטת זיכרון לתקופה ההיא, שורה של שלדי מבנים שבהם לנים שוהים בלתי חוקיים שעשו עלייה מהחלק המזרחי של העיר. שלד של בניין א"א להרוס, אבל גם א"א להמשיך ולבנות. אבל זה כנראה מעניין את הממשלה כשלד דאשתקד.

חוף הדרך

השר להגנת הסביבה החליט שרשות הטבע והגנים רשאית לגבות תשלום בכניסה לחופים גם בימות החורף. אחרי ששמעתם את התחזית של השבוע, לא בטוח שיהיה לכם חשק להגיע לחוף בימים כאלו, אבל ריבונו של עולם, על מה גובים שם תשלום? יש מצילים? יש שירותי הצלה?

החוק מאפשר לגבות תשלום בכניסה לחוף רק כאשר מפעילת החוף מספקת שירותי הצלה ושירותים אחרים. אז מדוע אם גובים כסף גם אם מדובר ביום חורפי במיוחד או בשעת לילה מאוחרת? כי השר מאפשר את זה וכי רשות הטבע והגנים ישמחו שעוד כמה שקלים ייכנסו לקופתה.

שאילתא

שר הביטחון משה בוגי יעלון הצהיר השבוע שטורקיה מסייעת לדאע"ש. יכול להיות שיעלון לא אוהב את שיטת "הכל כלול"? יש סיכוי שהוא לא מחבב את חבילות הנופש שהישראלים קונים באנטליה?

שורת סיום

שמעון פרס מודה: "בפעם הראשונה שאושפזתי התלוצצתי עם רופאיי. בפעם השניה – מדינה שלימה מתלוצצת עליי".