תעלומת עמנואל • "החייל הטוב בעולם"

המסתורין סביב דמותו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד, לא התפוגג גם אחרי כמעט עשר שנים מאז נהרג, במלחמת לבנון השניה • כלי תקשורת שונים פרסמו השבוע, שאילן מורנו, אביו של עמנואל, דרש בטקס בלשכתו של ראה"מ נתניהו לפרסם את תמונתו – אך בראיון ל"כל הזמן" הוא מכחיש זאת בתוקף • אז מה בכל זאת מונע את פרסום התמונה עד היום? מה אפשר לספר על פעולותיו הסודיות? והאם במשך השנים הגיע למשפחתו מידע חדש על המסתורין שאפף אותו גם בחייו?

אילן מורנו
אילן מורנו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

עד היום, כמעט עשר שנים אחרי שנהרג, אסור עדיין לפרסם את תמונתו של סגן אלוף עמנואל מורנו הי"ד, שנהרג במלחמת לבנון השניה.

אין לזה תקדים. מעולם לא קרה בתולדותיה הקצרים למדי של מדינת ישראל, שתמונתו של חייל שנהרג – גם אם שימש בתפקיד בכיר – תיאסר לפרסום. אבל פרט זה, יחד עם עוד פרטים מתפקידיו העלומים של מורנו, לוטים בערפל.

אבל הנה, השבוע הגיעו הכותרות בכלי התקשורת בישראל ובישרו: עשר שנים אחרי, המשפחה מבקשת לפרסם סוף-סוף את התמונה. כותרת ב"מעריב" סיפרה: "אביו של קצין סיירת מטכ"ל עמנואל מורנו – קורא למערכת הבטחון לפרסם את תמונת בנו". בידיעה עצמה נכתב כי "אביו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, אילן מורנו, קרא להסיר את האיפול שקיים סביב נסיבות מותו של בנו, קצין סיירת מטכ"ל עטור שבחים שנהרג במלחמת לבנון השנייה".

בידיעה סופר כי "במהלך טקס כתיבת אותיות בספר תורה שקיים ארגון יד לבנים בנוכחות ראש הממשלה, סיפר האב לאורחים כי הוא מביע תמיהה מדוע עשר שנים אחרי שבנו נפל כגיבור בקרב, סיפורו מאופל ותמונתו אסורה בפרסום. יו"ר יד לבנים אלי בן שם השיב לו בפני ראש הממשלה כי רק שר ביטחון וראש ממשלה יודעים מדוע לא ניתן לפרסם את שמו. מורנו מצידו אמר, כי הוא לא יודע מה עשה בנו והיה שמח כבר לדעת מדוע המסתורין כה גדול סביב דמותו".

בכלי תקשורת אחר הגדילו לעשות עוד יותר, וכתבו על אילן מורנו כי הוא "לא יודע מה עשה בנו והיה שמח לדעת כבר מדוע המסתורין כה גדול סביב דמותו. לדבריו, בשנים האחרונות הוא מנסה להבין מה בדיוק היה חלקו של בנו במערכת הביטחון ואת נסיבות מותו".

כדרכם של כלי תקשורת, הדברים לא היו מדויקים כלל וכלל. בראיון ל"כל הזמן", הסביר השבוע אילן מורנו שהדברים לא היו ולא נבראו. הוא לא דרש ולא ביקש את פרסום תמונת בנו או פרסום פרטי המבצעים בהם היה מעורב (מעבר לאלה שפורסמו בשנים האחרונות). הוא רק נשאל על ידי אחד הנוכחים בחדר מדוע נאסרה תמונת בנו לפרסום, והשיב על זה כי אינו יודע וכי ראש הממשלה כנראה כן יודע. זה כל מה שהיה. הוא לא הציג לא כעת ולא בשנים שעברו מאז, אף דרישה לפרסום תמונת בנו או הפרטים על שירותו המסתורי.

