סוער: המליאה לא הצביעה על חוק העמותות

מליאת הכנסת ננעלה לפני שהצביעה על 'חוק העמותות' אותו יזמה שרת המשפטים • יו"ר הכנסת הודיע כי המליאה ננעלת בשל מזג האוויר הסוער • היום ריחפה השאלה כיצד ינהגו חברי הכנסת ה'מורדים' • וגם: החוק היחיד שעבר הערב במליאה

מליאת הכנסת. צילום: דוברות הכנסת
מליאת הכנסת. צילום: דוברות הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מליאת הכנסת הייתה אמורה להתכנס הערב ולהצביע על 'חוק העמותות' אותו יזמה שרת המשפטים איילת שקד שנועד להטיל סנקציות על ארגונים המקבלים כספים ממדינות זרות כשהנפגעים העיקריים הם עמותות השמאל כמו 'שלום עכשיו' 'בצלם' ו'שוברים שתיקה'

לאורך כל היום ריחפה השאלה באוויר האם אכן בסופו של דבר ההצבעה תגיע לדיון או שמא תדחה למועד אחר וזאת בעקבות הודעתם של שני חברי כנסת מן הימין בצלאל סמוטריץ ואורן חזן כי לא יצביעו יחד עם הקואליציה עד לחזרתם של רוכשי הבתים שפונו בחברון ומוקדם יותר הערב אף פורסם כי מבחינתו של ח"כ סמוטריץ מדובר במהלך מתואם עם ראשי סיעתו בנט ושקד שגיבו את המהלך.

בסופו של יום בעקבות מזג האוויר הסוער הודיע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי לאור הנחיית קצין הכנסת ישיבות המליאה ננעלות על מנת לאפשר לחברי הכנסת להתפזר לביתם.

בכך למעשה התייתרה השאלה הפוליטית כיצד ינהגו חזן וסמוטריץ בעת ההצבעות וזאת לאחר שיו"ר הכנסת הנגבי הודיע כי ינקטו בצעדים משמעתיים נגד חברי קואליציה שיצביעו שלא כפי החלטת הממשלה. באופוזיציה הביעו קורת רוח לאחר שהמליאה ננעלה בלי שהצטרכו להצביע על 'חוק העמותות' והבהירו כי אילו היו דיוני המליאה ממשיכים היו מתנגדים להצעה בכל מחיר. "ההחלטה לנעול את דיוני המליאה הייתה של יו"ר הכנסת בלבד. אנחנו לא ביקשנו לקצר או לסיים"

החוק היחיד שעבר בטרם נסגרה המליאה הינו חוק הפוטר את רופאי השיניים שהינם עולים חדשים מבחינות קבלה במידה ויש להם ניסיון של חמש שנים ומעלה. שר הקליטה זאב אלקין אמר בעקבות אישור החוק: "אני מודה ליו"ר הכנסת ול96 חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה שלא נכנעו לאיומי השלג הכבד ואישרו פה אחד בקריאה שניה ושלישית את החוק. זוהי בשורה מצוינת לעולים החדשים. אני מודה לראש הממשלה ולשר הבריאות ליצמן על תמיכתם הנחושה ועל הסיוע בהעברת החוק".