הצתה מכוונת? משרדי 'בצלם' החרוכים לאחר השריפה

משרדי 'בצלם' שנשרפו כליל לא השאירו זכר, המשרד חרוך והקירות מחזירות קרינה מרוב חום • 'עוצמה יהודית': "עולה באפנו ריח חריף של פרובקציה בניסיון להסיט את הדיון הציבורי" • בשמאל, דווקא החליטו שממשלת נתניהו אשמה

שריפה שפרצה בשעות הערב המאוחרות אמש כילתה את משרדי ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' הממוקמים בבנין משרדים ברחוב מקור חיים שבשכונת תלפיות הירושלמית.

לוחמי האש מכבאות והצלה ירושלים פעלו שעה ארוכה לכיבוי הדליקה ששרפה כליל את משרדי 'בצלם', המבצע המורכב שכלל כיבוי הדליקה שהתפשטה במהירות יחד עם חילוץ לכודים במשרדי הבניין ארכה יותר משעה. מתחקור ראשוני של חוקרי הכיבוי והמשטרה ששהו בזירת האירוע עולה כי מדובר בהצתה מכוונת, המשטרה חוקרת את האירוע ומנסה להתחקות אחר החשודים.

לדברי רס"ל אודי גל מכבאות והצלה ירושלים, נחקרים גם אפשרויות נוספות, מלבד הצתה "יש עשן כבד, נזק כבד מאוד נגרם לבניין – וקשה להגיע למסקנה חד משמעית. זה מזכיר קצת את הצתת ביה"ס הדו-לשוני, אבל שם ראינו את הגרפיטי שישר עורר חשד שזה הצתה".

אביחי, עד ראייה, סיפר: "העשן יצא מהקומה השלישית והכבאים פרצו פנימה. היה לכוד בקומה הרביעית. הוא הסתכל מהחלונות הרחוקים, היכן שלא הייתה שריפה וצעק שהוא לא יכול לצאת בגלל העשן. פתחו את כל החלונות שייצא כל העשן החוצה ואז הגיעו אליו פיזית וחילצו אותו".

עם סיום פעולות הכיבוי אמרו ב'בצלם' כי בשעת הדליקה לא שהה איש במשרדי הארגון, עם זאת הם מדגישים כי "אם יתברר שאכן מדובר בהצתה מכוונת, הרי שאי אפשר לראות אותה במנותק מגל ההתקפות וההכפשות נגד ארגוני זכויות האדם. מובן שהנזק למשרדנו לא ימנע מאיתנו להמשיך בעבודתנו לתיעוד עוולות הכיבוש וחשיפתן", סיכמו בארגון.

חברי כנסת ערבים מהרשימה המשותפת הצטרפו אף הם לדברי 'בצלם' בהאשמות נגד ארגוני ימין קיצוניים, חה"כ חנין זועבי האשימה דווקא את הממשלה "אם אכן השרפה במשרדי בצלם היא תוצאה של הצתה, הרי שמדובר בתוצאה ישירה של קמפיין הדלגיטימציה של ארגוני השמאל ע"י הממשלה. מה שהתחיל בשרפת משפחת דוואבשה ונמשך בשרפת כנסיית הלחם והדגים ובית הספר הדו-לשוני ממשיך הלילה בירושלים". אמרה זועבי, לא לפני שהדגישה כי "המצית האמיתי היא הממשלה והעומד בראשה אותם יש להעמיד לדין בשל הסתה לגזענות".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הצטרף אף הוא לדבריה של זועבי "אנחנו לא יודעים מי השליך את הגפרור, אך המקור לאש שהוצתה הלילה במשרדי בצלם היא הממשלה והעומד בראשה שמנהלים קמפיין הסתה נגד ארגוני זכויות האדם", הסביר.

ח"כ דב חנין, מהרשימה המשותפת הוסיף: "יותר מדי סימנים מצביעים הערב על חשד להצתה במשרדי בצלם. אם אכן היתה כאן הצתה, מפחיד לחשוב לאן הובילה ההסתה נגד ארגוני זכויות האדם כאן. מפחיד אבל לגמרי לא מפליא. לא מדובר בעשבים שוטים. מקור ההסתה בשרי הממשלה. פירות ההסתה הם באושים ומרים. אם לא נשמיע עכשיו קול חזק של התנגדות ומחאה, להבות האלימות והגזענות יותירו כאן ארץ חרוכה וריקה".

עם זאת, בזמן שכל הזרקורים מופנים לכיוון הנקמתי, טוענים בארגון 'עוצמה יהודית' כי מדובר בתרגיל להסטת הדיון הציבורי, "עולה באפנו ריח חריף של פרובקציה בניסיון להסיט את הדיון הציבורי מהעוולות שעלו ועתידות היו לעלות בתחקיר של עובדה ואולי לא ישודרו בעקבות ההצתה… עיתוי ההצתה מתאים כמו כפפה ליד לאנשי בצלם וכבר ראינו שהם או הקרובים אליהם לא מהססים לעבור על החוק", אמרו בארגון. (צילומים: כב"ה ירושלים)

השארת תגובה