הלוחם הטוב בעולם

אז מה בכל זאת יודע אילן מורנו על תעלומת חייו של בנו? מסתבר שלא הרבה. "תעלומה", היא כמובן רק עבורנו, אך לא עבור חבריו הקרובים של מורנו לסיירת מטכ"ל ושאר היחידות המובחרות בהן היה חבר, ששותפים לסוד חייו של מי שכונה לפני מספר שנים "החייל הטוב בעולם".

למה "החייל הטוב בעולם"? ובכן, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר הרצי הלוי תיאר את ייחודיותו כלוחם: "אם צה"ל הוא הצבא הטוב בעולם, וסיירת מטכ"ל היא היחידה הכי טובה בצה"ל, ועמנואל הוא הלוחם הכי טוב בסיירת מטכ"ל – אז עמנואל הוא הלוחם הכי טוב בעולם". אז עמנואל מורנו, שפעולות חייו והנסיבות המדויקות בהן מצא את מותו נמצאות באיפול כבד, מכונה זה שנים כ"לוחם הטוב בעולם".

אביו, אילן מורנו, סמנכ"ל ב"ביטוח הלאומי", עלה יחד עם רעייתו מפריז בשנת תשל"ב. "היה זה לאחר שנולדו לנו ארבעה בנים בפריז", הוא מספר לנו. "גם עמנואל נולד בפריז. ועלינו ארצה כשהוא היה בן שנה, בעקבות מלחמת ששת הימים, כמו לא מעט יהודים שקיבלו זעזוע אחרי המלחמה הזאת. התחושות בעולם כלפי ישראל היו לא פשוטות, ולא מעט אנשים החליטו אז לעלות ארצה, להביע סולידריות ולהצטרף לעם ישראל שגר כאן במדינת ישראל".

אילן יליד מרוקו, ורעייתו ילידת טוניס. השניים הגיעו לצרפת לצורך לימודים שונים, אבל בעיקר, כפי שהוא מספר, כדי ללמוד במכון לחוזרים בתשובה שהיה על יד פריז. לאחר שנפגשנו והחליטו להתחתן, הקימו משפחה בפריז, כשהוא ורעייתו עבדו כמורים למתמטיקה ומרצים לכלכלה.

• מה הביא לחזרה שלך בתשובה?

"מפגש אקראי שלי בתור נער צעיר, עם הדוד היחיד שלי שהיה דתי. הוא הזדעזע מכך שאני עושה בר מצוה כשאיני יודע עברית ואיני יודע די על היהדות והדת, הפנים העצובות שלו הם אלה שהביאו אותי לשקול מחדש את עתידי. הוא הביא לי ספרים שונים על יהדות בצרפתית, ואז התחלתי להתעניין. בגיל 15-16 כבר הפסקתי להופיע בבית הספר בשבת".

כמה שנים לאחר מכן הגיע ללימודים מסודרים ליהדות במכון בפריז, התחתן והקים משפחה. לאחר מלחמת ששת הימים, כאמור, עלה עם משפחתו ארצה. כאן גדלו ילדיו בשכונה החרדית סנהדריה המורחבת בירושלים, ורוב ככל ילדיו – שירתו ביחידות מובחרות, מהם שניים, בהם עמנואל ז"ל, ב"סיירת מטכ"ל".

• מה השפיע עליהם ללכת דווקא ליחידות הללו?

"אני לא ממש יודע לומר. אולי האווירה אז, של שנות שנות ה-70', הייתה כזו שכיוונה לשם. אני יכול לספר שכדי להשלים את פרנסתנו בזמנו, אני הייתי מדריך ג'ודו בכמה מקומות, והייתי לוקח מפעם לפעם את הילדים איתי לאימונים. האם זה השפיע? איני יודע, אבל אני מניח שזה הוסיף להם ברצון להיות לוחמים.

"אבל", מבקש מיד מורנו להדגיש, "אנחנו לא כיוונו אותם לשם. כל הבנים שלי למדו בישיבות, והם כולם למדנים. עמנואל ז"ל לא היה מסתובב בלי גמרא ביד. כשהיה נוסע במסוק למשימות, הוא היה משאיר את הגמרא במסוק, ולאחר מכן מקבל את הגמרא בחזרה. ואם לא גמרא, אז תמיד היו בכיסיו שתי מהדורות זעירות של דרך ה' לרמח"ל ושמירת הלשון-חפץ חיים. הוא היה בחור שידע לשמור על לשונו, גם לפני הצבא, והמשיך עם זה בצבא. הייתה לו לשון נקיה, עמנואל ז"ל גם היה למדן וכל רגע פנוי שימש אותו ללימוד תורה".

