מאבק ירושה סביב בית כנסת בירושלים: "נילחם"

עשרות שנים שבית הכנסת הותיק בנחלת שבעה מרכז פעילות יהודית ותורנית, כעת מבקשים היורשים לעצור את הפעילות • סגן ראש העיר אפשטיין: "לא ייתכן שזה עובר בשקט"

אפשטיין בבית הכנסת
אפשטיין בבית הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מאבק ירושה חדש על בית הכנסת 'קהל חסידים' בשכונה הוותיקה 'נחלת שבעה' בירושלים, הקיים מזה שישים ושלוש שנים כמקום תורה ותפילה עבור סוחרי האזור, ומהווה אבן שואבת להמוני תיירים הפוקדים אותו מדי יום ביומו.

בעליו של בית הכנסת נידב את המקום עם "תנאי קודם למעשה", בשביל שהמקום ישמש לתורה ותפילה בלבד. מספר מיורשיו של הנדיב המנוח פנו לבית המשפט בירושלים בתביעה לסלק את המתפללים ולהעביר את המקום כרכוש פרטי לידיהם.

בנוסף, הגישו היורשים תביעה על סכום של למעלה משבעים אלף שקלים, כדרישת שכירות ודמי שימוש ממתפללי בית הכנסת.

לתדהמת המתפללים, נענה בית המשפט לתביעה המוזרה, חייב את המתפללים לעזוב את המקום תוך שישים יום והשית עליהם לשלם את הסכום הנדרש. נציגי המתפללים פתחו בימים האחרונים במאבק ציבורי נחוש ונרחב, על מנת "לערער על ההחלטה התמוהה", כדבריהם.

אמש הגיע למקום סגן ראש עיריית ירושלים חיים אפשטיין וצוות לשכתו, על מנת לסייע למתפללים במאבק בדברים שנשא בפני המתפללים אמר אפשטיין כי "סיעת 'בני תורה' בעירייה תעשה ותפעל מעל ומעבר ליכולתה על מנת שקול התורה והרינה ימשיך להישמע במקום".

"לא יתכן שכאן", הוסיף אפשטיין, "בעיר הקודש ירושלים, יקום אי מי וינסה לסגור על סורג ובריח מקום המשמש שנים כה רבות כמקום תורה ותפילה מרכזי. הלא ברור לכולנו כי אם היה מתרחש הדבר באחת מערי העולם הייתה קמה זעקה ומחאה בינלאומית עד להסרת החרפה, ודווקא כאן במדינה המתיימרת להוות בית עבור יהודי העולם מתחולל דבר כל כך חמור ואין איש פוצה פה ומצפצף".

סגן ראש עיריית ירושלים הוסיף כי בכוונתו להמציא מסמכים משפטים עירוניים משנים עברו, המהווים הוכחות ברורות כי חל איסור חמור לשנות את ייעודו של מקום התורה והתפילה הוותיק. גם סוחרי האזור, ביניהם כאלו שאינם נמנים על מתפללי בית הכנסת, חתמו על עצומה הקוראת לבית המשפט לבטל את החלטתו.

יצויין כי בעבר היה מקרה דומה עם בית הכנסת 'הליגמן' בבני ברק, שם לאחר משפט ממושך נמכר המבנה על ידי היורשים לבית הכנסת, שגייס מיליוני שקלים בשביל לשלם את החוב.

2 תגובות
  1. איפה חברי העירייה החסידים?
    למה המאבק על בית הכנסת קהל חסידים הוא נחלתו של אפשטין הליטאי בלבד???

  2. כנראה שקהל הבוחרים של יהדות התורה לא מתפלל שם, אז לדייטש וחבורתו זה לא נוגע.
    בושה!!
    בית כנסת וותיק המשמש מקום תפילה להמונים עומד לפני פינוי וכולם שותקים!!

השארת תגובה