אובמה מרגיע את האיראנים: "נגן על ישראל"

נשיא ארה"ב ברק אובמה כינס מסיבת עיתונאים "פעם נוספת אנו רואים מה ניתן לעשות באמצעות דיפלומטיה חזקה" • על סוגיית חילופי השבויים אמר: "לחצתי באופן אישי על נשיא איראן חסן רוחאני, לשחרר את חמשת האמריקאים"

ברק אובמה, צילום: הבית הלבן
ברק אובמה, צילום: הבית הלבן

נשיא ארה"ב ברק אובמה כינס הערב מסיבת עיתונאים העוסקת בהתפתחויות מסוף השבוע האחרון עם איראן. אובמה הסביר בין היתר מדוע החליט ממשלו לשחרר שבעה אזרחים איראנים אמריקאים: "מוענקת להם חנינה, הם לא מואשמים בטרור, הם אזרחים ושחרורם הוא מחווה חד פעמית לאיראן בגלל ההזדמנות של הרגע הזה". הרגיע הנשיא.

אובמה אמר כי חמשת האמריקאים שנשבו "הוחזקו באיראן שלא בצדק וכעת חוזרים סוף סוף הביתה". אובמה הוסיף כי לחץ באופן אישי על עמיתו האיראני, חסן רוחאני, לשחרר את חמשת האמריקאים. בהתייחס להסכם הפשרה סביב התביעה שניהלו שתי המדינות במשך 35 שנה בהאג, אמר: "ההסכם הזה חוסך לנו כסף. לא היה שום רווח להמשיך בסחבת הזו".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס גם ליישום הסכם הגרעין עם איראן ואמר כי הוא מבטיח שהרפובליקה האיסלאמית "לא תשים את ידה על פצצת גרעין". בהודעה שמסר בבית הלבן אמר אובמה כי מטרת ההסכם "אינה לפתור את כל המחלוקות עם איראן. נותרו עדיין מחלוקות משמעותיות בינינו".

הנשיא אובמה לא שכח להחמיא גם לשיטת הדיפלומטיה עליה נאבק לאורך כל תקופת נשיאותו "פעם נוספת אנו רואים מה ניתן לעשות באמצעות דיפלומטיה חזקה. במשך עשורים כמעט לא דיברנו עם איראן והדבר לא קידם את האינטרס האמריקאי. במשך זמן רב איראן התקרבה עוד ועוד לפצצה והרחיבה את תוכנית הגרעין שלה. כעת חסמנו את על הדרכים שבהן איראן יכלה לבנות אותה. הגענו להתקדמות ההיסטורית הזו באמצעות דיפלומטיה ומבלי לפנות למלחמה נוספת במזרח התיכון", דברי אובמה.

עוד ציין אובמה במהלך נאומו כי ארה"ב ממשיכה "לעמוד איתנה נגד איומי איראן כלפי ישראל ומדינות אחרות באזור. נמשיך לאכוף את הסנקציות על תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. אני אומר לעם האיראני: עקבו אחר הסכם הגרעין, יש לכם הזדמנות לפתוח בקשרים חדשים עם העולם. לאיראן הזדמנות נדירה להפוך את העולם לבטוח יותר עבור הדורות הבאים… כל מה שהשגנו הוא תזכורת שארה"ב מסוגלת להגיע להישגים כשהיא מובילה בעוצמה. אני מקווה שכל זה מאותת על הזדמנות לאיראן לשתף פעולה בצוורה טובה יותר עם שכנותיה".

ובתוך כך ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על 11 חברות הקשורות לתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. משרד האוצר האמריקאי מסר כי ממשל אובמה דחה את הטלת הסנקציות במשך יותר משבועיים כדי לא לחבל בעסקה שנרקמה לחילופי שבויים בין איראן לארה"ב.

השארת תגובה