מסגרת סודית בתוך מסגרת סודית

17 שנים, עד מותו בגיל 35, שירת עמנואל מורנו בתפקידים שונים בצבא. במותו (כשהוא נשוי ואב לשלושה), כבר היה בתפקיד סגן אלוף. "אנחנו לא כל כך עודדנו אותו להמשיך בצבא כ"כ הרבה שנים, אבל קיבלנו את החלטתו. הבנו שהוא עושה דברים חשובים. עמנואל ז"ל הלך על מסלול מייגע, קשה וארוך, ואח"כ עשה כנראה דברים חשובים, וקשה לומר שלא דאגנו, אבל לא מנענו ממנו".

• היו זמנים ארוכים שלא ראיתם אותו?

"אף פעם לא היו תקופות ארוכות שלא ראינו אותו. היה אמנם תקופה שאנחנו נסענו לשוויץ לשליחות, ואז אכן לא ראינו אותו תקופה מסוימת, אבל לא בגלל שירותו".

• מה אתם יודעים על שירותו? כמעט ולא ידוע דבר על פעולותיו, עד היום.

"הדבר היחיד שאני יכול לומר, פשוט כי הוא התפרסם, הוא שהוא עבד במסגרת מאד מצומצמת בתוך סיירת מטכ"ל, מסגרת קצת מופרדת של פעילות, בנפרד מפעילות הסיירת עצמה. מעבר לזה אין לי מושג, אנחנו יודעים בדיוק רק את מה שהתפרסם במהלך השנים. אני כמובן מניח שאשתו יודעת יותר מאיתנו, כי כשהוא היה עוזב אותה לפעילות כלשהי הוא היה מודיע מתי פחות או יותר הוא מתכוון לחזור מהפעולה או מהמשימה הקשה, והיא כנראה יודעת מעט יותר".

• במהלך השנים לא ניסית לשאול? להתעניין?

"לא. המשכנו באותה 'שמירת הלשון והאוזן' שבה היינו גם בחייו של עמנואל וגם אחד מאחיו, שיבדל לחיים. כל החיים לצדו היו ב'כאילו'. הוא, 'כאילו' לא עשה כלום ולא היה בסיירת מטכ"ל, ואנחנו ב'כאילו', לא ידענו על מעשיו וקיבלנו את שתיקתו. כשהוא היה חוזר הביתה, התייחסנו אליו כמו אל הבנים האחרים. בבית הוא התנהג כמו שאר הילדים, ועזר בגיהוץ או בשטיפת הכלים. לא היינו אפילו צריכים להגיד לו, כי הוא עשה זאת מעצמו".

• תספר לי על הרגע שבו הגיעו אנשי 'קצין העיר', בסיומה של מלחמת לבנון השנייה, להודיע לכם על מותו של עמנואל.

"זה היה רגע מאד משונה. הם הגיעו אלינו בשבת, כשאני הייתי כבר בבית הכנסת, כשאשתי היתה לבד בבית. איני יודע באיזו מצוקה היא היתה כשהיתה צריכה לשמוע את זה לבד. והם יחד עם אשתי באו להוציא אותי מבית הכנסת, לבשר לי את הבשורה המרה. המוזר הוא, שיומיים לפני כן היינו באזכרתו של חבר של עמנואל, שגם קראו לו עמנואל, עמנואל אביטבול ז"ל. הוא היה ת"ח וגם שירת בצבא, אבל לא נפל במלחמה אלא נהרג לאחר שמשאית הפילה אותו מהאופנוע עליו נהג. באזכרה, חילקו לנו את החוברת על שמו עם תמונתו עליה, והכותרת הייתה 'עמנואל ז"ל'. משום מה הנחתי את החוברת הזאת בכניסה לבית, על השולחן. וכשנכנסו אנשי קצין העיר, הם נדהמו לראות את החוברת 'עמנואל ז"ל' מולם. אמנם עם תמונה אחרת, אבל ממילא הם לא ידעו כיצד היה נראה בני. הם היו המומים כשראו על השולחן חוברת שכביכול בישרה על הבאות".

• ואז מורים לכם להסיר את תמונותיו מהקירות ולא לפרסם אותן. מה הרגשתם עם ההוראה הזאת?

"האמת היא שההוראה לא הייתה מוזרה עבורנו, כי אסור היה לצלם אותו גם בחייו אם התמונה תופץ, והבנו לאחר מותו שזה ימשיך להיות כך, וזה לא הפתיע אותנו. אינני יודע עד היום אלו משימות הוא מילא שבשלהן אסור לפרסם את תמונתו. זה לא ציער אותנו, כי אנחנו התרגלנו מעבר לכך, במידה כלשהי זה גם נח לנו, כי עמנואל ז"ל הפך להיות דמות ציבורית וקצת 'ברח' מאיתנו, ומה שנשאר לנו זו התמונה שיש לנו ולחברים, שישאר לנו משהו שאיננו ציבורי".

• השר נפתלי בנט היה חבר קרוב של עמנואל, בן גילו, ששירת לצדו בצוות סיירת מטכ"ל. דיברת אתו במהלך השנים? הוא סיפר לך משהו על בנך?

"דיברתי אתו, בודאי, אבל כל השנים הוא לא סיפר שום דבר סודי, רק על החוויות שהיו להם כחברים. החבר'ה שהיו בסירת מטכ"ל הם חבר'ה שלמדו לשמור את לשונם בכל מה שקשור לפעילות הצבאית שלהם, כך שאף פעם לא שמענו מבנט שום דבר, רק שהוא היה חייל מאד מיוחד. אגב, בבמות רבות מדבר השר בנט על עמנואל ז"ל כדמות מופת".

במאבק מול דיראני

• ואין לכם סקרנות ברמה האישית, לדעת מה הדברים הכה סודיים שעשה עמנואל בשירותו?

"לא. החינוך שקיבלנו ממנו היה כזה, שאחרי מותו לא מצאנו שום סיבה לשאול שאלות. היו כמה מבצעים שכן התפרסמו בעיתונים, אבל לא חפרנו ובדקנו מעבר למה שפורסם בעיתונים. מה שהתפרסם, התפרסם. ידוע למשל שהוא הוביל את המבצע לחטיפת הטרוריסט מוסטפה דיראני. במה שפורסם מהמבצע הזה, ראינו כמה נקודות שבאמת היו אופייניות לו. המבצע הזה, מטרתו הייתה ללכוד את מוסטפה דיראני, שאולי ידע על מקומו של רון ארד, הנווט השבוי שעקבותיו אבדו לאחר שאנשיו של דיראני שבו אותו. המבצע היה לחטוף את דיראני, מהכפר הערבי בלבנון שנמצא 150 קילומטרים צפונה מהגבול עם ישראל, באמצע הלילה מבלי לעורר מהומות. זה כמובן לא בדיוק הדבר הכי פשוט שבעולם. הנקודה החשובה עבורנו, עליה שמענו ממה שהתפרסם, הייתה נקודה מסוימת: אלוף משנה ליאור לוטן, שמשמש היום כיועץ לראש הממשלה נתניהו, סיפר שהוא יחד עם עמנואל נכנסו נכנסים לחדרו של דיראני בביתו. לוטן התנפל עליו, והם החלו להתקוטט. עמנואל בא והיכה בראשו, אבל אז נעלם. בינתיים לוטן ניסה לשים אזיקים לדיראני, כשאשתו של דיראני צועקת כל הזמן בבית. החשש היה שהמבצע, שאמור להיערך כמה שניות, יהפוך למלחמה כוללת, כי הצעקות עלולות להעיר את כל הכפר. לוטן סיפר שהוא היה במצוקה, ועמנואל פשוט נעלם לו. ובסוף הוא פתאום ראה את עמנואל מתרומם, ודואג להשתיק בדרכים נעימות את האישה. צריך להבין: יש דרכים קצרות יותר להשתיק מישהו, במיוחד למי שמחזיק באקדח עם משתיקול, אך זו לא הייתה דרכו. הוא ראה שהיא נפגעת וגם חוששת מכך שהם נכנסו לבית הפרטי, ולפני הכל דאג לה, ואז היא גם הפסיקה לצעוק. זאת דוגמא שמובאת בכל היחידות הקרביות בצה"ל, כשהמפקדים שואלים את החיילים: נו, מה הייתם עושים? דואגים לה או משתמשים באקדח? זה מובא לדיון כל הזמן. כבר 10 שנים שהשאלה הזאת עולה בכל פעם על נס".

• בשבוע שעבר נפגשתם, קבוצת הורים שכולים, עם ראש הממשלה נתניהו. באיזו מסגרת זה היה?

"במסגרת כתיבת אותיות אחרונות לספר תורה שנתרם ע"י קהילת מונטריאול ל'יד לבנים', כחלק ממסגרת רחבה של מבצע חלוקת ספרי תורה לכל סניפי 'יד לבנים'. הספר היה אמור להיכנס לכותל המערבי, אבל לפני כן הוא הגיע לראש הממשלה כדי שבלשכתו ייכתבו האותיות האחרונות. לאירוע בלשכתו הוזמנו בני המשפחה ממונטריאול ועשרה הורים שכולים. אני ישבתי, אני מניח שבמקרה, מול ראש הממשלה, ובשלב מסוים נשאלתי ע"י מי שישב לידו, יו"ר יד לבנים אלי בן שם: האם אני יודע מדוע תמונתו של עמנואל אסורה לפרסום, ועד מתי? התשובה שלי היתה קצרה מאד: אני לא יודע, אבל אני מניח שראה"מ יודע. ומה שקרה הוא שמישהו הפך את התשובה שלי לכותרת ב'מעריב', לפיה משפחתו של עמנואל ז"ל דורשת את פרסום התמונה, ובמקומות אחרים טענו שאנחנו מבקשים שראה"מ יגלה לנו את נסיבות הריגתו של הבן. אבל זה כמובן לא נכון. אנחנו לא ביקשנו. אנחנו סומכים על המערכת, כמו שעמנואל סמך על המערכת – תוך שהפעיל ביקורת מאד קפדנית לבדוק כל פרט".

• מה נתניהו הגיב לדברים?

"ראה"מ חייך ובכך אישר שהוא אכן יודע מדוע אסורה תמונתו לפרסום. אבל מעבר לזה, הייתה שתיקה. כל הנושאים האלו מלווים בשתיקה. אבל אנחנו סומכים על תשובות מערכת הביטחון. אפילו אם איננו בטוחים שהתשובה מלאה, שקר היא בוודאי לא. אולי בכוונה מסתירים פרט כזה או אחר שא"א לספר, אבל אנחנו סומכים עליהם כמו שעמנואל סמך עליהם, כאמור עם חוש ביקורת מאד מפותח.

• ולסיום, איך הנצחתם את זכרונו של עמנואל במהלך השנים?

"אנחנו, כמשפחה, הנצחנו את זכרו בכמה אופנים: יש לנו שיעור תורה חודשי כבר עשר שנים, שבאים אליו הרבה אנשים מחבריו. כמו כן, הקמנו עמותה עבור כמה מאות תלמידים מבתי ספר דתיים שמטופלים על ידינו בדרום, בנתיבות, קרית גת, ניצן וכפר מיימון, שמקבלים תגבור בשיעורי תורה ויהדות גם אחרי הלימודים".

2 תגובות
 1. כמו שצריך!
  כל הכבוד!
  לא שואלים כדי שבטעות לא יספרו להם מה שלא צריך שיפורסם.
  סוד; זה כשרק אחד יודע.
  כששניים, זה כבר לא סוד.
  תנצב"ה.

 2. כ נראה נהרג בטעות על ידי כוחותינו.

השארת תגובה